Yerküre modeli dünyadaki radyo istasyonlarını buluyor!


21 Ağustos 2020 Cuma 20:45
Yerküre modeli dünyadaki radyo istasyonlarını buluyor!

Karantina süreci insanları eve kapatmış olsa da ilginç fikirlerin da ortaya çıkmasını sağlamış durumda. İyi yanından bakın, salgına yönelik her geçen gün olumlu gelişmeler yaşanırken, Jude Pullen dünyadaki radyo istasyonlarına ulaşmanın ilginç bir yolunu keşfetti. Pullen yerküre şeklinde inşa ettiği cihaz ile dünyadaki radyo istasyonlarını bulmayı sağlıyor. Radyo istasyonu yerküresi olarak adlandırılabilecek olan RadioGlobe, açık kaynaklı kodları sayesinde herkese ulaşıyor.

Radyo istasyonu yerküresi: RadioGlobe

Yerküre modellemesini hepimiz biliyoruz. Lise yıllarında coğrafya derslerinde kullanılan bu yerküre modelini kendisine ilham alan Pullen, tasarladığı cihaz ile dikkat çekiyor. Cihazda kurduğu düzenek sayesinde dünyanın hangi bölgesine denk gelinirse o an yayın yapan radyo istasyonuna ulaşabiliyor.

Karantina sürecinde sıkılan Jude Pullen, kişisel YouTube kanalı üzerinde bu ilginç tasarımını paylaştı ancak bu fikrin altında elbette tasarımcı bir ruh var. Jude Pullen, Dyson ve LEGO gibi büyük şirketlerde çalışmış bir isim. Tasarımlarını daha fazla kişiye ulaştırmak isteyenler için kurduğu DesignSpark topluluğunun onuncu yılı dolayısıyla RadioGlobe adını verdiği bu cihazı oluşturdu.

Kolay elde edilebilen parçaların yanında Raspberry Pi’den yardım alan Pullen, ortaya yaklaşık 2 bin radyo yayınına ulaşın radyo istasyonu yerküresini oluşturmuş oldu.

Herkesin evinde radyo istasyonu yerküresini yapması için yazılım tarafında açık kaynak kodlarını tercih eden mucit, aynı zamanda çalışmanın bütün dokümanlarını da blog sayfasında paylaştı. Eğer siz de böyle şeylere meraklı iseniz evinizde bu tasarımı yapabilirsiniz.

Gerekli bağlantıları buraya bırakıyoruz.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Yerküre modeli dünyadaki radyo istasyonlarını buluyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yerküre modeli dünyadaki radyo istasyonlarını buluyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yerküre modeli dünyadaki radyo istasyonlarını buluyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Gençlerle füze gönderdik! Gençlerle füze gönderdik!
  2. 2 Twitter'da dolandırıcı reklamlarına tıkladık! Twitter'da dolandırıcı reklamlarına tıkladık!
  3. 3 3.700 TL ile telefon, kulaklık ve akıllı saat aldık! 3.700 TL ile telefon, kulaklık ve akıllı saat aldık!
  4. 4 Yazılımcılara sorulan zor sorular Yazılımcılara sorulan zor sorular
  5. 5 Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme! Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme!
  6. 6 Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme! Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme!
  7. 7 Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor! Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor!
  8. 8 Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları! Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları!
  9. 9 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı! 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı!
  10. 10 Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik! Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik!