Okunma

Yerli helikopter T625 ilk kez havalandı!


06 Eylül 2018 Perşembe 10:09
Yerli helikopter T625 ilk kez havalandı!

Türkiye’deki maksat helikopter ihtiyacını karşılamak üzere yerli kaynaklarla geliştirilen ilk yerli helikopter T625 Genel Maksat Helikopteri, ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, T625’in havalanma anını Twitter üzerinden paylaştı.

Yerli T625 Genel Maksat Helikopteri göklerde!

Savunma Sanayii Başkanlığı ve Türk Havacılık Uzay Sanayii tarafından yürütülen yerli helikopter projesi, Özgün Helikopter Programı adıyla uzun bir zamandır AR-GE çalışmaları yürütüyordu. Bu alanda devam eden tasarım ve üretim faaliyetlerinde artık son aşamaya gelindi.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir attığı tweet’le ilk test uçuşunu sosyal medya üzerinden paylaştı:

T625 Genel Maksat Helikopteri’nin rotor, iniş takımları, transmisyo ve paller gibi önemli parçaları tamamen yerli kaynaklar kullanılarak üretilirken, bu helikopter zorlu hava koşullarında yüksek irtifa veya sıcaklık fark etmeksizin uçabilecek şekilde tasarlandı.

Helikopterin bir diğer özel yönüyse yerli motor kullanılıyor olması. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 100 Günlük Eylem Planı kapsamında, helikoptere güç veren yerli motor (prototip aşamasında), insansız Türk araçlarına da hayat verecek.
yazarEmin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 yorum - “Yerli helikopter T625 ilk kez havalandı!”

 1. Fatih şahin dedi ki:

  Atatürk hayatta olsaydı, şimdi uzayda üssümüz vardı. ne konuşuyorsunuz siz, helikoptermiş kimbilir nerden çaldımız

  1. engin dedi ki:

   bide beğen be
   ,baslamadan nasil gelistiricen m.al misin

 2. Halkçı dedi ki:

  Ne yaparsanız yapın milletin gözünde hırsızsınız dünya ülkelerinin en sonuncusuyuz

 3. Anonim dedi ki:

  cıvatası yerlimi?
  amarigan cıvatasımı var?

 4. Anonim dedi ki:

  Motoru kesin yine Amerikan malıdır. Atak da olduğu gibi satmaya çalışırken dur satamazsın derlerse şaşırmam. Bu arada bilmeyenler için cumhuriyet tarihinin en büyük ihracatı olarak lanse edilen Pakistan ile Atak helikopteri satışı için imzalanan anlaşma helikopter motorunun Amerikan malı olması sebebi ile iptal edilme noktasına geldi. Yani her şeyleri şişirme. Yerlilik oranının şase hariç %40 dan yukarı olacağını sanmıyorum.

 5. Anonim dedi ki:

  Allah utandırmasın…

 6. Anonim dedi ki:

  Emin, bu helikopteri imamlar mı yaptı?

 7. Anonim dedi ki:

  helikopter tank yapılıyorda bir araba yapılmıyor arabayı yapıp kamuya zorunlu hale getirseler milyonlarca dolar cepte kalır demekki bu işler sallama

  1. Aselsan dedi ki:

   Kesinlikle katılıyorum.

 8. Anonim dedi ki:

  atak vardı ona nolduki

  1. Anonim dedi ki:

   dostum haber içeriğini okumadın sanırım bu bi Genel Maksat Helikopteri Atak sa askeri helikopter

  2. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Atak’ın teslimatları devam ediyor. Atak-2 geliştiriliyor.

   1. Anonim dedi ki:

    :)))))))))))))

" Yerli helikopter T625 ilk kez havalandı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yerli helikopter T625 ilk kez havalandı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yerli helikopter T625 ilk kez havalandı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "