Okunma

Yerli helikopter uçuş için gün sayıyor!


20 Ağustos 2018 Pazartesi 11:00

Türk Silahlı Kuvvetleri ve diğer ihtiyaç sahibi makamların genel maksat helikopter ihtiyacını karşılamak üzere geliştirilen yerli helikopter T625 Genel Maksat Helikopteri ilk prototipi ile karşımızda.

Yerli helikopter, T625 Genel Maksat Helikopteri yer testlerine başladı!

2010 yılında Savunma Sanayii İcra Komitesi kararıyla başlatılan ve 2013 yılında Türk Uçak Sanayii Anonim Ortaklığı (TUSAŞ) ile imzalanan sözleşme ile geliştirilmeye başlanan yerli helikopter projesi son hız devam ediyor.

En zorlu iklim ve coğrafyalarda dahi, yüksek irtifa ve yüksek sıcaklıkta, gece ve gündüz koşullarında etkin bir şekilde faaliyet gösterebilecek olan T625 Genel Maksat Helikopteri, ilk prototipiyle görücüye çıktı.

Tasarımı ve üretimi yerli olan helikopterin üretilmesinde Atak’taki bilgi ve tecrübeden faydalanıldığı özellikle vurgulanırken, Özgün Helikopter Programı kapsamında, yapısal ve aviyonik sistemlerin yanı sıra transmisyon, rotor ve iniş takımları gibi kritik öneme haiz sistemlerin tasarımları ve üretimleri de tamamen milli kaynaklar kullanılarak gerçekleştirilmiş durumda.

T625 Genel Maksat Helikopteri tamamlanan ilk prototipiyle yer ve uçuş testlerinin yapılacağı tesise ulaşmış durumda.  Burada prototip üzerinde yapılacak yoğun sistem ve yer testleri sonrasında uçuş testlerinin başlatılması öngörülüyor.

t625

Geniş görev yelpazesine sahip olan Genel Maksat Helikopter; taşıma, VIP, kargo, hava ambulans, arama kurtarma ve kıyı ötesi taşıma görevlerinde kullanılabilecek.

2 mürettebat ve 12 yolcu kapasitesi bulunan helikopterin Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından sertifiye edilmesiyle ilgili çalışmalar programla birlikte sürdürülüyor.

T625 Genel Maksat Helikopteri’nin ilk uçuşunu 2018 yılında gerçekleştirmesi planlanmakta olup, 2021 yılından seri üretime geçeceği öngörülmekte.
yazarBekir Can Yumrutepe

Küçüklüğünden bu yana teknoloji tutkunu olan Bekir Can, 2014 yılının Ağustos ayından bu yana ShiftDelete.Net bünyesinde haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

15 yorum - “Yerli helikopter uçuş için gün sayıyor!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Önemli olan üretilen ürünün lisansı bize ait olması…(çalışan mühendisin nereli olduğu değil).platformun %100 ü üretilmese bile bir an önce bi şekilde piyasaya sürmek,satış kârını argeye harcayarak %100 hale gelir..

 2. Anonim dedi ki:

  motorunu, teknolojisini sen yapmadıktan sonra neye yarayacak.
  biz ancak montaj yapıyoruz.

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   T-625 özgün geliştirme bir helikopterdir. Ayrıca seri üretim aşamasında TS-1400 turboşaft milli motor kullanılacak.

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  👏👏👏

 4. Mete dedi ki:

  Bizler inanırsak bu milletin yapamayacağı şey yok,yeterki inanalım taş atmayalım…

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Tüketen değil, üreten bir ülke olmaya başladık. Geç bile olsa, gurur duyuyorum! 💪🏽

 6. Anonim dedi ki:

  motor yerli mi

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Çok biliyorsun ya o yerlimi bu yerlimi adamlar yapmışlar işte saygı göster destekle ki yarın daha iyisini yapsınlar.

  2. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Herşeyi yerli

 7. Anonim dedi ki:

  bravo. hayal ettiğimiz günlere gelicez az kaldı. saldırılar boşuna değil.

 8. Anonim dedi ki:

  askeri alandaki basarı sivil alan içinde olur inşallah

 9. Faruk dedi ki:

  Geç olan birşey ama en azından deneniyor yapılıyor buda birşey artık oturup almıyoruz yapmaya başlıyoruz

 10. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Çok şık! Başarılı olacağına inanıyorum…

 11. Teknoloji Dostu dedi ki:

  İnş. Yerli üretime devam…👏🏼👏🏼👏🏼

" Yerli helikopter uçuş için gün sayıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yerli helikopter uçuş için gün sayıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yerli helikopter uçuş için gün sayıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "