Yerli malı iddialı akıllı telefonlar (Video)


16 Aralık 2017 Cumartesi 14:23
Yerli malı iddialı akıllı telefonlar (Video)

12 – 18 Aralık arası kutlanan Yerli Malı Haftası için Türkiye’de üretilen ve Türk üreticilerin sattığı, özellikleriyle iddialı yerli akıllı telefonları bir araya getirdik.

Yerli akıllı telefonlar

Akıllı cihazlara global olarak baktığımızda, küresel olarak yüzde 100 yerli üretim ürüne bakmamız oldukça zor.

Bir telefon yerli üretim de olsa, yüzde yüz yerli üretim oranını hedeflemek, küresel rekabette neredeyse imkansız. Bunu global markalar da yapmıyor. Örneğin Apple.

Bu ideali gerçekleştirmek için piyasa şartlarında anca Samsung gibi işlemcisinden tutun, RAM ve NAND Flash depolama yongalarından, ekran panelleri ve kamera sensörlerine kadar geniş bir yelpazede üretim gücüne sahipseniz gerçekleştirebilirsiniz.

Akıllı telefon üretilirken, en çok hangi bileşenler dışardan temin ediliyor?

Telefonların en önemli bileşenleri olan işlemci dediğimiz ama işlemciyle beraber telefonda kullandığımız pek çok özelliği kapsayan SoC (System on Chip) üretimini yapan dünyada belli markalar var.

Telefonun işlemcisi, bataryası, ekran paneli gibi nano teknoloji seviyesinde üretim gerektiren pek çok parça, global markaların da yaptığı dışarıdan satın alınarak gideriliyor. Örneğin Qualcomm bir işlemci üretiyorken, kendinize bir işlemci üretmek demek, hem standartlardan uzaklaşmak hem de üretim için çok ciddi bir yatırım ve ilk üretimlerde oluşabilecek hatalar başta olmak üzere tüm risklerin maliyetini üstüne bindiriyor. Bu yüzden her bileşenin üretilmesi, hem sanayide hem elektronikte hem de otomotivde genel olarak aranan bir durum değil.

Kamera sensörlerinde uzmanlaşan başta Sony olmak üzere, pek çok üreticiden kamera sensörleri, telefon üreticileri tarafından satın alınıyor. Aynı şekilde RAM ve NAND Flash depolama ürünleri, bataryalar ve ekran panelleri genel olarak dışarıdan satın alınan ekipmanlardan.

Yazının devamını okumak için videonun altından devam edebilirsiniz.

Made in Turkey ibaresini Vestel Venus Z10‘da görüyoruz

Ülkemizde Vestel, Manisa’daki fabrikasında telefonlarını üretiyor. Bunlardan birisi de arkasında Made in Turkey yazan Vestel Z10.

Üretimin, ülkede bıraktığı katma değer çok daha fazla olduğu için, oldukça değerli. Kasa tasarımı ve üretimi, anakart tasarımı, telefonun içerisinde yer alan pek çok devre elemanının montajı ve devre tasarımları, hem istihdamı artırıyor hem de bilgili, konusunda pratik yapan bir iş gücü yetiştirme imkanı sağlıyor. Ayrıca bir telefon için yurt dışına ödediğiniz parayı da minimize ediyor. Cari açık açısından en faydalı üretim şekli diyebiliriz.

Yerli markaların yurt dışı başarıları da çok önemli

Telefonun bedelini X olarak düşünün. Burada ülkede kalan Y değeri çok önemli. Y değeri ne kadar az olursa, o ürün en fazla cari açık oluşturan ürünlerdendir. Y değeri ne kadar çok olursa, cari açığa o kadar olumlu etki eden ürünler arasındadır.

Bu üstteki paragraf, üretilen bir telefonun iç piyasa koşullarındaki cari açığa etkilerinden bahsettim. Peki ihracat yapıldığındaki durum ne?

İhracat yaptığınızda da tam tersi. Bu sefer telefonun bedeli X. Siz bunu dışarıdan ürettiriyorsanız, üretim bedelini düştükten sonraki tüm kısım, şirketinizde kalıyor ve bu da ihracat geliri olarak haneye yazılıyor. Yani ekonomiye para kazandırıyor.

Android One ile General Mobile başarısı

General Mobile, Android One projesiyle beraber dünyada milyonlarca adet GM 4G modeli satarak, iyi bir ihracat başarısı yakaladı.

Üretim yeri Türkiye olmamasına rağmen, Apple’ın iPhone’u Foxconn fabrikasında, Çin’de ürettirmesi gibi, hem ihracat hem teknoloji gelişimi ve ARGE konusunda ülkemize katma değerleri ciddi seviyede.

Ortalama üst seviye bir akıllı telefonun üretim maliyeti 250 – 300 dolar seviyesinde. Bu orta segment telefonlarda çok daha aşağı seviyelere kadar inebiliyor. İşte bu noktada bir telefon yurt dışında üretilmiş olsa bile, ARGE ve satışı bir Türk markası tarafından yapıldığında, sizin bir telefona satın alırken ödediğiniz farkın ülke dışına çıkma oranını azaltıyor ve cari açığa bu da bir katkı sağlıyor.

Casper da son dönemlerde yeni trendleri izleyen akıllı telefonlarıyla ülkemizde satış adetlerini artırmayı hedefleyen yerli bir üretici. Özellikle son dönemlerde çift kameralı F1 ve 18:9 ekran oranıyla dikkat çeken VIA G1 modeliyle yeni trendleri izlediğini piyasaya duyurdu.

:: Yerli malı akıllı telefonlar hakkındaki düşünceleriniz neler? Satın alıyor musunuz? Alma ya da almama sebepleriniz neler?
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
19 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Johnny Sins
3 yıl önce

SHEEPLE Boylar hemen çamur atma yarışına girer şimdi…

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce
Yanıtla  Johnny Sins

Vestel z20 manyak bi telefon

Igxigxit ufzufz
Igxigxit ufzufz
3 yıl önce

Vestel haricindeki hangi telefon yerli allah aşkına?

ardaa_demirr
ardaa_demirr
3 yıl önce

vestelin parçalarının hepsi yurtdışından geliyor sadece burada montajlanıyor yerli derken bir daha düşün istersen?

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce
Yanıtla  ardaa_demirr

vestelin parçalarının %60 türkiyede üretiliyor diye biliyorum

Yorumcu
Yorumcu
3 yıl önce

yerli malı demeyelim
tr de birleştirilen desek daha doğru olur
somut ve soyut neyini üretmişiz?

Yakup
Yakup
3 yıl önce
Yanıtla  Yorumcu

bişeyi üretmiş olmak bile ona harcanan paranın ülkede kalması demek

ffgul
ffgul
3 yıl önce

Ne yerlisi ya ülkede yerli bi şeymi kaldı!! Güldürmeyin kendinizi..

Yunus Demir
Yunus Demir
3 yıl önce

2014 yılında eşime Discovery alarak General mobille tanıştık. 2015 yılında kendime s4 aldım s4 yakın özellikte olan bu telefonun şarj ısınma ve performans olarak s4ten daha iyi olduğunu anladık. 3 yıl kullandıktan sonra bu kezde gm5 plus aldık. (Eski telefonumuz hala taş gibi) gm5 plustanda son derece memnunuz yerli malı herkese tevsiye olunur

tugrulhan
tugrulhan
3 yıl önce

diger iki yorumu yapan moronlar hangi ulkede yasiyor bilmiyom ama bu ulkede daha cok sey yapiliyor onun icin yerli mali cok onemli yarisi disardan bile gelse tercih edilmeli ki zamanla tamami turk mali olabilsin ( olumsuz dusunursek biryere varamayiz benim herzaman oncelikli tercihim turkmali olmustur bumesaji yazdigim telefon gibi )

Ahmet
Ahmet
3 yıl önce

Bazılarına inat yerli malı kullanmaya devam edelim. Bunun dışındaki zihniyetlere diyecek bir şeyim yoktur. Casper ın F1 modelini kullanıyorum özellik olarak istediğim herşeyi karşılıyor.

muzaffer soylu
muzaffer soylu
3 yıl önce

G1 plus ezerr

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Ya arkadaşlar yok vestelin parçaları dışardan yok öyle yok böyle. Samsungun parçalarınında yarısı dışardan. Sonuçta bu cihazın burada toplanıp satılıyor olması bile milli kazanç demek..

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

yakınlarda venüs z 10 aldım çok memnunum

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Yukarıdaki açıklamada herşey yazıyor.
Dışarıda üretilen ürünlerde dahi ürün kârı içeride kalır. Üretebilirlik değil sorun AR-GE ve Markalar oluşturabilmek.
Markalarınızı patentlerinizi yazılımlarinızı pazarlayabiliyorsanız kazanırsınız. Nerede üretilmiş olursa olsun markaya sahip olabilmek önemli.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Kaan ve Türkcell niye yok ?

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

şimdiye kadar Nokia sony lg motorola blackberry alcatel marka akıllı telefon ve nostaljik modelleri kullandım bundan sonra ülkemde üretilen kaan Vestel gibi markaları kullanmak için heves atmaktayım jöh pöh uygulamalrı eklemek olucak

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Bende güzel oluyor

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Henüz yerli malı almak için güvenemiyorum.

" Yerli malı iddialı akıllı telefonlar (Video) konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yerli malı iddialı akıllı telefonlar (Video) ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yerli malı iddialı akıllı telefonlar (Video) ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  2. 2 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  3. 3 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  4. 4 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  5. 5 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  6. 6 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  7. 7 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  8. 8 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  9. 9 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  10. 10 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!