Yerli otomobil fiyatı ile ilgili yeni açıklama CEO’dan!


28 Ocak 2020 Salı 10:28
Yerli otomobil fiyatı ile ilgili yeni açıklama CEO’dan!

Türkiye’nin otomobili, 27 Aralık 2019 günü üzerindeki örtüyü atmıştı. Aradan geçen 1 aylık sürenin ardından otomobil, Türkiye’nin gündeminden neredeyse hiç düşmedi. Şimdi ise TOGG CEO’su Gürcan Karakaş, otomobil basınından isimlerle bir araya geldi. Düzenlenen bu toplantıda yerli otomobil fiyatı ile ilgili yeni bir açıklama da geldi. Tabii, kesin bir fiyat açıklanmadı.

Yerli otomobil fiyatı ile C-SUV modellerine kafa tutacak

Yerli otomobil, bildiğiniz gibi yüzde 100 elektrikli olarak yollara inecek. Ancak, ülkemizde bu segmentte herhangi bir rakibi bulunmuyor. Karakaş’ın söylediğine göre, yerli otomobil de C-SUV segmentindeki konvansiyonel motorlara sahip modellerle rekabet edecek. Yerli otomobil fiyatı da buradaki rakiplere göre belirlenecek.

Rakiplere baktığımızda fiyatların yaklaşık 250 bin TL’den başladığını görüyoruz.

Hürriyet‘in haberine göre, TOGG CEO’su düzenlenen toplantıda, rakiplerinin startup’lar olduğunu söyledi. Karakaş açıklamasında şu sözlere yer verdi:

“Türkiye olarak çok doğru bir zamanda yola çıktık. 150 senedir otomobil üretimi yapan, konusunda uzman otomobil üreticileri yani sadece eski ve büyük olan firmalar kazanamayacak. Daha çevik, daha yaratıcı olanlar kazanacak. Doğuştan elektrikli araç üretenler en fazla 8-10 yıldır bu işi yapıyor. Bu alanda üretim yapan çok fazla şirket de yok. Artık eskilerle yarış çizgisi hizalandı. Şimdi daha fazla teknolojiye ihtiyaç var. Bu yüzden bizim gibi işbirliğine açık, startup’larla çalışan, organizasyon yapısı kuvvetli şirketler öne çıkıyor”

“Fikri ve sınai mülkiyeti yüzde 100 bize ait olan bir otomobil markası” oluşturmak istediklerini söyleyen Karakaş, küresel açıdan en zor kısmın da bu olduğunun altını çizdi. Geçmişte kalan hiçbir teknolojiyi kullanmak istemediklerini belirten Karakaş, ” Doğuştan elektrikli olunca eliniz güçlü oluyor. En başta da menzil optimizasyonu geliyor. Elektronik mimariyi gerçekleştirmiş oluyorsunuz. Sadece Türk pazarını değil küresel rekabeti hedefliyoruz. Etrafımızdaki ülkelerin henüz elektrikli otomobili yok. Klasik olmayan bir sistemden gelen Avrupa’daki ilk ürün olacağız. Türk mobilite ekosisteminin çekirdeğini oluşturmak istiyoruz” dedi.

Yapılan açıklamaya göre, yerli otomobilin Gemlik’teki fabrikasının temelleri mayıs ayında atılacak.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

27 yorum - “Yerli otomobil fiyatı ile ilgili yeni açıklama CEO’dan!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Bence b segmenti gibi arabalarla başlamaları gerekiyodu sonrada c d veya ne yapiyosan yap. İnş yerli ve milli olur yada inş uretiriz

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  250 – 300 Olmasi güzel olur

  500 km menzil
  Üstün smart özellikler
  Premium iç tasarim

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  100 yapın olsun bitsin

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Yerli tren nerde,yerli uçak nerde,yerli tank nerde,yerli helikopter nerde yapılma yarışı nedirya. Yahu biz ülke olarak neyle kalkınırız ona bakalım. Bizi kalkındıracak en önemli unsurlar tarım,hayvancılık,turizim ve kendi doğal enerjilerimize dönmekle olur. Rüzgar ve güneş yönünden zenginiz yapmıyoruz,hayvancılık yapılabilirken yok tarım için yer var ama bitmiş biz olmayan birşeyi oldurup kalkınma hayalleri ***** arabamı yapıp satacağız sanki

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  ‘Yerli otomobil’in yapımını üstlenen Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG) CEO’su Gürcan Karakaş otomobile ilişkin yeni detayları aktardı.

  ÇİN, İNGİLTERE, İTALYA, ALMANYA…
  Hürriyet’ten Burak Coşan’ın haberine göre Gürcan Karakaş, “Marka yaratmadan tasarıma kadar dünyanın en iyileri ile çalıştık. Doğuştan elektrikli yapabilen çok fazla şirket yok. O teknolojiyi edinmiş partnerlerle bu süreçte beraber çalışarak geliştirme yapıyoruz. Aracın elektrikli motoru için Bosch ile görüşüyoruz. Aracın bataryası için Çin ağırlıklı 6 firma ile gizlilik sözleşmesi imzaladık. Bunlardan biri ile anlaşacağız. Araç entegrasyonu konusunda teknoloji partneri olarak Alman mühendislik firması EDAG’ı seçtik. Myra, İngiltere’nin kabul gördüğü, özelikle mekanik akşamlarda şasi sistemleri konusunda partnerlerimizden birisi. Tasarım için İtalyanlarla anlaştık” ifadelerini kullandı.

  Karakaş, şöyle devam etti: “Dünya çapında bu işi en iyi kim yapar diye bakıyoruz. Nisan, mayıs gibi tedarikçi seçimlerimizi tamamlamış olacağız. Teknolojiyi ülkemize getirip bunu Türkiye’den kiminle yapabiliriz ona bakıyoruz. Çok ciddi maliyet araştırmaları yaptık. Türkiye’de üretmek mi, başka bir yerde ürettirmek mi daha uygun maliyetli ona bakıyoruz. Partnerimizin karşısına oturunca neyin ne olduğunu *****

  FİYATI NE KADAR OLACAK?
  Karakaş aracın fiyatını açıklamazken, bunun nedenini şöyle açıkladı:

  “Fiyatları paylaşmak çok doğru olmaz çünkü rakiplerimize bu konuda bir bilgi vermek istemeyiz. Ancak piyasadaki C-SUV segmentinde yer alan ve içten yanmalı motorlarla çalışan klasik otomobillerle rekabet edebilir düzeyde *****

  250-300 BİN TL ARASI
  Hürriyet’in aktardığına göre, C-SUV segmentinde şu anda satışta olan dizel ya da benzinle çalışan otomobillerin fiyat aralığı 250 bin ile 300 bin TL aralığında değişiyor. Yerli otomobilin piyasaya çıkacağı yılda söz konusu araçların fiyatlarıyla benzerlik gösterebileceği ifade edilebilir.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Evet rakipleri 250.000 ondan kdv ötv çıkarsalar gerçek fiyatları ortaya çıkar ama malum güzel ülkem %60 la %206 vergi aliyor bi bunları çıkarsalar o zaman kimseye rakip olamazlar hatta hiç satmaz

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Hani temel atılmıştı? Sürekli ipe un seriliyor. Dev firmalar ucuz modellerle tutunmaya çalışırken neden iç piyasa için ucuz moodelle başlamıyor veya ucuzu da çıkarılacak denmiyor? Üst segmentte temelsiz rekabet zorlanınca üreteceğin pahalı otoyu kime satacaksin? Bunların maksadı ne?

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu aracın rakipleri 500 000 ise yerli araba ötv alınmadan 250000 civarında olmalıdır. Fakat araba cok güzel de olsa fiyat bizi üzmez inşallah.

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Sedan 100-150, SUV ise en fazla 200 olmalı. yoksa avucunuzu yalarsınız. %110 civarı bir gümrük olmayan bir aracın fiyatı, yukarıda yazdıklarımdan fazla olursa kimse almaz..

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Araç lüks olarak ve pahalı çıkacak tabiki üretim kapasitesi , fabrikanın az olacak, daha çok tr de elit kesime satılır ve yurt dışında , satılır, ekonomik ömrü olduğu anlasılınca , halkın alabileceği , hundai i10 kıvamında bir araç üretilir ve o satılır, halka. Bu da muhtemelen 5 yılı alır. Abuk sabuk konuşan insanlar bencil ve ülkesini düşünmeyen insanlar. Zamanla hersey rayına oturur.

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Bir baltaya sap olun sonra başkasının yaptığına dil uzatın.. Tabii anlayana buda..

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  250binmi kafayı yemişler. elle sağıyorlardı artık makineye geçmeyi planlıyorlar….

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  250 bine göre güzel araç ancak sonuçta yine pahalı istesek de alamayiz

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  heh yerli ve milli kazık 😂 el alemin kini yemeyin yerlisi var gelin.

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Adam açıklama yaptı ceo su 500 bin rahat olur dedi sedanida 300 bin den aşağı fiyat beklemeyin

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Bakıyorumda C-SUV bir araba için 250 bin Tl istiyorlarsa ve ELEKTRİKLİ bence diğer satılan araçlara göre ucuz bir fiyat %100 yerli diye bir kavram bana çok saçma geliyor bilemden konuşan çok dünya global bir köy tasarımın konuşulmasına bile gerek yok pininfarina tasarımı lütfen bekleyin ve görün direk şartlanmayın yok ceo yok şu yaptı yok yerli değil bir tane %100 yerli diye bir kavram olmamalı vw grup araçları ne kadar yerli opel ne kadar yerli 2 sene sonra herşey belli olunca konuşun ortada bir şey yok ağzı olan konuşuyor

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  Ucuz olmayacak o kesin

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  150 bin tl bandına kadar eyvallah. Üstü olursa kusura bakmasın vatandaşa hitap etmeyen milli aracı ne desteklerim nede alırım.

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  En son bu konu hakkında yazarken vatan haini diyen üstün zekalı arkadaşlara ithafen siz her zaman haklısınız.
  Fakat bu araç ne milli ne yerli.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Boş boş konuşma. Senin 100% yerli olduğunu biz nerden bileceğiz peki? Ne malum başka ülkenin malı olmadığın?

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  Şahsi fikrim suvdan bahsediyorum 400 450 bin tl civari cikar

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   O civarlarda olursa kusra bakmada, gider holllandadan tesla model 3 alirim

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  Yüzde yüz elektirikli diye yazıp milletin yüzde yüz yerli algısı yaratılmaya çalışılıyo. Daha motor anlaşması yok pil anlaşmaSı yok menzil ve güç belirtmekte süper.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Sen nerden biliyon bu anlaşmaların olmadığını? Kaynak göstersene boş boş konuşmak yerine? Derdiniz hep karalamak anasını satıyım. Siz belliki orda burda çıkan her habere 100% inanıyorsunuz. Ozaman siz hayatı çıkan boş haberlere göre yaşayın!

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  250 bin gibi bir rakam düşünüyorsan avucunu yalarsın. Rakiplerinden senin avantajın nakliye gümrük falan gibi masraflarının olmaması. Zaten o araçta ötv varsa şahsi fikrim arabayı kesinlikle almayacağım yönündedir.

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  Cebinizi bu kadar düşünmeyin azıcık halkı düşünün bu araca bu parayı vermeyin arkadaş. Daha ucuz olmalıydı

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  Yuh .. utanmassa mersedes bmw bizi kiskaniyo diyecek cio coşmuş. :)))

" Yerli otomobil fiyatı ile ilgili yeni açıklama CEO’dan! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yerli otomobil fiyatı ile ilgili yeni açıklama CEO’dan! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yerli otomobil fiyatı ile ilgili yeni açıklama CEO’dan! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 2. 2 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 3. 3 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
 4. 4 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
 5. 5 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
 6. 6 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?
 7. 7 Mobilden banka hesabı nasıl açılır? Mobilden banka hesabı nasıl açılır?
 8. 8 SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası
 9. 9 Havalimanında uçak kaçırmayı engelleyen uygulama! Havalimanında uçak kaçırmayı engelleyen uygulama!
 10. 10 Ortalığı dağıtacak Fuji X-S10 inceleme! (Dünyada ilk) Ortalığı dağıtacak Fuji X-S10 inceleme! (Dünyada ilk)