Yerli solunum cihazından önemli başarı!


21 Nisan 2021 Çarşamba 01:54
ABONE OL
Yerli solunum cihazından önemli başarı!

Geçen yıl koronavirüs vakalarının ortaya çıkmasından kısa bir süre sonra seri üretime başlayan yerli solunum cihazı Biyovent, 30’dan fazla ülkeye ihraç edildi. 2012’de bir startup olarak başlayan Biosys, Sağlık Bakanlığı’nın desteğiyle milli imkânlarla Biyovent Yoğun Bakım Tipi Mekanik Ventilatör Cihazını geliştirmeyi başarmıştı.

13 adetlik deneme amaçlı teslimat sonrası Nisan 2020’de tam anlamıyla seri üretim hattından çıkan ilk 100 Biyovent, Sağlık Bakanlığı‘na teslim edildi. Aradan geçen 12 ayın ardından; dünya çapında 30’dan fazla ülkeye 20 binden fazla solunum cihazının teslimatı yapılmış durumda. Yine dünya çapında 60 bin sipariş alındığı da duyurulmuştu.

Biyovent Türkiye’nin her şehrine ulaştı

Biosys Kurucusu ve Genel Müdürü Cemal Erdoğan, geçen yıl Baykar’da yerli solunum cihazının yazılımının iyileştirildiğini aktardı. Arçelik öncülüğünde seri üretim hazırlıklarının yapıldığını ifade eden Erdoğan, iki hafta içerisinde üretime başladıklarını belirtti. Baykar, ASELSAN ve Arçelik mühendislerinin günde 18-20 saat arası çalışma sonucunda cihazın hayata geçtiğini vurgulayan Erdoğan, ilk beş bin cihazın Arçelik tesislerinde üretildiğinin altını çizdi.

Cemal Erdoğan üretime ASELSAN’ın devam ettiğini açıklarken şöyle konuştu:

“Şu anda da üretim ASELSAN’da devam ediyor. Maksimum kapasitede günlük 300 adete kadar üretim yapılabiliyor. Bugüne kadar yaklaşık 20 bin adet cihaz üretildi ve şu an birçok ülkede ve Türkiye’nin 81 ilinde aktif olarak kullanılıyor.”

Salgın sürecinde solunum cihazları çok değerli ve neredeyse ulaşılamaz olmuştu. Yeterli sayıda üretim de yoktu. Dünyada üretimini yapan sınırlı sayıda firma bulunuyor. Tüm dünya hazırlıksız yakalanmıştı. Eğer bu cihazın yerli üretimi sağlanmasaydı ihtiyaç duyulan cihaza ulaşmak çok zor olacaktı. Ülkeler kendi şirketlerinin önce kendi ülkelerinin ihtiyaçlarını karşılamasını istedi ve bazı kısıtlamalar getirildi. Yerli üretim Biyovent‘ler sayesinde hem kendi ülkemizdeki ihtiyacı fazlasıyla karşıladık hem de 30’dan fazla ülkeye cihazlarımızı gönderdik.”

Yeni cihazlar yolda

Erdoğan, yerli solunum cihazının muadilleri kadar etkili olduğunu belirterek şu detayları paylaştı:

“Sağlık çalışanlarımızdan çok olumlu yorumlar alıyoruz. Ayrıca geliştirmemizi istedikleri kısımlarda da iyileştirmeleri hızla tamamlayıp sahada güncellemeleri yapıyoruz. Şu an yine Kovid-19 tedavisinde kullanılan bir cihazımız üzerinde çalışıyoruz ve birkaç hafta içerisinde duyurusunu yapacağız. Solunum cihazında da en gelişmiş versiyonu yapmak için sıkı bir çalışma içerisindeyiz. Aynı zamanda yine yerli üretimi olmayan 8 farklı tıbbi cihazın daha Ar-Ge sürecini yürütüyoruz. Tıbbi cihaz teknolojilerinde çok önemli bazı kalemlerde dışa bağımlılığı bitirmeyi hedefliyoruz.”
Abone ol
Bildir
guest
4 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
ramzan pehlivan
ramzan pehlivan
15 gün önce

Allah cc razı olsun emeği geçenden, destek olandan, karar verenden.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
15 gün önce

İşleri güçleri yalan haber devlet Çin’den cihazı getiriyor birleştiriyor sonra ben yaptım diyor inanmıyorum

adam inanmış
adam inanmış
15 gün önce

hahahahahaa

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
15 gün önce

Bilip bilmeden yorum yapan arkadaşlar. Boş konusmayin. Tamamen yerli ve milli olarak 3 vardiya çalışılarak uretiyoruz. İnanmayan varsa Ankara asrlsana gelip görsün. Veya foto göndereyim kendisine. Boş boş bilmeden konuşmayın.

" Yerli solunum cihazından önemli başarı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yerli solunum cihazından önemli başarı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yerli solunum cihazından önemli başarı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Sonunda geldi! Apple AirTag kutu açılışı ve inceleme! Sonunda geldi! Apple AirTag kutu açılışı ve inceleme!
  2. 2 14.000 TL'lik Motorola Razr 5G kutu açılışı 14.000 TL'lik Motorola Razr 5G kutu açılışı
  3. 3 Windows 98 ile teknolojik 20 years challenge yaptık! Windows 98 ile teknolojik 20 years challenge yaptık!
  4. 4 Xiaomi telefonların az bilinen özelliklerine göz attık! Xiaomi telefonların az bilinen özelliklerine göz attık!
  5. 5 Fiyat farkına değer mi? iPhone 11 Pro vs 12 Pro Fiyat farkına değer mi? iPhone 11 Pro vs 12 Pro
  6. 6 Uygun fiyatlı Reeder P13 Blue Max Pro inceleme Uygun fiyatlı Reeder P13 Blue Max Pro inceleme
  7. 7 Pandemide müzeye götüren siteyi denedik Pandemide müzeye götüren siteyi denedik
  8. 8 Kripto parada ne kadar kaybettik? Ofis içi vLog Kripto parada ne kadar kaybettik? Ofis içi vLog
  9. 9 17 günlük tam kapanmada sizi yazılımcı yapacak 5 site! 17 günlük tam kapanmada sizi yazılımcı yapacak 5 site!
  10. 10 Verilerimiz DarkWeb'te mi? Verilerimiz DarkWeb'te mi?