Yerli otomobil, Bilişim Vadisi için olan ilgiyi artırdı!


02 Ağustos 2020 Pazar 16:00
Yerli otomobil, Bilişim Vadisi için olan ilgiyi artırdı!

2019 yılının sonunda tanıtılan Türkiye’nin yerli otomobili TOGG, ülke dışında da merak uyandırmış durumda. Fabrika inşaatının yakın zamanda başlaması planlanırken, 2022 yılının sonuna doğru ilk aracın yollara çıkması bekleniyor. Son gelen haberlere göre ise yerli otomobil, Kocaeli’ndeki Bilişim Vadisi için olan ilgileri artırdı.

Yerli otomobilin Kocaeli Bilişim Fuarı’nda bulunması, dünya devlerinin de dikkatinden kaçmadı.

Yerli otomobil, Kocaeli’ndeki Bilişim Vadisi için olan ilgiyi artırdı

Bilişim Vadisi’nin bulunduğu Kocaeli ile fabrikanın açılacağı Bursa illeri arasında, elektrikli ve otonom araçlar için ekosistem oluşturuluyor. Yerli otomobilin Bilişim Vadisi’nde yer alması ise, dünyaca ünlü otomotiv devlerinin dikkatini çekmiş durumda. 2019 yılının Aralık ayında yapılan tanıtımın ardından, vadide bulunmak isteyen firmaların sayısı yüzde 50 artmış durumda.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, yerli otomobil ile birlikte Bilişim Vadisi de hareketlenmiş durumda. TOGG’un ortakları ve üretim sürecinde yer almak isteyen uluslararası teknoloji firmaları, Bilişim Vadisi için Kocaeli’ne gelmeye ve burada ofis açmaya karar verdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank konuyla ilgili, “Çevreyi kirletmeyen, elektrikli ve bağlantılı bir mobiliteyi hayata geçirerek ülkemizdeki tedarik sanayisinin de dönüşmesine katkı sağlayacağız.” ifadesine yer verdi. Ek olarak, Avrupa’nın tamamen elektrikli ilk SUV modelinin 2022’nin sonuna doğru yollara çıkması hedefleniyor.

Ek olarak Bakan Varank vadi ile ilgili, “Aralık ayından bu yana vadiye olan firma başvurularında yüzde 50’lik artış görüldü. Yerleşik firma sayısı 79’dan 112’ye çıktı. Otomotiv sektörüne hizmet veren uluslararası teknoloji şirketleri için burası bir cazibe merkezi olmaya başladı. Otomotiv endüstrisinde önemli bir konuma sahip EDAG, vadide yerini aldı. Yine uluslararası şirketlerden FEV ile sözleşme imzalandı.” açıklamasında bulundu.

Girişimciler de unutulmamış durumda. Bakan Varank, teknoloji temelli girişimciler için 100 milyon liralık bir Girişim Sermayesi Yatırım Fonu kurulması için çalışmalara başlandığını da belirtti.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Yerli otomobil, Bilişim Vadisi için olan ilgiyi artırdı!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Durumda kelimesini ne çok kullanmışsınız. Dilin biraz daha akıcı kullanılmasına özen gösterin.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Beyin out

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Tayyip hiç fabrika açmadı diyenler, Türkiye de üretim sıfır diyenler, Tayyip geldi geleli, dünya da Türkiye nin adı bile anılmıyor diyenler burada mı

" Yerli otomobil, Bilişim Vadisi için olan ilgiyi artırdı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yerli otomobil, Bilişim Vadisi için olan ilgiyi artırdı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yerli otomobil, Bilişim Vadisi için olan ilgiyi artırdı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Reisin boykot edin dediği teknoloji firmalarını sıraladık! Reisin boykot edin dediği teknoloji firmalarını sıraladık!
 2. 2 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 3. 3 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 4. 4 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 5. 5 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 6. 6 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 7. 7 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 8. 8 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 9. 9 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 10. 10 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme