Okunma

Yerli Uçak için Büyük Gelişme


11 Aralık 2015 Cuma 13:20
Yerli Uçak için Büyük Gelişme

Yerli otomobil üretiminin gündemimizde olduğu bugünlerde bir haber de uçak sektöründen geldi. TUBİTAK mühendisleri uçağın en önemli parçalarından biri olan türbin kanatlarında büyük bir gelişme katetti.

Yerli uçak sesleri yükseliyor!

TÜBİTAK mühendisleri türbin kanadının ilk prototipini ürettiğini açıklayarak bizleri gururlandırmayı başardı. Yüksek hız ve çevre şartlarına karşı dayanıklılık gösteren türbin kanadı, bin santigrat derecenin üzerinde işlevsellik gösterebiliyor.

Yerli yapım türbin kanadı; sürünme ve yorulma gibi mekanik özelliklerin devreye girmesinde dayanıklılık göstermesi için tek kristal teknolojisi ile üretiliyor.

Tek kristalden üretilen bu türbin kandı, yerli uçak için en önemli adım olarak gösteriliyor. Umarız ilerleyen yıllarda ilk yerli otomobil ile birlikte ilk yerli uçağımızın üretimine de başlayabiliriz.

Ancak şunu da unutmayalım; günümüz teknolojisi ile üreteceğimiz ürünlerin bundan 4-5 yıl sonra demode olma ihtimali çok yüksek. Buna en güzel örneği elektrikli otomobillerden verebiliriz. Benzinli otomobillerin yerlerini önümüzdeki yıllarda hızlı bir şekilde elektrikli otomobillere bırakması bekleniyor. Umarız mevcut teknolojiler ile ürettiklerimiz uzun vadede iş görür.

15-12/11/yerli-ucak-1449840035.jpg

:: Yeli uçak hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarEnder Öztürk

Teknoloji ile çocukluğundan beri ilgilenen Ender, kendini mobil, yazılım, donanım ve oyun alanında yetiştirmiştir. Ender, teknoloji dünyasındaki güncel haberleri ShiftDelete.Net okurları ile buluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

69 yorum - “Yerli Uçak için Büyük Gelişme”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Ülkenin içine ettiler.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  1.5 milyon öğretmen çalıştıran ülkemiz şu projeler için 10 bin mühendis işe alsa hepsini 1 senede yaparız

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Tarım ülkesiyiz diyoruz Mısır buğday vs ithal ediyoruz hatta artık inek bile ithal ediyoruz sonra montajcılık yapıp yerli üretim diyoruz kandırmayın kendinizi

 4. SDN Okuru dedi ki:

  aa nasıl olur bosbakanımız hani var diyordu savaş uçakları yolcu uçakları hayalet uçakları uzay aracımız vardı radara yakalanmayan füzelerimiz atom bombalarımız savaş gemilerimiz hepsi uçtu mu paralel yok mu etti bunları :))

 5. SDN Okuru dedi ki:

  50 sene önce bilgisayarsız, internetsiz bir avuç bilim adamı yaptı uçak, füze ve arabaları. 2015 yılında, teknoloji çağında neden bu kadar zorlanıyoruz uçak yapmakta ?

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Sende bunu yedin

 7. SDN Okuru dedi ki:

  1930'lu yıllarda tren,vagon ,uçak,bir çok şey üretebiliyordur içimizdeki hainler tüm fabrikaları kapattırdı

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Bu eleştiriyi yapanların babaları bir zamanlar bayrak direğine ip üretmekte gurur duyan neslin devamı onları boşverin benim eleştirim herşeyi sıfırdan yapmaya gerek yok Çin ve başka ülkelerin yaptığı gibi teknoloji hırsızlığı yapılmalı ve üretilmeli

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Nasıl insanlarızya yapsakta eleştiririz yapmasakta. İştene güzel yapmışlar destekleyin ki geliş***** facebook, google,apple, tesla,bmw,audı ve diğer tüm markaları o üklerin halkları geliştirdi yaptı eleştireceğinize sizde birşeyler yapın

" Yerli Uçak için Büyük Gelişme konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yerli Uçak için Büyük Gelişme ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yerli Uçak için Büyük Gelişme ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "