Yerli sahil güvenlik radar sistemi ilk kez kullanımda


07 Haziran 2020 Pazar 16:00
Yerli sahil güvenlik radar sistemi ilk kez kullanımda

Savunma sanayii alanında Türkiye’deki çalışmalar devam ediyor. Şimdi de yerli sahil güvenlik radar sistemi ilk paketi, Sahil Güvelik Komutanlığına teslim edildi. Artık komutanlığın, sahilleri tarama kapasitesi daha yüksek olacak.

Türkiye’nin batısında yeni sistemle birlikte 1 kontrol merkezi, 4 kimliklendirme ve izleme merkezi kuruldu. Bununla birlikte radar ve elektro sensörlerin kurulu olduğu 10 sahil gözetleme istasyonu da kullanıma alındı. Bu istasyonlar Marmara, Ege, Akdeniz ve Batı Karadeniz sahillerine konumlandırıldı.

Yerli sahil güvenlik sistemi ilk paketi teslim edildi

Radar, elektro-optik ve diğer sensörlerle görevini yapacak olan Sahil Gözetleme Radar Sistemi (SGRS), ilk yazılım paketiyle birlikte Sahil Güvenlik Komutanlığına teslim edildi ve kullanılmaya başlandı. 7 gün 24 saat çalışma kapasitesine sahip olan sistemle birlikte kaza, kaçakçılık, düzensiz göç, kara suları ihlali ve arama kurtarma konusunda büyük avantajlar sağlanacak. Sistemin yazılımı HAVELSAN, radar ve elektro-optik sistemleri ise ASELSAN tarafından geliştirildi.

Projeyle birlikte Türk Deniz Karasuları ve Münhasır Ekonomik Bölgesinde yeterli radar ve tarama faaliyeti gösterebilecek olan sistem, su üstü resim oluşturma ve otomatik tanımlama işlemleri yapacak.

yerli sahil güvenlik radar sistemi

Sahil Güvenlik Bilgi Sistemi ve Deniz Bilgi Sistemi kurularak, askeri ve sivil kurumlarla paylaşım yapılacak. Böylelikle deniz ve sahillere ait bilgilerin hızlıca muhataba iletilmesi mümkün olacak.

Grup-1 ismiyle teslim edilen ilk pakette temel radar ve kamera sensörleri, video dağıtım ve kayıt işlemlerini içeren sistem yer alıyor. Grup-2 ve Grup-3 ismiyle ilave yeteneklerin kazandırılması hedefleniyor.
yazarHasan Burus

Teknolojiyi ve oyunları seven Hasan, İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği okuyor. 2016'dan beri teknoloji haberleri yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Yerli sahil güvenlik radar sistemi ilk kez kullanımda konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yerli sahil güvenlik radar sistemi ilk kez kullanımda ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yerli sahil güvenlik radar sistemi ilk kez kullanımda ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 iPhone 12, 6.000 TL'ye nasıl alınır? iPhone 12, 6.000 TL'ye nasıl alınır?
  2. 2 Girişimciler sahnede! İşte Big Bang 2020 etkinliği Girişimciler sahnede! İşte Big Bang 2020 etkinliği
  3. 3 Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik
  4. 4 Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme! Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme!
  5. 5 AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video) AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video)
  6. 6 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
  7. 7 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?
  8. 8 Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk! Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk!
  9. 9 PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik
  10. 10 Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi