Okunma

Yerli Radyolink Hayata Geçiyor


06 Şubat 2012 Pazartesi 15:16
Yerli Radyolink Hayata Geçiyor

Simpro Ltd. Şirketi tarafından üretilen yerli radyolink cihazları, cep telefonu kullanıcıları için kaliteli iletişim çıtasını yükseltirken, teknolojinin ülke içinde geliştirilmesi ve Türkiye ekonomisine sağlayacağı katkı açısından büyük değer taşıyor.

2,1 milyon TL‘lik yatırımla yerli üretime destek olan Turkcell, 155 Mb/s hızında veri iletişimi sağlayan yerli üretim radyolinkleri şebekesinde kullanan ilk operatör olacak.

Özel röportajı izleyin

Turkcell Şebeke Operasyonlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İlter Terzioğlu ile gerçekleştirdiğimiz özel röportajda, bu başarıyı gündeme getirdik.

TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) tarafından 2 yıllık çalışma sonucunda tasarlanan ve geliştirilen yerli üretim radyolink cihazları, İstanbul-Kartal‘da üretildi.

Yerli üretim radyolink cihazları ilk etapta ülke çapında 51 ilde 150 noktada Turkcell şebekesine entegre edilecek. 7 GHz bandında çalışan yerli üretim radyolink cihazları özellikle yağmurlu hava koşullarında kesintisiz iletişim ve servis sürekliliği için büyük katkı sağlayacak.

Yerli baz istasyonu da yapabilecek miyiz?

Toplantıda BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer‘e ve diğer katılımcılara yerli radyolink’ten sonra yerli baz istasyonunu ne zaman yapabileceğimizi sorduk.

Acarer, iletişim altyapısının en önemli yapıtaşlarından biri olan baz istasyonları konusunda yerli bir ürün çıkarmanın şu an için mümkün olmadığını, bu alanda yeni yerli ürünlerin çıkması için gerekli olan teknoloji ve insan kaynağı için yatırımları olduğunu, ilerleyen yıllarda bu projelerden olumlu sonuç alınabileceğini belirtti.

:: Yerli teknolojinin gelişmesini nasıl değerlendiriyorsunuz? Tıklayın, SDN Forum’da tartışalım.
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “Yerli Radyolink Hayata Geçiyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  yaw neden ilk şırnakta kullanılacak ki biz kuklamıyız… hizmet için olsa şlk şırnakta kullanılmazdı heralde.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Radyolink cihazları genelde yeraltı şebekesi bulunmayan, yeraltı yada havai kablo çekilmesi mümkün olmayan, yada çekimi ekonomik olmayan alanlarda noktadan noktaya iletişim kurmak için kullanılır. Genelde santrallerde ve büyük istasyonlarda kullanılan radyolink cihazları 455 mbit hızında çalışır. Eğer cihaz geliştirilirse kullanım alanı da genişler. Kesinlikle yapılan işi küçümsememek lazım. Sonuçta her işin bir başlangıcı var. Umarım bununla kalmaz, daha iyileri daha hızlıları ve daha verimlileri üretilir.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  “Yerli malı yourdun malı kaliteli olursa dışa bağımlılık azarlır iyi yolda ilerliyoruz” ISIN ICINDE TURKCELL VAR HACILAR BU IS YATAR :))

 4. SDN Okuru dedi ki:

  yurt dışından gümrük pahalı geldiği anten yapmış antenler sanki kendi uçağını kendi helikopterini kendi silahını yapan bi ülkeyiz de televizyon da türkiye tank yapıyo ismi altay diye bi haber vardı meğer kore üretimi çıkmasınmı o tanktanda sadece bitane yaparlar numune orda paslanır aynı devrim arabası gibi

 5. Karargaht dedi ki:

  Radyolink telefon santralleri arasında veya radyo televizyon stüdyoları ile radyo televizyon vericileri arasında kurulur. Yani sadece 2 bağlantı arasındaki iletişimi sağlar.

 6. trak99 dedi ki:

  Yerli malı yourdun malı kaliteli olursa dışa bağımlılık azarlır iyi yolda ilerliyoruz

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Yaw önce bi radyolinki açıklasaydık,kota yemiyelim şimdi 🙂

 8. crazzy.x dedi ki:

  radyolink ne ki??

  izlemeden öğrenemezmiyim net kotalı

 9. Karargaht dedi ki:

  Bu yerli çılgınlığı iyi yolda, darısı diğer projelerin başına hayırlısıyla.. .

 10. SiLGEC dedi ki:

  Son kullanıcıya ne zaman ve nasıl yansıyacak?

" Yerli Radyolink Hayata Geçiyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yerli Radyolink Hayata Geçiyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yerli Radyolink Hayata Geçiyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "