Yerli Otomobil Cadillac BLS


13 Ekim 2015 Salı 11:48
Yerli Otomobil Cadillac BLS

Bugün Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık‘ın, yerli otomobil prototiplerini tanıtmasıyla beraber, yerli otomobil tekrardan Türkiye gündemine oturdu.

Peki bugün prototipi gösterilen yerli otomobilin detayları, işin iç yüzü ne? Gerçekten bir yerli otomobil mi üretiyoruz, yoksa tamamen hazır bir otomobil platformunu alıp, uyarlıyor muyuz?

İşte bu soruların cevapları…

Yerli otomobilin alt yapısı Cadillac BLS

Bugün gösterilen prototipe baktığımızda otomobilin esasında Cadillac BLS modeli olduğunu görüyoruz. Daha da ilginci detaylara indikçe, Cadillac BLS‘nin çok da bir özelleştirilmeye gidilmeden tekrardan karşımıza sunulduğu göze çarpıyor.

15-10/13/cadillac-bls.jpg

Cadillac BLS iç mekan görüntüsü

15-10/13/yerli-oto-dashboard.jpeg

Yerli otomobilin iç mekan görüntüsü

Cadillac BLS, Saab 9 -3 ve 9 -5 platformlarının bir melezi olarak karşımıza çıkıyor. 2005 – 2009 yılları arasında İsveç’te, 2010’a kadar da Rusya’da üretilen platform, şu an dünyada kullanılmıyor.

Kuş serisi mantığı tekrarlayabilir

Tofaş‘ın Şahin, Doğan ve Kartal modellerini bilmeyen yoktur. Esasında bu araçlar FIAT Regata‘nın makyajlanmış ve yeniden elden geçirilmiş sürümleriydi.

Tofaş tarafından FIAT‘tan Regata modelinin lisansı alınmış, motor ve şasi teknolojileri birebir kalarak, ufak makyaj değişiklikleriyle ülkemizde üretilip uzun yıllarca satılmıştı.

15-10/13/cadillac-bls-2.JPG

Cadillac BLS dış görünümü

15-10/13/yerli-oto-1444736490.jpg

Yerli otomobilin kamuflajlı ön görünümü

Motor elektrikli olabilir

Aracın orjinalinde 2.0 litre genişliğinde benzinli bir motor kullanılıyor. Fakat ülkemizdeki yakıt fiyatları ve silindir hacmine göre alınan vergi sistemine göre 2.0 motor kullanılmayacağını şimdiden söyleyebiliriz.

Bakan Fikri Işık, aracın elektrikli motor ile geleceğini söylemişti. Fakat 2005 yılında piyasaya çıkan, çok yeni sayılmayan bir platformun, elektrikli araca çevrilmesi, yeniden bir platform hazırlamak kadar zor bir eylem. Özellikle elektrikli bir araçta yer alacak bataryaların konumlandırılması ve ağırlık gibi çok ince detayların nasıl ayarlanacağı ayrı bir muamma.

En iyimser gelişme olarak, ilk zamanlarda Hybrid bir motor kombinasyonu bizi karşılayabilir.

Özelleştirmeler neler olabilir?

Eğer yapılan çalışmalar ve anlaşmalar uygulamaya geçer, üretime geçilirse yerli arabanın 2020 yılında yollarda olması bekleniyor.

Peki bu otomobilde yerlilik oranı nasıl olacak? Henüz bu konuda çok büyük açıklamalar yok. Kullanılan platform, şasi ve genel kaporta, iç aksam ünitelerinin yurt dışındaki Cadillac BLS modelleriyle aynı formda olduğunu görüyoruz. En azından şimdilik prototipin içerisindeki durum bu şekilde.

Platform komple satın alınırsa eğer, belli ölçülere sadık kalınarak kaporta ve bilimum iç malzeme yerli üretimden geçerek, ölçülere sadık kalınarak kullanılabilir. Ayrıca daha önce Türkiye’de lisanslı üretimlerde gördüğümüz gibi makyajlarla değişimler yapılabilir.

Bu da işin AR-GE ve üretim noktasında yerli mühendislere ve yerli yedek parça üreticilerine ciddi bir istihtam sağlanacaktır.

Ayrıca araçlarda kullanılan far, lastik, süspansiyon, cam gibi pek çok ufak gibi gözüken ara parçalarının da yerli üretimi ve yan sanayi üretimi, sektörü canlandıracak detaylar arasında yer alacaktır.

Şimdilik prototip çok benzer olsa da, önümüzdeki dönemde araçta yapılacak AR-GE faaliyetleriyle özelleştirmeler yapılabilir ve daha farklı noktalara gidilebilir. 

 

:: Sizce eski bir prototipi alıp geliştirmek mi yoksa yeni nesil elektrik araçları yakalamak için sıfırdan yerli bir tasarım mı? 
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

259 yorum - “Yerli Otomobil Cadillac BLS”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Benzinli ki bu ya

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Yaşasın Erdoğan ölümüne erdoğan I.5 Yaşasın ve Cadillac Muhaleft kaleştir Yerli oto agea kardeştir

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  len makarnacılar atak dediğiniz şey beş para etmez eskimiş güçsüz motorlu italyan helikopteri. apachilerin nerdeyse yarı motor gücünde.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Doblo modelini TOFAŞ tasarlamadı mı? bu arabayı niye TOFAŞ tasarlamadı?

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  saab falan hikaye gidip vw tasarımcısını bulup alsınlar bak nasıl şekil yapıyor adam herifler aldı başını gidiyor

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Her şeyden önemlisi şudur. Askeri araçlar olsun, otomobil olsun, bunlar yurt içinde üretilecek, inşallah yurtdışına da satışı olacak. Atak için Güney Kore ve bir kaç ülke daha siparişi verecek belki de verdi. Askeri araçlara fahiş fiyatlat vermek zorunda olmayacağız üstüne biz satış yapacağız. Otomobilde tamamen dışarı bağımlı olmayacağız ithalatımız artacak cari açık olumlu etkinlecek.

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Atak helikopteri kasası genel yapısı da yabancı ama aviyonik sistemler atış sistemleri aselsan roketsan vs yapımı oldu mu oldu hizmette mi evet laf ettiler mi ettiler buna da laf edecekler ağızlarından salya akacak ama olacak gö***** alıp binerim laf atan da yabancı dolmuşuna binsin ağa

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  İlk satılacak araçlardan birini alacağım Allah'ın izniyle. Devrim zamanında sabote edilmeseydi bugün bambaşka bir noktada olurduk ama çok geri kaldık. Gönül isterdi tamamen sıfırdan yapalım ama başlangıç için Saab seçilmiş en azından. İnşallah ilerleyen süreçlerde çok iyi noktaya ulaşırız. Gerideysen tecrübeli birikimli ortaklar ile işe başlamak iyidir özellikle motor konusunda. Tasarım konusunda da dediğim gibi iyi bir seç***** yaz Saab bir araca bindim İsveçli bir gurbetçinindi. Resimler fotolar filan basit kalıyor onun yanında. Hayırlı olacak inşallah.

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Bunlar ancak saray yapar

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Koç , 520 milyon dolara geliştirdiği yeni Tofas Ege (aegea) çıkarttı. hemde ar-ge merkezi filan herşeyi yapmış adamlar Bursa’ya gelip otomobili test ederek Fiat Chrysler CEO’su Sergio Marchionne’den tam puan almış

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Bakan az önce açıkladı: zaten Saab-9-3un tüm haklarını satın almışlar.

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  bu araç cadillac iken 120 bin veremeyip iç çekenler şimdi kopya vs… deyip kötülemeye başlaması***** beğenemediğiniz çin kopya platformlarla bugün sektörde yarışan otomobiller üretmeye başladı.elde kendine ait bir platform olması süreyi kısaltır.gelişimi sağlar

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  bu platform geliştirilip modern bir hybrid elektrikli araç platformu geliştirilir ise mantıklı olur. bu eski platforma sadece batarya ve elektrik motoru takılır ise başarısı kısa süreli olur. geleceğe dönük uzun süre kullanılabilecek bir platform tasarlanır ise yerli yatırımcı yatırım yapar. yoksa yeni platform tasarlamak zorunda kalacağı için yatırım yapmaz.

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  bir yerden başlamak lazım. hata yapa yapa doğru bulunur.

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Yerli Telefon diye Türkcell T serisine onca para veriyonuz ama,

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  BU hükümetten öncede bir şey üretilmiyordu. Ama hiç yoktan bazılarının göremediğini yabancı ülkeler görüyor. Cadillac madillac ne olursa olsun yeterki yerli olsun. Yıllarca Ford, Tofaş Renault gibi araçları türkiyede üretiyoruz diye yerli malı diye yutturuldu millete. Şimdi bir şeylerde kıpırdanma var diye kimse gocunmasın, Zoruna giden de almasın kardeşim.

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  arkadaşlar bir passatı düşünelim en son tasarımını bide ilk tasarımını bir broadvay 3 degişik kasa bir clio belki on ceşit neden acele ediyoruz cıksın on kere degiştirriz ilk defa yapıyoruz ve yapım aşamasında lütfen destek olalım

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  Ülkeyi yediler bitirdiler vergilerle ayakta duruyor huzur güvenlik adalet kalmadı böyle komik göz boyama haberleri şakşakçılarınız hariç insanlar artık yemiyor

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  Arkadaşlar test süreci ve otomobil üretimi de GM Epsilon platformunu kullanıyor. Araç mekaniği ve motor testi için kullanılan GMnin sağladığı donör gövde bir Cadillac!

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  Bir halta da engel değil destek olsun bu millet be

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  : ))

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  Akp hazır elde olanları da sattı.bu hükümetten kurtulmadan kibrit çöpü dahi üretilmez özelde

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  bu gun aciklamalar vardi bakan tarafindan. araclar elektrikli olacak 100km menzili olacak. bu menzili arttirmak icin aracin arkasinda jenerator olacak bildigimiz jenerator. araci bu jenerator ile sarj edebilecegiz. menzili arttirilmistan kasitlari buymus. arac elektrikli olacagi icin once elektronik aksam uzerine calisiliyormus. gelistirilen motor ve elektronik aksamlari test etmek icin bu platformu kullanmislar. piyasaya sunulacak araba ayrica tasarlanicakmis. nnbasta boyle tanitilsa boyle karisikliklar olmazdi aslinda. arabaya benzeyen garip tipli universite arabalari gibi gorunmesin diye bu yola basvurdular sanirim. fakat boyle projelerin en temel ayaklarindan biri de tanitimidir. tanitim kotu olursa proje boyle dile dolanir. nngerekirse komple cadillactan alsinlar motorunu yerli koysunlar 50 km gitsin ama yinede ciksin bu araba. bu ulkenin insani hergun itmek sorunda olsa da alir o arabayi. biz bu ulkede yasamayi goze aldiysak, en kucuk basariya bile acken araba uretmek hayali bile milyonlarin gozunu yasartir. nnvarsin cakma olsun kopya olsun dandik olsun. elin hintlisinin yaptigi arabadaki hangi fikir orjinal ? ama adam uretiyor ihrac ediyor katki sunuyor. dandik de olsa binlerce var turkiyede. o marka bile satiyorsa yerli araba hayli hayli satar.

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  büyük devlet = yerli araba. tüm büyük ülkeler araba yapıyor. tüm büyük ülkeler kendi araba firmalarını destekliyor, kuruyor, ortak oluyor, batmasını engelliyor. büyük devlet olmak istiyorsak acil araba yapmamız şart.

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  Türkiye Tofaş kurulduğundan beri yerli araba yapıyor denebilir. Bu kadar abartmaya ne gerek var anlamadım gitti. Yerli, yabancı dönemi çoktan geçti gitti. Niye anlamak istemiyoruz. Şu an en önemli olan şey pazarlamadır yani üretileni satabilmektir. Gerçi bu zaten son 20 yıldır böyle. Tabiki yerli üretim gururlandırır bizi. Fakat bu otomobil projesi faydadan çok zarar getirebilir. Bizim maalesef kaçırdığımız şey yapabiliyormuyuz acaba o kadar geliştik mi sorunu. Evet pazarlanacak herşey Türkiye'de rahatlıkla yapılabilir. Kafayı buna takmaya gerek yok. Yerli otomobil çıkınca insanlar bunu beğenecek mi bilmiyoruz ki. Maceraperest olmaya gerek yok ki. Yerli telefon olarak Vestel Venüs çıktı piyasaya, kaç tanemiz kullanıyor. Çok az. Araba da aynı şekilde çok büyük bir fiyasko olur. Yerliye yöneltilmemizin tek nedeni ekonomide büyük sorunlar yaşayacağımızdan. Ülkemizdeki bütün dövizler aşırı ithalat yüzünden aktı gitti. TL'nin çok dayanabileceğini zannetmiyorum. Eğer yerli birşeyler üretilmek isteniyorsa otomotiv ya da elektronik olsun farketmez bunların yedek parçalırını tasarlayıp üretmek olmalı. Kimse Apple'ın içindeki çip Kore malı diye markayı kötülemiyor. Apple Amerika'yı büyüttüğü kadar Güney Kore'yi de ihya ediyor. Apple demiyor ki büyük Amerikan milleti bir çipi de mi üretemiyor?

 26. Ziyaretçi dedi ki:

  Bazıları ne kadar kolay zannediyor kopyalamayı hele bu ***** sizce bi firmanın kopyasını yapmak cadillac sizin kadarmı akıllı ?
  İçinize dert olsun inşaallah uyku girmesin gözünüze sinirden çatlayın :))

 27. Ziyaretçi dedi ki:

  MARKA TÜRK olsun yeter. Tasarımıda, üretimide canımız kime isterse ona yaptırırız.

" Yerli Otomobil Cadillac BLS konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yerli Otomobil Cadillac BLS ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yerli Otomobil Cadillac BLS ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
 2. 2 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?
 3. 3 Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk! Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk!
 4. 4 PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik
 5. 5 Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi
 6. 6 Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme
 7. 7 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set! 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set!
 8. 8 Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG
 9. 9 C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik! C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik!
 10. 10 iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor? iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor?