Yerküre modeli dünyadaki radyo istasyonlarını buluyor!


21 Ağustos 2020 Cuma 20:45
Yerküre modeli dünyadaki radyo istasyonlarını buluyor!

Karantina süreci insanları eve kapatmış olsa da ilginç fikirlerin da ortaya çıkmasını sağlamış durumda. İyi yanından bakın, salgına yönelik her geçen gün olumlu gelişmeler yaşanırken, Jude Pullen dünyadaki radyo istasyonlarına ulaşmanın ilginç bir yolunu keşfetti. Pullen yerküre şeklinde inşa ettiği cihaz ile dünyadaki radyo istasyonlarını bulmayı sağlıyor. Radyo istasyonu yerküresi olarak adlandırılabilecek olan RadioGlobe, açık kaynaklı kodları sayesinde herkese ulaşıyor.

Radyo istasyonu yerküresi: RadioGlobe

Yerküre modellemesini hepimiz biliyoruz. Lise yıllarında coğrafya derslerinde kullanılan bu yerküre modelini kendisine ilham alan Pullen, tasarladığı cihaz ile dikkat çekiyor. Cihazda kurduğu düzenek sayesinde dünyanın hangi bölgesine denk gelinirse o an yayın yapan radyo istasyonuna ulaşabiliyor.

Karantina sürecinde sıkılan Jude Pullen, kişisel YouTube kanalı üzerinde bu ilginç tasarımını paylaştı ancak bu fikrin altında elbette tasarımcı bir ruh var. Jude Pullen, Dyson ve LEGO gibi büyük şirketlerde çalışmış bir isim. Tasarımlarını daha fazla kişiye ulaştırmak isteyenler için kurduğu DesignSpark topluluğunun onuncu yılı dolayısıyla RadioGlobe adını verdiği bu cihazı oluşturdu.

Kolay elde edilebilen parçaların yanında Raspberry Pi’den yardım alan Pullen, ortaya yaklaşık 2 bin radyo yayınına ulaşın radyo istasyonu yerküresini oluşturmuş oldu.

Herkesin evinde radyo istasyonu yerküresini yapması için yazılım tarafında açık kaynak kodlarını tercih eden mucit, aynı zamanda çalışmanın bütün dokümanlarını da blog sayfasında paylaştı. Eğer siz de böyle şeylere meraklı iseniz evinizde bu tasarımı yapabilirsiniz.

Gerekli bağlantıları buraya bırakıyoruz.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Yerküre modeli dünyadaki radyo istasyonlarını buluyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yerküre modeli dünyadaki radyo istasyonlarını buluyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yerküre modeli dünyadaki radyo istasyonlarını buluyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  2. 2 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  3. 3 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  4. 4 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  5. 5 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  6. 6 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  7. 7 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  8. 8 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  9. 9 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  10. 10 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!