Tüm merak edilenler: Yerli otomobil özellikleri


16 Şubat 2020 Pazar 15:15
Yerli otomobil yıllar süren bekleyişin sonunda tanıtıldı. Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) tarafından Gebze’de düzenlenen etkinliğe Cumhurbaşkanı Erdoğan ve üst düzey bürokratların yanı sıra 1000’in üzerinde misafir katıldı. Bu sayede yerli otomobil özellikleri ve tasarımı gözler önüne serildi.

ShiftDelete.Net olarak bizde Gebze’deki etkinliği yerinde takip ederken, aynı zamanda YouTube kanalımızdaki canlı yayında gelişmeleri sizlerle paylaşıyoruz.

Yerli otomobil özellikleri – Sedan ve SUV

Yeni nesil otomobiller ile benzer şekilde konsol tamamen ekranlar ile donatılmış durumda. Üst kısımda üç tane ekran yer alırken, hemen alt tarafta multimedya ve navigasyon ekranı yer alıyor. Analog bir gösterge olmayan araç, dijital veya halk arasında hayal gösterge olarak bilinen teknolojiye ev sahipliği yapıyor.

Aracın direksiyonu ve koltuğundaki TOGG logoları dikkat çekerken, ekranların tamamı dokunmatik. Bunun yanı sıra araçlarda standart bir ayna bulunmuyor. Her iki tarafa yerleştirilen kameralardan gelen görüntü sürücüye sunulacak.

Anahtarsız giriş özelliğine sahip olan otomobilin kapısındaki cam tuşlarının lale şekli ve hoparlör bölmesinde Türk motiflerine yer verilmesi oldukça hoş.

180 km/s azami hıza ulaşabilen otomobil geri kazanımlı frenleme sistemi ile geliyor. Özellikle Tesla kullanıcılarının yakından bildiği bu özellik, rejeneratif frenleme olarak adlandırılıyor. Frene basıldığında açığa çıkan enerji, alternatör tarafından elektriksel enerjisine dönüştürülerek tekrar depolanıyor. Bu sistemin yerli otomobilin menziline yüzde 20’ye kadar katkı sağlayabildiği belirtildi.

İki farklı motor seçeneği: Arkadan itişli ve dört çekişli

Tüm tekerlerden yani dört çekişli motora sahip olan model, 400 beygir gücünde ve 0 – 100 km/s hıza 4.8 saniyede ulaşıyor. Arkadan itişli motora sahip olan yerli otomobil ise 200 beygir gücünde 0 – 100 km hıza 7.6 saniyede ulaşıyor.

Li-on pillerden güç alan yerli otomobil, 300 km+ ve 500 km+ olmak üzere iki farklı menzil seçeneği sunuyor.

Otomobilin elektronik güç ünitesinde tamamen yerli yazılım kullanılıyor.

Yerli otomobil özellikleri: 2030 yılına kadar 5 modele ulaşacak

Yerli otomobil SUV olarak iki farklı motor seçeneği ile piyasaya çıkacak olsa da, 2030 yılına kadar 5 modele ulaşılacak.  Bu sayede SUV’dan başlayan ve Sedan’dan MPV’ye kadar uzanan geniş bir ürün gamına ulaşılacak.

3. seviye otonom / Hızlı şarj / İnternet üzerinden güncelleme

Hızlı şarj teknolojisi sayesinde 30 dk içerisinde şarj olabilen otomobil, bu sayede kullanıcılara büyük bir avantaj sağlayacak. Aynı zamanda internet üzerinden güncelleme alabilen yerli otomobil, ileri sürüş destek sistemleri sayesinde 3. seviye otonom sürüş teknolojisine hazır.

İnternet üzerinden güncelleme, Tesla’nın araçlarında karşımıza çıkan bir özellikti. Yerli otomobilde IoT – Nesnelerin İnterneti’ne önem verilmesi büyük bir gurur.

Kendi segmentinde en uzun aks mesafesi ve en geniş iç hacime sahip olan yerli otomobil, toplam sahip olma maliyetinin uygunluğu ile dikkat çekiyor.

Yerli otomobil özellikleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Beklentilerinizi karşıladı mı?

Yerli otomobilin adı ne?

Etkinlikte yerli otomobilin adı açıklanmadı. Bu konuda çalışmaların devam ettiği ve marka lansmanının 2020 yılında yapılacağı duyuruldu. Fabrika 2021 yılında açılacak ve 2022 yılında ilk araç üretilecek. TOGG CEO’su Gürcan Karakaş açılış konuşmasında kullanıcıların en çok merak ettiği, şarj istasyonu sorununa değindi. 2020’ye kadar Türkiye’de şarj istasyonu sorunu kalmayacağını belirtti.

Yerli otomobil fiyatı ne kadar?

Maalesef, tanıtım etkinliğinde yerli otomobil fiyatı hakkında herhangi bir açıklama yapılmadı. Ancak, daha önce yapılan tahminler 150 bin TL – 200 bin TL arasında olacağına işaret ediyor. Sedan ve SUV olmak üzere iki farklı tasarım ve iki farklı motor seçeneği ile karşımıza çıkan aracın ilk teslimatı 2020 yılında gerçekleştirilecek.

Yerli otomobil Bursa’da üretilecek

Otomobilin nerede üretileceği Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yayınlanan karar sayesinde ortaya çıktı. Yerli otomobilin üretim tesisi Bursa‘ya kurulacak ve TOGG tarafında yapılacak yeni yatırım 22 milyar TL olacak.

Tabi, devlet yerli otomobile büyük destek sağlıyor. Fabrika için yatırım başlangıç tarihi 30 Ekim 2019 olarak belirlenirken, süresi 13 yıl olarak belirtiliyor. 4323 kişinin çalışacağı fabrikada, 300 nitelikli personel istihdam edilecek.

Toplamda beş model üretilecek ve üretim bantlarından yılda 176 bin otomobil çıkacak. Gümrük Vergisi muafiyet, KDV istisnası 10 yıllık Gelir Vergisi stopajı desteği ve alım garantisi gibi destekler üretimi kolaylaştıracak.

Yatırıma katkı tutarının da bir limiti olacak. Tutar, 31 Aralık 2032 tarihine kadar azami 960 bin araç için kullanılmak üzere, hak edilen yatırıma katkı tutarının yüzde 56,5’ini geçemeyecek.

Nitelikli personel desteği de sağlanacak. Her bir nitelikli personel için asgari ücretin brüt tutarının 20 katını geçmemek üzere ve 5 yıl süreyle istihdam sağlanacak.

Yeni fabrika için faiz desteği uygulaması da başlıyor. Bir ya da birden fazla aracı kurumdan 31 Aralık 2027 tarihine kadar kullanılacak krediler için ödenen faiz ve kâr payının yüzde 80’i Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından karşılanacak. Tabii buradaki kredi miktarının, sabit yatırım tutarının yüzde 13’ünü aşmaması gerekiyor.

Alım garantisi de sunulacak destekler arasında. Bu kapsamda Devlet Malzeme Ofisi tarafından 31 Aralık 2035 tarihine kadar 30 bin adet yerli otomobil alınacak.
yazarMehmet Ali Ertunç

1997 yılında Hatay’da doğdu. İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitimine devam ederken, 2015'den bu yana ShiftDelete.Net'te çalışıyor. Yazılım geliştirmenin yanı sıra, savunma sanayi ve havacılıkla ilgileniyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
73 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Olumsuz yorum yapan arkadaşlara diyorum şu an da birlik olma zamanı
Yok İtalya da üretilmiş vs gibi olumsuz yorum yapana kadar gelin hep birlikte gururlanalım

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Bu araçlar pininfarina’nın prototip olarak üretip pazarlamaya sunduğu araçlardır. italyadan getirilmişlerdir. Seri üretimleri o kadar basit ve çabuk değildir. dev otomobil firmaları maliyetleri düşürmek için birleşirken bu araçların gelecekte ki durumları belirsizdir.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Gümrük vergisi olmayacakmış süper bi haber.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Aynı araba vietnamda da yerli araba diye sunulmuş. Fakat adamlar bir üs kurmuşlar yatırım yapmışlar arge çalışmasında geliştirmede kendileri var. Araba aynı italyadan aynı adama yaptırmışlar

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Yas 30 asgari ücret, bekarlık ev araba ve aile kurmak çok hayal, herşey ateş pahasına, buradan serbest piyasa için evet kanunu çıkaran ve o denetlemeyi yapan yetkililere selam gönderiyorum. Umarım bir gün sizde ailenizde ve cevrenizde herkes asgari ücretli olur ve Türkiye açlık siniri 2700 TL belirtilmiş iken 2314 TL ile yaşamayı göze alırsınız, kira yol parası elektrik su doğalgaz ve vergiler vergiler…

emraty416532
emraty416532
11 ay önce

peugeot 2008 modelini aslında o kadar iyi bir fiyattan satışa çıkardı özelliklerini çok merak etmeye başladım

" Tüm merak edilenler: Yerli otomobil özellikleri konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Tüm merak edilenler: Yerli otomobil özellikleri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tüm merak edilenler: Yerli otomobil özellikleri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  2. 2 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  3. 3 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  4. 4 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  5. 5 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  6. 6 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  7. 7 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!
  8. 8 İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık
  9. 9 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  10. 10 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik