Yerli otomobil için ön sipariş hazırlığı! İşte tutar


31 Aralık 2019 Salı 14:00
Yerli otomobil için ön sipariş hazırlığı! İşte tutar
Yerli otomobilin tanıtılmasının üzerinden sadece dört gün geçmiş olmasına rağmen, şimdiden binlerce sipariş toplandı. Tabi, yerli otomobil ön sipariş süreci resmi olarak başlamadığı için şu anda birey ve kurumların sözlerine dayanılıyor.

Cumhurbaşkanı tanıtım etkinliğinde ön sipariş sürecinin kısa sürede başlaması gerektiğini düşündüğünü belirtmişti. TOGG CEO’su Karakaş ise röportajlarda araç üretime hazır hale geldiğinde ön sipariş sürecinin başlayacağını dile getirdi.

Yerli otomobil ön sipariş çalışmaları başlıyor

Sabah Gazetesi tarafından paylaşılan habere göre, ilk ön sipariş çalışması Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından başlatılıyor. TOGG dışında başlatılan bu çalışma ile otomobili almak isteyenler ve ödeyecekleri rakam belirlenecek.

Bu kapsamda 81 il ve 160 ilçeye yayılan 365 oda ve borsanın üst kuruluşu TOBB iş dünyasının yapacağı alımların koordinasyonunu sağlayacak. Oda ve borsalara önümüzdeki günlerde ön ödeme konusunda yazı gönderileceği öğrenildi.

Ön sipariş için ödenmesi gereken tutarın 30 – 40 bin lira civarında olacağı dile getiriliyor. Tabi, bu tutar net olarak belirlenmiş değil. Ön ödeme paraları fabrika kurulduğunda açılacak hesapta toplanacak. Bu sayede otomobil fabrikasının yatırımı için gerekli olan finansmanın bir kısmının da sağlanacağı belirtiliyor.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

101 yorum - “Yerli otomobil için ön sipariş hazırlığı! İşte tutar”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Bence bu arac uretilmeyecek. Insanlari oyaliyorlar.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Ağam biziminen eyleniir herhal 😆😆

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Ortada bir şey yok, ne siparişi. 2015 te de tanıtım yapılmıştı. Kimse güvenip de para ödemesin.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Sadece bataryasi suanki kur ile 40bin tl aracin giris seviyesi fiyati 350bin civari olur. Ic pazarda yerli otodan otv yi kaldirmazlarsaTurkiyede satmaz.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  250 bin altında olacağını düşünmüyorum

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Egerki 150 bin liranın üstünde olursa yerli üretim felan kimsenin umrunda olmaz, hic zahmet etmesinler, tanıtım yapılırken sorulması gereken soru ” asgari ücret alanlarda alabilecek mi?” sorusuydu. Ülkenin büyük kısmı asgari ücret ve altında maaş aldığı için yerli üretim bir arabayı alabilmeleri lazım.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   kardeşim kendi adına konus araba fiyatlarına bakmadan atıp tutuyosun 150 bine polo bile yok tamam vergiler de bu işin içinde ama bu araç polo ya göre cok üst düzey kalıyor ve 200 bine de cıksa bu araba kapıs kapıs gider.

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Yorumlarda çok yerde görüyorum da, “asgari ücretle bu arabayı almayı hayal etmek” ciddi bir zihinsel sıkıntının, israf ve gösteriş merakının işareti. Bu araç asgari ücretliyi hedef alacak bir tasarım ve donanımda değil. Aracın tahminim 350-500 bin civarı fiyatı olacak. Ben 7 yıllık hekimim, aylık gelirim Allah’a şükür 10000 TL üzeri, ev almadan bu arabayı almayı kendim için hiç ekonomik bulmuyorum. Fiyatı düşürülsün diyenler üreticiden Fiat Egea vb. ayarında araç talep etmeli. Onu dahi asgari ücretle almak için babadan kalma ev şart. Yoksa 500-1000 lira kira, 1000 lira mutfak+fatura+ulaşım sağlık vs deyince ne kalıyor geriye, 30 yıllık diş tırnak artanıyla mı alacaklar arabayı? Bu arabaya da 120 yıl para biriktirmeleri gerekir.
   Araba güzel eyvallah ama ben de dahil milletin çoğu için şu an tek kelimeyle “israf”.
   Zenginler alsın önden, fabrika işlesin, yurtdışındaki zenginlere de satılsın, kapasite büyüyüp piller ucuzlarsa, önce ben gibi orta gelir sahipleri, sonra da daha düşük gelir seviyesine hitap eden versiyonlar çıkabilir. Ömrünüzün birikimini bir kazada pert olabilecek yere yatırmayı gaye edinmeyin. Güneşin altına park edeceğiniz arabaya servet dökmeyin. Babadan da kalsa paranın kıymetini bilin, arabaya gereğinden fazla özen gösterip eşinizi çocuğunuzu kardeşinizi komşunuzu incitmeyin. Otoparkta aynası kırılınca siniriniz bozulacak / boğazınız düğümlenecekse bir düşük modele daha bakın.
   5-6 yıldır Bindiğim araba 2004 model VW Bora, elhamdülillah işimi görüyor, (birkaç kişiye tutumluluk örneği olursa diye yazdım) saygılarımla…

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  len daha ortada fabrika yok üretim yok millet bok atmış hemen, az bekleyin 3 senesi daha var arabanın.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  otomobil için evet kanal istanbula hayır

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Bir mekatronik mühendisini bulun adam gibi bilgi edinin. Teknoloji sitesi bile koyun dolu.
  – Otomotiv sanayi karlılığın minimum, yatırımın maksimum olduğu bir sanayi. Herşeyimiz tamam, böyle bir yatırım yapıyoruz?
  – Tüm mekanik aksam, infotainment, ADAS, pil yönetim sistemi Türkiye’de geliştirilecektir(diyelim). Onun dışında kalan 75%’lik otomotiv sistemini (ABS, Otomatik klima,vb.) Türkiye’de üreten firma var mı?

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Ülkemizde klima üretimi yapan onlarca firma mevcut. Abs vs.. gibi sistemlerde cabası. Bursa ve İstanbul bölgesinde otomotiv sektörüne iş yapan yüzlerce firma var. Bu firmalar sektörün liderlerine direkt iş yapıyorlar

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   yani illa olması mı lazım ya derdiniz ne abs yi klima yı dısardan alırsak binilmez mi yani bu arabaya. bmw mercedes dısarıdan parça alıyorken sizin beklentiniz nedir yani

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Ne kadar kanı bozuk varmış Ülkemizde yorumlarda bu çıkıyor Almanların bile helal olsun Türkiyeden böyle bir atılım beklemiyorduk dediği araçlara atmadı çamur komamış bazılar ayıp biraz sahip çıkın yada Fazla zırıltı yapmayın heykel yapıp ona tapmaya devam edin

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Düzgün konuşmayı öğren önce

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Neden yerli otomobil ve kanal İstanbul gibi büyük projeler asgari ücret den hemen sonra aciklandi,
  Neden milletvekili maaşları ve bakan maaslari yuksek tutarda ve devletin en büyük memuru ile ayni seviyede tutuluyor sonuçta secim nerde okuyup o seviyeye çıkmak için yıllarını feda etmek nerde..
  Belediye ve birçok yerde açık uçlu alımlar ile torpil kullanıp yuksek mevkilere geçmek neden,
  Dünyada gununuz gün de öteki taraf ve din tüccarlığı ile ne olacak bu haller bakalım artik

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Bence bu tür teknik konularda ağzı olan değil beyni bilgisi tecrübesi ve yeterliliği olanlar yorum yapsın, cahillik sorun değil, cahil olduğunun farkında olmamak, komik duruma düştüğünün farkında olmamak sorun!

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Cahillik diyen arkadaşım gayet haklısın. Bilgisi olan kişiler yorum yapmalı. Ama buraya kaç elektrik/elektronik yazılım bilgisi olan arkadaş yazıyor ki. Her arkadaşın farklı bir yapısı ve düşünde tarzı var. Her insanın ne düşündüğü önemli. Bilgisi olmayan siyasilerimiz bile elektrikli araç konusunda yorum yapabiliyor. Onlara gülünmüyor ise diğer arkadaşlara gülmek haksızlık olur.
   Senden ricam yazdığın üzere kendi beyin bilgin ve tecrüben ile bir yorum yapman.

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Know how olarak doğrusunu ezberle oldumu ayrıca Milli araç desteklenmeli Biz türküz başka dostumuz yok başka vatanımızda yok unutmayın

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Cevaben…….””No how yazan arkadaş dedi ki:
   17 saat önce, eklendi
   Know how olarak doğrusunu ezberle oldumu ayrıca Milli araç desteklenmeli Biz türküz başka dostumuz yok başka vatanımızda yok unutmayın””

   Düzeltme için teşekkür ederim. Yabancı dil bilgim maalesef ***** kelimenin anlamını bilenlerin ne kastettiğimi anlaması güzel. Duyduğum gibi yazabilirim. Ki anlamsız olsaydı sen atlamazdın. Teleffuzum düşüncemi değiştirmez. Belliki sadece yazmış olmak ve kusur bulmak için yazmışsın. Dil bilgin kadar birazda fikir ve yorum katabilseydin keşke..

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu maket diyen yabancı cahiller.
  Önce şunu şyi idrak edin. Bir şey yapılırken önce maliyeti düşük olsun yaptığımızın eksiği varmı diye kontrol edilmesi için önce maketi yapılır bu tüm dünya da böyledir. Hatta planları çizilmiş sadece dört duvarı olan bir inşaatın bile müteahhit maketini yapıyor ve değişikliğe gidecekse maketten sonra değişikliğe gidip son şeklini veriyor. Bazı geri zekalı avrupa hayranı yabancılar bunu bildiği halde muhalefet olsun diye beğendikleri şeyleri bile kötü diyorlar ne kadar alçakça bir yaklaşım. Allah kimseyi sevdiği beğendiği şeyi kötü diyecek kadar adileştirmesin.

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Yorumlara bakıyorum da Türkiye çok büyük iş başarmış. Kıskanan kısım çok 🙂
  Reklamın iyisi kötüsü olmaz derler. O kadar çok ses getirdiki susmuyor kimse. Gurur duyun az siyaset yapmayın !

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Lütfen biraz milliyetçi olalım. İnsanımıza güvenelim. Sosyal medya üzerinden sallayan birinin yazdıklarını haber diye kabul edip arkasında durmayalım.
  Sosyal medya , haber sitelerine girip okumayı bilenler bir kaç arama yaparak doğru sonuca ulaşabilir. Sırf sizin görüşünüze ters bir yönetim veya kişi var diye her yaptığını kötülemek kendi milletine ihanettir. Durmuş saat günde iki defa doğru gösterirken bu tarz söylemler bizlere yakışmaz.
  Adamlar kendi başkanlarını azil edecekken bile dışarıya karşı koruyor milliyetçilik yapıyor. Araba iyi ve ya kötü, ucuz veya pahalı yapılmalı. Yarın bir gün başınıza tac yaptığınız bir ülkeden ambargo yedikten sonra “vosvos marka arabam ambargo yüzünden parçasız kaldı 400 binlik arabam garajda” demeyelim. Almanya nasıl vosvos u destekliyorsa vb. Bizim desteklememiz gayet doğru bir karar.
  Dünya elektrikli araç teknolojisinin daha yolun başında. Bu nedenle ülkemiz olarak da zamanlamamız iyi. Almanya bizim araç lansmanı ardından 2025 elektrikli araç programını 2-3yıl geriye çekti. Tesla nın kapısında kuyruk var. Jaguar üst sınıf elekektrikli araç yapıyor, ferrari yüksek beygirli elektrikli araç testlerine başladı.
  Ülkemizde no how olmayan elektrikli motor üretiliyor. Akü konusunda zaten imalatçı onlarca firma var.
  Karşı fikirde olan arkadaşlar. Sadece izleyin. Unutmayın en kötü karar kararsızlıktan iyidir. Yıllarca boş beklemektense en azından birşeyler yapılıyor.

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  Ağam bizimle eğleni,,,,

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  Çok boş konuşan arkadaşlar var. Hayatınızda hiç Ar-Ge yaptınız mı tasarımında aydı sıkıntı çıkar üretirsin montajını yaparken geri tasarımı değiştirip tekrar parçaları üretip tekrar montaj yaparsın yine bir problem çıkar yani ar-ge denilen şey basit birsey değil. Bir dikili ağacı olmayan arkadaşlar bile yorum yapmışlar

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  Sedanın en az 250 bin TL olmasını ***** yıl sonra)

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  Yiğidolar pamuk eller ***** duyunca ne oldi renginiz soldi.

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  Neresi yerli, jet Fadıl. Hainliğin sınırı yok ülkede.

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  Kesinlikle hırsızlık vurgun olacak netfor vardı bunların danışmanı idi sahibi milletten hava parası topladılar milyonlarca sonra fos çıktı biz bile üç milyon lira para verecektik son anda uyandık akp gelmiş geçmiş en profesyonel hırsızlar takımıdır inanmayan gider oturup ağlar

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  Ortada araba yokmuşmuşda fabrika yokmuşmuşda toggbank mağduruymuşmuş da ulan bire sığır sürüleri tamam kimseye inancınız yok bari ceo gürcan beyin hayatını başarılarını okuyun adam yapamayacak olsa kariyerini çöpe atar mı azıcık akıllı olun birazcık da bu ülkeye güvenin…

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  Tesla cybertruckta ön siparişte ooaa 250k satmış falan yerli araba ön siparişte dolandırılacaklar hayal satıyorlar biraz destekçi olun biraz realist olun sizin gibi zihniyetler yüzünden bu haldeyiz aklınızı başınıza alın

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  Ülkenin yüzde 80 den fazlası asgari ücrete çalışıyor. 2020 net rakam 2300 tl. Aylık giderleri düş cebinde 200 tl para kalırsa bu araba da 400 bin tl olsa rahat rahat öder paşalar gibi binersiniz. Araba yerli ama biz gavuruz.

" Yerli otomobil için ön sipariş hazırlığı! İşte tutar konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yerli otomobil için ön sipariş hazırlığı! İşte tutar ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yerli otomobil için ön sipariş hazırlığı! İşte tutar ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik! iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik!
 2. 2 Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri! Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri!
 3. 3 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 4. 4 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 5. 5 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 6. 6 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 7. 7 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 8. 8 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 9. 9 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 10. 10 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!