Okunma

Yerli otomobil taksi olarak hizmet verecek!


12 Aralık 2016 Pazartesi 13:15
Yerli otomobil taksi olarak hizmet verecek!

Yapılan açıklamayla birlikte yerli otomobilin hizmet alanı da belli oldu. Yerli otomobil ilk olarak taksi hizmeti verecek.

Yerli otomobil 2019’da çıkıyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü yaptığı açıklama ile Yerli otomobil hakkında önemli bilgilendirmelerde bulundu. TÜBİTAK proje üzerinde çalışırken, Bakanlık ise arabanın kullanım alanlarını araştırıyor.

16-12/12/yerli-otomobil.jpg

Bakana göre otomobil yapmak öncelikli olarak ticari bir iş. Ticari anlamda başarı elde etme adına iş modelleri üzerinde çalışılmış. Elektrikli bir otomobil olacak olan Yerli otomobil, ilk olarak şehir içi taksi hizmeti verecek. Bakanlık böyle bir model üzerinde çalışacak.

2019 yılında yetiştirilecek olan Yerli otomobil, ilk aşamada ticari bir taksi olacak. Bu sayede yüksek rakamlarda üretim için bir referans alınabilecek. 

Bakalım Yerli otomobili caddelerde görmeye ne zaman başlayacağız?

:: Yerli otomobil hakkında görüşlerinizi alalım.
yazarEmin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

61 yorum - “Yerli otomobil taksi olarak hizmet verecek!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Atamın izinden gitseydik ve ne var ne yok satmasaydık. Bizim otomobilimizde vardı. Uçak fabrikamızda. Bu hayal değil Menderes zamanında uçak fabrikamızın kapatılmasını ve ilk yerli otomobilin Devrim arabası olduğunu küçük bir araştırmayla bulabilirsiniz. Geldiğimiz nokta. Bütün parçalarını dışardan temin et. Lego gibi birleştir. Neymiş yerli otomobil.. Keşke tamamı yerli olsa süper olurdu ama bu araç çakma yerli bunuda bilin.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Destekliyoruz

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Ya arkadaş, atamın heykellerini dikmek yerine niye üretim yapıyorsunuz? daha ATAM bombası yapacaktık hani biz

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Yerli otomobili yapıp onun taksi olarak hizmet vereceğini belirtmek aslında satır aralarının da okunmaya çalışılmasını gerektirir. Acaba yerli otomobil seri üretime geçtiğinde tüm taksiler bu otomobiller ile mi değiştirilecek? Devlet verginin yanı sıra bunu ikinci bir gelir kapısı mı yapacak? Üretimin özel şirketlere yaptırılması durumunda taksiler elektrikli yapılarak bu şirkete bir satış/gelir garantisi mi hedefleniyor?

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bu da şahin gibi olmasın

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Yerlı uretım cok onemlı oylekı abd kendı markaları yuzunden avrupalı otomotıv uretıcılerı abd ye ozel urunler uretıyor v6 dan asagısı tutulmuyor turkıyede 30,000 tl ye en klas arabaları aldıgınızı dusunun ne guzel olurdu degılmı baslangıc ıcın onemlı hybrıd ıyı bır secım ıcten yanmalı motorların mıadı doldu 2030 ta mercedes wolkvagen gıbı uretıcıler elektrıklı otolara gecıs yapacak tamamen bu kacırılmaması gereken onemlı bır fırsattır var kel kotu olsun benım olsun

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Ataputçular basmış yine 😀 hahahhaaaaaaa

 8. SDN Okuru dedi ki:

  TEMSA çok güzel elektrikli otobüs yapmış bence ondan örnek almalılar. Elektrikli devri başlasın !!!

 9. SDN Okuru dedi ki:

  tek şarj ıle 500 km gıderse satıslar patlar

 10. SDN Okuru dedi ki:

  şimdiden şarj istasyonları altyapısını kurmaya başlayın yine yarımyamalak iş çıkacak ortaya 😀 bizde tesla alalım

 11. SDN Okuru dedi ki:

  ötv indirimi yerine yerlide ötv indirimi yapılmalı taksilere mantıklı

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Yerli Araç tanıtımında maalesef iki büyük hata bulunuyor;

  1) Sayın Fikri Işık lansmanı çok hatalı bir şekilde yaptı. O aracın Cadillac BLS olduğu belirtilmeliydi. Halk bu benzerliği hatta direkt o aracın olduğunu görünce detayları bilmeyenler tarafından ağır eleştirilere maruz kalınmış oldu. Ki böylesine önemli bir lansmanın bu denli kötü yapılması asıl hata.

  2) Tepki veren kesimin ise otomobil geliştirme aşamalarını bilmiyor olması. Ama öyle bir lansmandan sonra "işte yerli araç bu olacak" şeklindeki sunum yüzünden halkın direkt olarak "başka aracı yerli diye kakalayacaklar" algısını da haliyle normal karşılamak gerekli.

  Evet, o görmüş olduğunuz araç Cadillac BLS'nin ta kendisi! Ama sadece iskelet ve iç dizayn olarak o araç olduğunu, artık üretim için start verileceği zaman bu kasa ile gelmeyeceğini belirtelim. Yani aracın kalbi diyebileceğimiz motor ve diğer aksamlar üretilim bir hazır kalıpta test edildi. O kalıp da Cadillac BLS olarak seçilmiş. Yani aslında bu aracın daha motor testi kısmındayız. Sonradan bir de kasa ve diğer teknoloji geliştirmeleri yapılacak.

  Buradaki kammuflaj durumu ise bu sebeple. Aracın daha tasarım aşaması bitmiş bir üretimi olmadığı için Cadillac'ın motor ve diğer mekanik özellikleri değiştirilerek test ediliyor. Ancak Sayın Işık "daha tasarım aşamasında olduğu için ve detayları geliştirilmekte olan aracın belli olmaması için kamuflaj kullandık" gibi bir açıklaması da bu noktada ters düşüyor. Büyük ihtimalle araç tasarımlarında ilham olarak bu araç olacak ama bittiği zaman göreceğimiz yerli otomobil kesinlikle böyle bir tasarıma ve iç dizayna sahip otomobil olmayacak.

  Yani sonuç olarak yerli otomobil olarak tanıtılan o üç arabanın motorları şu anda yerli. Dışına ve iç dizaynına aldanmayın. İlerleyen zamanlarda tasarım da oluşturulunca bunu daha güzel bir şekilde göreceğiz. Bir benzinli, bir dizel ve bir de elektrikli olmak üzere 3 aracımız olacak. Ama son kez ve ıslarla tekrar etme gereği duydum; "Gösterilen araçlar Cadillac BLS'nin içindeki motor ve aksamlar değiştirilmiş hali, aracın kasası ve içi de haliyle Cadillac'tır."

  Yeni yapılacak aracın olmazsa olmazı motordur bunu unutmayın ve bizde bu aracın en önemli parçası olan motor geliştirmesini sonlandırmak üzereyiz. Sizde tasavvur edersinizki 2 sacı eğip bükmek motor kadar önemli değildir.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  ABİ ARABALAR MANYAK

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Yerli demek vidasına kadar kendin yapacaksın demek değildir. Birgün herşeyin farkına varacaksın ve bugün hükümete yaptığın eleştirilere büyüdüğünde gülüp geçeceksin. Bizde çocuk olduk, ergenlik dönemleri geçirdik o yüzden eleştirere kızamıyorum bile

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Çakma çukma her neyse,önemli olan milli sermayeye katkı sağlıyomu o önemli,bakınız samsunga Apple kopyalıyor,s8 de kulaklık jak girişi olmayacak,keza mercedes bmw nin x6 modelini kopyalamış ve ondan daha iyi yapmış,sorun bir markaya benzemesi değil,önemli olan halkın ekonomisidir!!!
  Akp nefretiniz sizi vicdansız yapmasın!!!

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Şunu gören bir yabancı yolllarda yerli olduğuna inanır mı acaba?Anca bizimkiler yer bu yerli yerli laflarını.Cadillac ne zamandır bizim yerli markamız ***** yerli araba yapın güzelde bu nedir arkadaş

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Demek seçimler yaklaşıyor.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Almanlar 5 senede 6 dünya markası çıkardılar. Akp ise 15 yıldır konuşuyor. Yok elektrikli, yok taxi, yok saab, yok cadillac. Be adam konuşmayı birakta bir an evvel seri üretime geç artık.

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Cadillac 1902'de Henry Martyn Leland tarafından kurulmuştur. Saab 1947'de İsveç'te kurulmuştur aşağı yukarı 2.dünya savaşı dönemlerine denk gelir sağlam askeri jet uçakları ve otomobilleri ile ünlüdür Scania kamyonlarının'da sahibidir. İki markada hiçkimseye bir şey satmamıştır Saab'ın bir modeli bulunur oda arge amacı ile seri üretim omaksızın üzerinde çalışılması için verilmiştir. Onunda ülkemizle uzaktan yakından hiçbir alakası yoktur.

 20. SDN Okuru dedi ki:

  ahah 🙂 önce 2009'du sonra 2012 oldu sonra 2014 oldu cadillac, saab skandalı patladı saab daha fazla adımızı anmayın alakamız yok dedi şimdi 2019 oldu uzun metraj film ama çok uzun 🙂 merak eden internetten baksın. Bu arada saab askeri alanda varlığını sürdüren tüm hakları yine kendinde olan tarihteki en önemli havacılık markalarından biridir.

 21. SDN Okuru dedi ki:

  16:20 Ya ağır trolsün yada beynin yıkanmış, oldu olacak evine tayibin heykelini yap gece gündüz taparsın.

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Bu zihniyettekilere yaranılmaz yap neden yaptın yapma bu seferde neden yapmadın deyip dururlar ee peki ne yapalım o zamn deyince de dut yemiş bülbül gibi ahmak ahmak ancak bakarlar çünkü cevapları yok Rabbim akıl vermiş ama kullanana. Bu günleri bize gösteren Rabbim daha iyi günleri de ülkemize nasip eder inşallah

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Bu ötv ile mi yerli araba?

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Şuna hala yerli diyorlar ya, yalakalık böyle bir şey olsa gerek..

 25. SDN Okuru dedi ki:

  la emin şu profil resmini düzelt 27 yaşında adamsın çocuk gibi hareketler ya

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Piyasada bir sürü cadillac var biz neden buna yerli diyoruz

 27. SDN Okuru dedi ki:

  yerli türkçe bir kelime otomobil ise fransızca bir kelime ve şu yazdığım internet sayfası bile türkçe karakterle yazılan kelimenin altını çiziyorsa… Site adminleri yerli otomobil demesin lütfen ((:

 28. SDN Okuru dedi ki:

  eskiden olsa 1 yılda piyasa sürermişiz ulan kanı bozuklar eskiden birşeymi üretiyorduk biz ULU ÖNDER R.T.E sayesinde bugünlere geldik 15 yıl öncesinde neyimiz vardı askeri alanda şimdi herşeyimiz var çok şükür

 29. SDN Okuru dedi ki:

  Anlamıyorumki yapsan laf ederler yapmasan laf ederler iyi kötü taklit veya değil bi araba çıksın devamı gelicek yavaş yavaş.Size uyarsak devrim arabaları gibi olcak sonu.

 30. SDN Okuru dedi ki:

  üret sen bu arabayı alıcısı vergi güzellemesinden dolayı her türlü olacaktır. şuan zaten çöp arabaları kullanıyor millet. onlardan kötüsünü üretemezsin zaten.

 31. SDN Okuru dedi ki:

  Tesla Amerika'da Sadece Bir Şirket Türkiye Büyük Devlet Daha İyisini Bekliyorum Silah Sanayiindeki Başarıyı Her Alanda Beklemek hakkımız

 32. SDN Okuru dedi ki:

  bunun neresi yerli zaten toyota reno hyundai ford fiat ta burda üretiliyor o zaman onlardamı yerli oluyor cadillac markası yerli falan olamaz olmamalı hem zaten üretilmiş bir araç için 2019 nedir sürekli bir süre uzatma yerli uçak göklerde dediniz seçim vaatlerinde tırt çıktı göklerde gavur icadından başka birşey yok yerli uçak gemisi dediniz tırt çıktı ortada yurt dışından aldığınız gemi kabuk iskeletinden başka bişi yok altay tankı dediniz ortada koreden alınmış prototipten başka bişi yok atak helikopteri dediniz ortada italyadan gelen bir iki prototip helikopterden başka birşey yok ne zaman seri üretim olacak meçhul sürekli bi süre uzatma erteleme siz hiç birşey üretemezsiniz kopyala yapıştır bile yapamazsınız çinliler gibi

 33. SDN Okuru dedi ki:

  sanki sıfırdan tasarladınız da 2019 diyonuz ulan bunu 1 yılda piyasaya sürecek ülkeydik biz noldu yalan oldu

 34. SDN Okuru dedi ki:

  hala makyaşlanması komik

 35. SDN Okuru dedi ki:

  Yerli otomobil mi ? Yerli iii

 36. SDN Okuru dedi ki:

  EVT S1 vardı ünversitenin tasarladığı spor araba onu geliştirip satsalar ya bu çok çakma olmuş ayrıca çok çirkin saab bildiğin bu kendi ülkesinde tutulmadı

 37. SDN Okuru dedi ki:

  Sayılı gün çabuk gelir inşaallah..

 38. SDN Okuru dedi ki:

  10 bin liralık arabaya kdv ötv zart vergisi zurt vergisi diye 80 bin lira fiyat çıkarırlarsa şaşırmam.

 39. SDN Okuru dedi ki:

  yerli otomobilimiz amerikan yapımı cadillac bls modelinin birebir kopyası,donanımında ufak tefek degişiklikler yapılsada araç cadillac bls,saçmalamayın tabiki yerli otomobil,kıskançlar kıskanmayın.

 40. SDN Okuru dedi ki:

  puhhaaaaa

 41. SDN Okuru dedi ki:

  Elektrikli mi olacak benzin veya dizel gibi yakıtlı mı

 42. SDN Okuru dedi ki:

  allah utandırmasın bu yerli araç önemli memleket için sonuna kadar gidilmeli …

 43. SDN Okuru dedi ki:

  Tarihe bak tam seçime yaklaşırken çıkartılacak şekilde ayarlanmış 🙂 Geçen seçimki gibi bir kaç ay kala çıkarırlar piyasaya yine 🙂

" Yerli otomobil taksi olarak hizmet verecek! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yerli otomobil taksi olarak hizmet verecek! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yerli otomobil taksi olarak hizmet verecek! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "