Yerli Uçak Üretiminde Sona Gelindi


30 Eylül 2015 Çarşamba 11:15
Yerli Uçak Üretiminde Sona Gelindi

Türkiye’nin uzun süredir üzerinde çalıştığı yerli uçak projesinin ilk etabında sona gelindiği belirtildi.

Bilindiği üzere Türkiye yerli uçak projesi kapsamında ilk olarak Dornier 328 uçaklarından modernize edilmiş TRJ328’i geliştirecek ve sonrasında ise yüzde yüz yerli üretim olan TRJ628 modelini geliştirecekti.

Türkiye’nin yerli uçak projesindeki iş ortaklarından biri olan Sierra Nevada Corporation’un CEO’su Fatih Özmen, yerli uçak projesine ilişkin bazı detayları basınla paylaştı.

Özmen, “TRJet, STM ve SSM birlikte projenin kontratı ile ilgili iyi ilerlemeler kaydediyorlar” dedi.

15-09/30/trj628.jpeg

TRJ328, yerli uçak yolundaki ilk adım

Üretilecek uçağın Türkiye’de hava ulaşımının çehresini değiştirebileceğine dikkat çeken Özmen, “TRJet özünde bir ustalık, uzmanlık ve eğitim transferidir. TRJet, teknoloji ve inovasyon alanında sağlam bir temel sunuyor; Türk halkı bu sağlam temel üzerine, gelecek nesillerin meyvelerini toplayacağı yeni çalışmalar inşa edebilecek” dedi.

TRJ328 uçakları, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin ilk yerli tasarım yolcu uçağı TRJ628’in üretimi yolunda büyük bir adım olarak lanse ediliyor. 2019 yılında göklerde olması beklenen TRJ328 uçakları sayesinde, Türkiye’deki yedek uçak parçası üretimi eksikliğinin de giderilmesi hedefleniyor.

Yüzde yüz yerli uçak 2023’te göklerde

Türkiye’nin yüzde yüz yerli üretim uçağı TRJ628’in ise Cumhuriyet’in 100. kuruluş yılına yani 2023’e yetiştirilmesi hedefleniyor.

Türkiye’nin yerli uçak üretimiyle birlikte bu alanda eğitim alan kitlenin de artması hedefleniyor.

SNC Başkanı Eren Özmen ise, “Türkiye Cumhuriyeti‘nin en önemli sermayesi beşeri sermayedir. Türkiye, kaliteli üniversitelere ve çok sayıda zeki ve azimli genç öğrenciye sahip olduğu için şanslı. Bizim arzumuz, bu potansiyeli en üst seviyeye çıkaracak, etkisi yüksek küresel iş imkânları yaratarak, gerek yeni nesil için gerekse Türkiye için olanakların daha da fazla olduğu bir gelecek şekillendirmek” şeklinde konuştu.

:: Sizce yerli uçak üretimi 2023’e yetişebilir mi?
yazarOsman Tufan

Oyunculuk serüveni 1996 yılında 16 bitlik oyunlarla başlayan Osman, tam bir oyun tutkunu. Oyun dünyasını ve teknolojiyi yakından takip etmekte olan Osman, Xbox 360'a sahip fakat gözü PlayStation 4'te.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

141 yorum - “Yerli Uçak Üretiminde Sona Gelindi”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Öyle bir insan düşünün ki geçmişi ile yüzleşemeyen aciz birisi. Geçmişini sorgulayamayan niye bu zamana kadar yapılmadı diye hesap sormayan ama şimdi T-129 un yok motorou italyan yok kablosu Alman diye eleştiri yapıyor. Senin zihniyetin keşke bu zamana kadar onları yapmaymış bizim zihniyetimiz de yapılanları birleştirseymiş yerli bir ürün ortaya koysaymışık. Düne kadar Anitkabirin bayrak direğini yaptık diye övünen zihniyet bunları anlayamaz. Ecek döneminde proje olarak kalması adama gurur veriyor ama şuan üretilmiş olmasını hazmedemiyor. Eziksiniz ezik!

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  AKP bu hükümetin başına geçmeden önce daha okuldaki tebeşirleri bile para toplayıp alıyordunuz ne çabuk unuttunuz ? Tabi anlı secdeye giden bir başkan başarılı olunca zorunuza gitti değil mi ? Birazcık beyniniz varsa kahve ağzı ile değilde daha spesifik şekilde eleştirilerinizi yapın . Adam olun , Elinizdekinin Kıymetini Bilin !

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Malum kişi % 100 yerli yapım?! hürkuş'ta yaptığı gibi kokpite biner, "herşey yolunda" işareti yaparak poz verir, sonra uçağı iterek hangara götürürler. Çünkü yaptık denilen uçak kaportadan ibarettir. T129 Atak yaptık derler, motoru italya'dan gelir kaportasına yerleştirir biz yaptık derler, projeye taa Ecevit döneminde başlandığı söylenmez. Göktürk 2 diye % 100 yerli uydu yaptık helal bize derler, kamerasının güney kore’den, denge ve konum belirleme modülünün ingiltere’den, tepki tekerlerinin abd’den, manyetik tork çubuklarının almanya’dan, itki sisteminin israil’den getirilip monte edildiğini söylemezler.

  Şimdi de yerli yolcu uçağı yapacaz diyorlar, şayet yapmış olsalar ben binmem. 2004 yılında hızlı tren yaptık dediler de, bir hafta geçmeden 41 kişi raydan çıkan hızlı tren sayesinde hakkın rahmetine kavuştu. Bunların Allah bir'dir lafına bile inanılmaz. Ama öyle ya, Onlar konuşur, zart parti yapar…

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Ülkede hak hukuk adalet tekrar bir normalleşsin ondan sonra uçakta üretiriz uzay gemisi de

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Geçen seçimlerde "yerli uçağımızı ürettik" diyen AKP değil miydi ? Aaa yine yalan söylemişler bak işe 🙂 Tek parti iktidarı bitti abiler. koalisyon gelecek ve AKP için hhesap zamanı gelecek… 1 Kasım'ı bekleyin…

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Şu Akkoyunların yorumları çok komik her şeye inanıyorlar gariplerim

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Ne kadar gerizekalı var la burda.. Samanı ithal ediyoruz ama uçağı kendimiz yapıyoruz diye eleştiriyor. Sen gidip tarlaya buğday ektin de önüne mi geçtiler? Samanı fabrikada mı üretecekler embesil? Biri yazmış önce yerli motor üret diye. Sanki bunu üreten Cumhurbaşkanı gibi adama atarlanıyorsunuz. Adam size nasıl koyduysa acısı hala derinlerde demekki.. Olaylara hep CB olarak bakıyorsunuz.. Adamlar, projede SONA gelindi diyor. Bunlar seçim öncesi diyor. Hangi proje 2 günde başlayıp da sona gelebilir akılsız.. Bir uçak projesi kaç yıl sürüyor bir düşün de yaz..

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Patatesi ineği Mısırı ithal ediyoruz uçak montajı yapıyoruz diye seviniyoruz iyi uykular

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  İlk müşterisi reza sarraf mı olacak : )))

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Bir tane paralı aktrol türemiş burda

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu sayfada kendine ve ülkesine güvenmeyen ezikleri görmek beni şaşırtmadı.

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  inanmayanlar googleda aratsın: altay, anka, atak ve 5. nesil jet TAI TFX.

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Adam yerli milli uçak üretiliyor diye sevinmiyor da hükümete laf atıyor ulan nasıl vatan hainlerisiniz sizler yahu . Yeminle bu AKP düşmanlarında hiç utanma arlanma yok. Bunu ciddi diyorum. Tabi hepsine değil takdir eden var bu olayı fakar çoğunluk sevinmiyor takdir etmiyor sanki bu ülkede daha önce yerli uçak yapılmış gibi laf atıyor. Hıyar sen git özendiğin o yunanistanda yaşa her gün bata bata yaşarsınız artık.

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Hedef 2023 …

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Gerçekleşen ve gerçekleşecekleri çok değil 90'lı 2000'li yıllarda söyleselerdi bu kadar kısa zamanda vuku bulacağını gülmeye bile teşebbüs etmezlerdi inanın. Yanlış anlasılmasın küçümsemek için söylemiyorum burada yorum yapanların çoğunun yaşı tahminim 20 yaş altı. Bu yaş daha önce yaşananlar ile şu an ki yaşadıklarımız arasındaki farkı anlayabilmek için yeterli değil.

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Ülkenin yarısından çoğu cahil sonuçta bu yorumlar çok normal 😀

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  MİLLETİ ANLAMIYORUM BİRİ DEMİŞ YOK ŞUNUN ALINTISIYMIŞ MALZEMESİ ŞUNDANMIŞ. SAMSUNG İŞLEMCİSİ SNAPDRAGON, KAMERA SENSÖRÜ LENSLERİ VS. SONY'DEN, GORİLLA'DAN CAMDA ALIYORLAR, İŞÇİLER ÇİNLİ 😀 BU SAMSUNG ÇOK MU YERLİ 😀 ? DİĞER MARKALARDA ÖYLE. GELELİM ŞİMDİ BU YERLİ HABERLERİ SON 3-4 SENEDİR VARDIR SEÇİM ZAMANI OLMADAN ÖNCEDE YAPILIYORDU. AYRICA TAKİP ETMEYENLERDE VAR KATARLA 5 MİLYAR DOLARLIK ANLAŞMA BİLE YAPILDI. BİDE ŞU VAR BİZ BECEREMEYİZ EDEMEYİZ DİYE DİYE ÖNÜMÜZÜ KESMEYE ÇALIŞIYORSUNUZ. BAŞKALARI NASIL BECERİYOR O ZAMAN ? SAMSUNG FİLAN DAHA İLK PİYASAYA ATILDIĞINDA DÖRT DÖRTLÜK BİR FİRMAMIYDI ? ADINI DAHİ BİLMİYORDUNUZ. BİDE ŞUNU DİYECEM MİLLET MARS'A ÇIKIYOR BİZ ANCA UÇAK YAPIYORUZ DİYENLER 2001 DE EN BÜYÜK ATATÜRK RESMİ YAPILDI DİYE HABER YAPIP SEVİNENLER 1998 DE EN BÜYÜK HEYKEL YAPILDI DİYE SEVİNENLER MİLLET DAHA O ZAMANDAN UZAY'A ÇIKIYORDU BİZİMKİLER HEYKEL, RESİM, EĞLENCE PEŞİNDEYDİ. BU ÜLKE 2002 ÖNCESİ KRİZLERDEN BİR DÜNYA BORÇ YAPMIŞ DIŞA BAĞLI İMF'YE BORÇLU BİR ÜLKEYDİ. ŞUAN İMF'YE BORCU OLMAYAN SAYILI ÜLKELERDEN. O ÇOK ÖVDÜĞÜNÜZ AMERİKA, ALMANLARIN BİLE DÜNYA KADAR BORCU VAR İMF'YE. BİDE ŞUNU UNUTMAYIN EĞİTİM SİSTEMİ KÖTÜYMÜŞ DİYORSUNZU EĞİTİM SİSTEMİ ASIL ESKİDEN KÖTÜYDÜ DAYAK SERBEST, KİTAPLAR PARAYLA GİT KIRTASİYEDE SIRA BEKLE KİTAP AL ZATEN ASGARİ ÜCRETİN 3 TE 2 Sİ KİTAPLARA GİDİYORDU O YILLARDA. EE BUNLA BİTER Mİ BİTMEZ KİTAP KALMAZDI KIRTASİYELERDE BİZ OKULA GİDERDİK DAHA İLKOKULDA ÖĞRETMENDEN SOPA YERDİK KİTABIN NİYE YOK DİYE DERSE ALMAZLARDI KALMAMIŞ DEDİĞİMİZDE BENİM SORUNUM DEĞİL DERLERDİ O HOCALAR. ŞİMDİ ÖYLE Mİ DEVLET VERİYOR HEMDE ÜCRETSİZ. ÇOCUKLARI OKULA TEŞVİK EDİYORLAR. BENİM YEĞENİM MESELA DAHA 2. SINIFTAN İNGİLİZCE ÖĞRENMEYE BAŞLADI 10 A KADAR SAYIYOR ŞUANDA HATTA. BENİM ZAMANIMDA KAÇINCI SINIFTAYDI 4. SINIFTAYDI. DAĞLAR KADAR FARK VAR YANİ YENİ NESİL ÇOK DAHA AKILLI OLACAK. OYUM AKP'YE ÇÜNKÜ 2002 ÖNCESİNİ YAŞAMAYANLAR YADA UNUTANLAR VAR YOUTUBE'DEN 2002 ÖNCESİ TÜRKİYE YAZMANIZI RİCA EDİYORUM İZLEYİP ELİNİZİ VİCDANINIZA KOYUNUZ. BİDE TAVSİYEM TARAFLI MEDYA HABERLERİNİ OKUMAK YERİNE O BEĞENMEDİĞİNİZ MEDYALARIDA BİR GEZİN YALANCI MEDYALARDA VAR ÇÜNKÜ ÜLKEDE. OYUM AKP'YE BU ÜLKE GELİŞİYORSA AKP SAYESİNDE GELİŞİYOR. ÖNLERİNİ KESMEYE ÇALIŞMASALAR ŞUAN ÇOK DAHA İYİ YERLERDEYDİK.

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu haberin seçim olduğu için gündemde olduğunu düşünenler ATAK T129 helikopterleride agusta wesland A129 temel alınarak yapıldı ve şuan da TSK'da görev yapı***** yerli yolcu uçağıda hangi uçak temel alınarak yapıldıysa yakında uçmaya baş***** bitince fiyasko çıkmaz merak etmeyin.

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  Seçim reklamı olduğu ortaya çıkınca kendilerine bir düşman bulup ona çamur atarlar havalı bi isim takıp gündem değiştirirler

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  Daha sınırlarımızı koruyamıyoruz la ordudan asker ölüyor sürekli kendi topraklarımıza uçağı napıcaz

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  Neden hep seçim öncesi bu uçak gündeme geliyor sonra sesi çıkmıyor ? Samimiyetsizlikten olabilir

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  Anlaşma aşamasında şirket ile görüşülüyor seçim propagandası olsun diye açıklama yapmışlar daha çok

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  Seçimler geliyor demekki gene haberleri çıktı

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  Koyunlara ot lazım bu tür haberlerle beslensin gariplerim

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  İlk müşterisi de reza sarraf olsun : )

" Yerli Uçak Üretiminde Sona Gelindi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yerli Uçak Üretiminde Sona Gelindi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yerli Uçak Üretiminde Sona Gelindi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG
 2. 2 C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik! C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik!
 3. 3 iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor? iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor?
 4. 4 JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi! JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi!
 5. 5 Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC
 6. 6 Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC
 7. 7 RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme! RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme!
 8. 8 Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik! Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik!
 9. 9 Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık! Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık!
 10. 10 Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme! Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme!