Okunma

Yerli otomobil Cumhurbaşkanı’ndan tam not aldı!


30 Kasım 2018 Cuma 16:45
Yerli otomobil Cumhurbaşkanı’ndan tam not aldı!

Yerli otomobil konusunda çalışmalara son hızıyla devam edilirken, uzun süredir bir sessizlik hakimdi. Geçtiğimiz gün gerçekleştirilen İSEDAK toplantısının ardından yerli otomobil hakkında Erdoğan’a sunum yapıldığı açıklandı.

Bilindiği üzere yerli otomobili geliştiren beşli konsorsiyumda Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding, Turkcell ve Vestel yer alıyor. Yapılan sunumda her şeyin yolunda gittiği ve yerli otomobil projesinin artık somutlaştığı belirtildi.

Yerli otomobil Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın beğenisini kazandı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yerli otomobil hakkında son bilgileri, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve Ortak Girişim Grubu CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş aktardı. Erdoğan’ın gelinen durumu oldukça beğendiği ifade edildi.

yerli otomobil ceo mehmet gürcan karakaş 2

Yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre, prototipin 2019 yılında kamuoyu ile paylaşılması ve 2021 yılında seri üretime geçilmesi hedefleniyor. Şu anda projenin bu takvime uygun bir şekilde ilerlediği özellikle vurgulanıyor.

Yerli otomobil projesinden neler yaşanmıştı?

2 Kasım 2017 ‘de imzalar atıldı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve TOBB koordinasyonunda Anadolu, BMC, Kıraça, Turkcell ve Zorlu güçlerini birleştirerek Türkiye’nin Otomobili Ortak Girişim Grubu (OGG) adı altında çalışmalara başladı.

Bu ortak girişim grubunda beş şirketin yüzde 19 hissesi bulunurken, TOBB’ye yüzde 5 hisse verildi. Bu OGG’nin başına ise 1 Eylül 2018 tarihinde Bosch’un deneyimli Türk yöneticisi Mehmet Gürcan Karakaş getirilmişti.

Not: Haberde kullanılan manşet görseli temsilidir.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

70 yorum - “Yerli otomobil Cumhurbaşkanı’ndan tam not aldı!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Şarj olacak

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  RTE nin önceliğinde Türklerin ayak sesleri geliyor bütün dünya duyacak

 3. ABDULLAH SUPHI dedi ki:

  PETROLE BAĞIMLI OLMAYAN , TAMAMEN ELEKTRİK İLE ÇALIŞAN VE KENDİ KENDİNİ ŞARZ EDEN PROJEM VAR
  SPONSOR ARIYORUM 05324700119
  ASA

  1. Anonim dedi ki:

   Abdullah bey zaten Tesla ve diğer firmaların projeleri var iken kim size neden sponsor olsun..Üretilmiş ve geliştirilmişi var size kim neden para harcasın. Çalıntı projeler ile mi ilerleyeceksiniz ?

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Türklerin yaptığı bişey alınmaz

 5. Anonim dedi ki:

  YERLİ OTOMOBİLDEMEK
  HİÇBİRBANKADAN KREDİ ALMADAN, BANKASI VE TEFECİ OLMAYAN, DİBE VURMUŞ DAHİ USTALAR VAR ONLARI BİRARAYA GETİRİ YAPARSAN O YERLİ OLUR
  Sbdullah Suphi AYDIN

 6. Anonim dedi ki:

  EĞER MASON LOCALARI İLEBAĞLANTILI ŞİRKET VE ŞAHISLAR VARSA BEN O OTOMOBİLE ASLA YERLİ DİYEMEM

  YERLİ OTOMOBİLİ NİCE DAHİ USTALARA YAPTIRIP ONLARI KALKINDIRIR İSEN O ANCAK YERLİ OLUR
  BMW ?

 7. Anonim dedi ki:

  destek olsun diye alacağım inşallah

 8. Anonim dedi ki:

  millet aya çıktı dede siz otomobille oyalanıyonuz..

  1. Anonim dedi ki:

   EĞER 15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ GERÇEKLEŞMESEYDİ ŞİMDİ TÜRKİYE MARSA ULAŞMIŞTI BİLE . ÇÜNKÜ TÜRKİYE ÇOK GÜÇLÜ BİR DEVLET.

   1. Anonim dedi ki:

    Bursa’da şeftali üretmek otomotiv üretmekten hem daha kolay hem daha kazançlıdır. bu sözü zamanında söyleyenler ile yerli araba üretmek isteyenler aynı.

 9. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Köhne zihniyetler hâlâ batı batı deyip dursun, ye’se mahkum kalsın . Şu imandan gelen yüksek sada, terakkinin habercisidir.

  1. Anonim dedi ki:

   Helal…

 10. Teknoloji Dostu dedi ki:

  İnşallah güzel olacak

" Yerli otomobil Cumhurbaşkanı’ndan tam not aldı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yerli otomobil Cumhurbaşkanı’ndan tam not aldı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yerli otomobil Cumhurbaşkanı’ndan tam not aldı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "