Yerli telefona ilgi 2018’de yüzde 100 arttı!


04 Ocak 2019 Cuma 17:23
Yerli telefona ilgi 2018’de yüzde 100 arttı!

Hepsiburada, elektronik kategorisinin 2018 yılı tercihlerini açıkladı. Trend Raporu adıyla her 6 altı ayda bir yayınlanan raporda; bilgisayar, telefon, oyun konsolları ve kablosuz kategorilerinin talep artışı verilerine yer verildi. Müşterilerinin alışveriş verilerini inceleyen Hepsiburada, kablosuz ürünlere ilginin 2018 yılında katlanarak arttığını vurguladı.

Trend Raporu’na göre Türkiye kablosuz ürünleri çok seviyor

Hepsiburada yayınladığı 2018 Trend Raporu ile kablosuz ürünlere ilginin arttığını ortaya koydu. Taşınabilir özelliğiyle dikkat çeken kablosuz hoparlörlere talep 2018’de geçen yıla göre yüzde 106 arttı. Sürekli karışarak zaman kaybına sebep olan kablolu kulaklıkların alternatifi kablosuz kulaklıklara ilgi yüzde 82 artarken, kablosuz oyun konsoluna talep %32 artış gösterdi.

Türkiye 2018’de de PlayStation 4 aldı

Müşterilerinin alışveriş verilerini inceleyen Hepsiburada oyun konsolları kategorisinde 2018’de en çok PlayStation 4’ün tercih edildiğini açıkladı. PS4’ün yanı sıra oyun bilgisayarları, PlayStation 3, Xbox One, Xbox 360 ve Nintendo ürünleri de rağbet gördü. En çok satan bilgisayar oyunları ise yılın oyunu seçilen God of War ve Red Dead Redemption 2 oldu. 2018 yılında oyun konsollarına ilgi 2017’ye göre yüzde 20 arttı. En çok alışveriş 25-35 yaş aralığı tarafından yapılırken, en çok alışverişi İstanbul yaptı. Ardından Ankara, İzmir, Bursa, Kocaeli, Antalya sipariş oranlarıyla dikkat çekti.

Bilgisayar kategorisine talep yüzde 50’ye varan oranda arttı

Hepsiburada yayınladığı Trend Raporu’yla bilgisayar kategorisine talebin yüzde 50’ye varan oranda arttığını açıkladı. Bu kategoriden en çok alışveriş 25-35 yaş aralığı tarafından yapılırken; ürünlere en çok talep İstanbul’dan geldi. İstanbul’u sırasıyla Ankara, İzmir, Bursa, Kocaeli, Antalya, Konya, Tekirdağ, Muğla, Balıkesir takip etti. En çok rağbet gören ürün grubu klavye ve mouse gibi çevre birimleri olurken; aksesuarlar, veri depolama, yazıcı, bilgisayarlar, bilgisayar bileşenleri, ağ/modem ve yazılım ürünleri de en çok tercih edilen ürünler arasında yerini aldı.

Yerli telefon kategorisine talepte yüzde 100’e varan artış

2018 verilerine göre geçen yıla göre yerli telefonlara yüzde 100’e varan artış görüldü. Telefon kategorisine talep en çok 25-35 yaş aralığından geldi. İlgi en çok İstanbul’dan gelirken, onu sırasıyla Ankara, İzmir, Bursa, Kocaeli, Antalya, Konya, Muğla, Tekirdağ takip etti. 2018’in en çok rağbet gören telefon aksesuarları ise bluetooth kulaklıklar ve mobil oyun aksesuarları oldu.
yazarEmin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

28 yorum - “Yerli telefona ilgi 2018’de yüzde 100 arttı!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Ben %10 bile olsa yerli den yanayım zaten dört yıldır vestel kullanıyorum çok ta memnunum artı servis sıkıntısı yok en fazla yedi gün içinde geri geliyor hızlı ve güzel iş yapıyor lar ve dört tane vestel var herkesin de yerli ve milli olmasını dilerim çünkü bizim buna ihtiyacımız var TÜRKİYE 🇹🇷 🇹🇷 🇹🇷 Vatandaşı olan herkesin bunu düşünmesi gerek…

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Yerli telefon var da bizim mi haberimiz yok. Yerli marka deyince o telefon yerli olmuyor. Ne zamanki telefonun içindeki tüm bileşenleri bu ülkede uretirsiniz, o zaman yerli telefon yapmış olursunuz.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Saçma sapan haber ya, herşeye vergi o kadar arttı ki, dövizi söylemiyorum bile zaten kim ne yapsın.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  %100 hangi marka hangi teknolojik cihazı üretmiş eleştiren angular bir zahmet siz ortaya parayı koyun yapın %100 yerli tabi o kadar parayı argeye verebilecek gücünüz varsa Yoksa boş yapmayın üretene engel olmayın çocuk emeklemeden koşmadığı gibi ürünü anında %100 yerli 1 numara amiral gemisi çıkaramaz çıkarsada o kadar para vermezsin apple hastası fosil marka takıntınla boğul

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Asla almam birkez yandım kusura bakmayın.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Destek vermeliyiz fakat öncelik servis konusunda çok büyük adımlar atmaları lazım, servis üretici ile kullanıcı arasındaki en büyük bağdır

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Tamamı yerli değil elbet ama %30-40 lik bı seviyeyi yakalayabilmek bile iyi bir başlangıç olabilir. Begenmeyebilirsiniz ama Vestel ve GM bu konuda ciddi adımlar atıyor. Bız destek verirsek daha iyilerini de yapabilirler. Tabi elestirecegiz o ayrı konu ama hayatlarında hiç bir şey uretmemis, üretme kavramından bile bı haber adamlar bu konuda gösterilen çabaları tümden gomuyor aşağılıyor. Anlaşılır gibi değil.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Yerli telefon mu 😂 neresi yerli bana bir söyleyin ya içinde yerli bir program gömün baride %1 i yerli olsun

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Teknolojiye ilginin yoğun olması beni mutlu etti

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Boş konuşmayın yerli nedir diye açıkladı hakkı abi ve ekibi açın dinleyin yok 100de 100 yerli değil yok işlemci dışardan yok öyle yok bu , salın araştırın bilgi sahibi olun sonra fikirlerinizi yazın ilk önce araştırın bi fikriniz olsun olmayan fikirlerinizi dinlemek zorunda değiliz

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Arkadaşlar kısaca %100 kendi üretimini yapan bir firma yokken, neden yerli denince negatif düşüncelere sahip oluyorsunuz. İyi bir başlangıç yapılıyor, devamlılığını temenni etmek ve desteklemek gerekiyor.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Haklısın kardeşim Bunlar yerli üretim istemeyen tipler. Yerli üretim bunların zorlarına gidiyor. Eee iktidarda kendi istedikleri adamlar yok. O yüzden bilgisizce yerli üretimi küçümsüyorlar. Birçok güzel işler yapılırken bunların herşey kötü diye akşamlamalarının sebebi bu. Bir ürünün %1 ini bile kendi markamızla biz üretip pazarlayabilirsek bu bile büyük başarıdır. Kaldı ki Vestel telefonun %52 Parçasını ülkemizde üretiyor. Bu oran ileride daha da artacaktır inşallah.

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Nesi yerli yaaa ? Sadece ismi

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Boş cihazlara boş para veriliyor. Yerli cihazlar özellikle paranı çöpe atmak için en ideal seçim. Yalnızca adının da Türk şirketlere ait olduğunu bilmiyor çoğu kişi, ne işlemcisi ne işletim sistemi buraya ait.

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Yerli telefon derken…?

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  hiç güleceğim yoktu 🙂 yerli dediğin şeyin neresi yerli ? sadece kutusu yerli 🙂 senin nohutun, mercimeğin bile ithal, yerli kim bizim ülkemiz kim 🙂
  olsa olsa montaj olur.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Seni tutan mi var, senin gibi düsünenleri alda yanina ülkeyi terk edin hemde simdi

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Helel sana gahraman emserim

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Öncelikle yerli telefonlar %100 yerli değiller. Çoğu donanımı yurtdışından geliyor. (Örn: Vestel, MediaTek markalı işlemcileri Tayvandan alıyor.) O bir yana hepsi Android işletim sistemi kullanmıyor mu? (Amerikalılar değil mi Android yazılımını çıkaran?) Yurtdışından alınan önemli parçalar gelip ülkemizde bir anakartın üzerine yerleştirilip telefon haline getiriliyor. Çok az parçası gerçekten yerli. Android yükleyip kendi konfigürasyonlarını yapıp Türk markası altında satılıyor. İnsanların muhtemelen diğer telefonlara artık gücü yetmediği için mecburi olarak yerli telefona yöneldiğini düşünüyorum. Çünkü hala bir iPhone, Samsung, Huawei veya Xiaomi ile yarışacak bir gücümüz yok. Tamamen mali durumlar ele alındığında çoğu kişinin mecburi olarak Türk telefonlarını tercih ettilerini düşünüyorum. Sizce?

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Sen yerli alma hemşerim! Herşeyin bir başlangıcı var, eskiler yapmadıysa hiç yapmayalımmı? Ayrıca her ülke birbirinden parça alır, Alman arabasında bile Türk parçaları var.

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Sen hicbirsey alma otur oturdugun yerde, senin gibi düsünenler yüzünden zaten ilerleme olmuyor, dünya da hic bir sey kendi ülkesinde üretilmez bunu bil, cünkü maliyet yüksek olur da ondan

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  Maşallah hiçbir şeyimiz eksik değil amma geçinemiyoruz diye yırtınıyoruz. Şükredelim halimize, Avrupalıda ne varsa daha iyisi bizde var.

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  Şu anda yerli telefon üreten tek ülke Çin’dir.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   O zaman cin‘e tasin

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  General Mobile almayın da ne alırsanız alın.

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  Millet uygun fiyatı nedeniyle yerli telefonlara ilgi gösteriyor…

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  Avangard adamlar yerli telefon kullanır…

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  Yerli deneyin şuna Allah aşkına.

" Yerli telefona ilgi 2018’de yüzde 100 arttı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yerli telefona ilgi 2018’de yüzde 100 arttı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yerli telefona ilgi 2018’de yüzde 100 arttı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
 2. 2 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
 3. 3 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
 4. 4 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
 5. 5 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 6. 6 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 7. 7 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
 8. 8 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
 9. 9 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
 10. 10 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?