Okunma

Yerli telefonlar ne kadar yerli? Bize Soruyorlar #1


19 Ağustos 2018 Pazar 09:02
Yerli telefonlar ne kadar yerli? Bize Soruyorlar #1

Son dönemin en çok konuşulan konularından biri hakkında çok fazla soru geliyor. Yerli üretim ve yerli telefonlar, gündeme ciddi bir şekilde gelirken, ShiftDelete.Net olarak yeni bir seri başlattık. Bize Soruyorlar adını verdiğimiz serimizin ilk bölümünde, “Yerli telefonlar ne kadar yerli?” ve “Yerli telefon üretimi nasıl yapılıyor?” sorularına cevap veriyoruz!

Bize Soruyorlar #1 Yerli telefonlar ne kadar yerli?

Bundan böyle, sosyal medya üzerinden bizlere sorulan sorulara yanıt vereceğiz. Bize Soruyorlar adını verdiğimiz video serimizin ilk bölümünde, yerli üretim ve yerli telefonlar hakkında merak edilen sorulara yanıt veriyoruz.

Yerli telefon üretimi nasıl yapılıyor?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın yaptığı açıklamadan sonra, ülkemizdeki yerli markaların yaptıkları yatırımlar ve ürettikleri telefonlar daha çok ilgi görmeye başladı. Yerli üretim ve yerli telefonlar konusu, herkesin gündemine geldi ve merak edilen soruların sayısı da artmaya başladı. Peki, yerli telefonlar ne kadar yerli? Yerli üretim denildiği zaman, ne anlamamız gerekiyor? Ülkemizdeki yerli üretimin ve yerli teknolojilerin çok daha gelişmesi için neler yapılmalı ve bizler neler yapmalıyız?

Türkiye’nin öncü teknoloji üreticilerinden Vestel’in büyük ilgi gören Venüs Z20 modeli ve şirketin Manisa’daki üretim tesisleri hakkındaki deneyimlerimiz ışığında, ülkemizde yapılan çalışmaların ne boyutta olduğunu yorumladık.

Yerli üretim denildiği zaman, sadece telefon üretmek ve satmak anlaşılmamalı. Vestel gibi öncü teknoloji üreticileri, kendi bünyeleri içinde, hem yazılım hem donanım hem de AR-GE faaliyetlerini yaparak ve her geçen dönemde bu çalışmaların hacimini büyüterek, bizlere ve bu konuyu merak eden insanlara bir rehber olma özelliği taşıyor.

Ülkemizde, üretilen ve yerli telefon olarak satışta olan telefon modellerinin, ne kadarlık kısmının ülkemizde üretildiği, resmi kurumlarca tescil edilmekte. Bu da, ürünlerin üretiminin ne kadarlık bir kısmının, Türkiye’de ve Türk üreticiler tarafından yapılmış olduğunu resmi belgeler ile doğrulamış oluyor. Peki, ülkemizde satışta olan yerli telefon modelleri ne kadar yerli? Bu konu hakkında önemli bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

Tüm bu soruların yanıtını Bize Soruyorlar isimli yeni videomuzda sizler için veriyoruz. Peki, sizler bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz?
yazarKaan Arlı

İngilizce öğretmenliği mezunu olan Kaan Arlı, 2009 yılından bu yana bilişim sektöründe. Akıllı telefonlar, oyun konsolları, fotoğraf makineleri ve futbol, vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

63 yorum - “Yerli telefonlar ne kadar yerli? Bize Soruyorlar #1”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Açıklamalarınız çok güzel bende sizinle aynı düşünceleri paylaşıyonum bu nedenle işimde kullanmak için şuana kadar 5 tane z20 aldım ce hepsinden de memnunum

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Slm hocam ilk ceptlf Asesan vard yerli idi gayette iyiydi Turkiye asesan daha bir gven veriyordu neden durduruldu..

 3. Anonim dedi ki:

  Önce yerli ve milli diyen adam elindeki iphonu atsın.
  Yerine bir Vestel alsın.
  Ondan sonra konuşsun.
  Ele verip talkını kendi yutmasın salkımı.

  1. Anonim dedi ki:

   adam diye hitap ediyorsun cumhurbaşkanı diyemiyorsun çünki sen kendini ötekileştiriyorsun senin derdin oysa vestel de alır merek etme

" Yerli telefonlar ne kadar yerli? Bize Soruyorlar #1 konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yerli telefonlar ne kadar yerli? Bize Soruyorlar #1 ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yerli telefonlar ne kadar yerli? Bize Soruyorlar #1 ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "