Yerli Üreticiler Yüzde 30 Ek Vergide Diretiyor


06 Temmuz 2015 Pazartesi 08:00
Yerli Üreticiler Yüzde 30 Ek Vergide Diretiyor

Bir süredir ortalıkta dolaşan vergi söylemleri geçtiğimiz hafta Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi tarafından yapışan açıklama sonrası kesinlik kazanmıştı.

Zeybekçi‘nin yaptığı açıklamanın ardından gelecek olan vergi zammının detayları da su yüzüne çıktı. İthal elektroniğe yönelik yapılacak olan vergi zammının, Türkiye‘de yerli üreticiler tarafından üretimi gerçekleştirilen ürünlere yönelik olacağı belirtildi.

Zam gelecek olan elektronik ürünlerin başında cep telefonları ve tabletlerin geldiğinin altı çizilirken, bunların haricinde bilgisayar, televizyon, beyaz eşya, ufak ev aletleri vb. ürünlerinde zam listesinde olduğu belirtiliyor.

15-07/06/1.jpg

Yerli Üreticiler Yüzde 30’da Israrlı!

Ortaya atılan iddialara göre yerli üreticiler ek vergi zammının en az yüzde 30 olması yönünde Ekonomi Bakanlığı ile yoğun bir görüşme içerisindeymiş. Zira yerli üreticiler yüzde 30’un altındaki bir zammın yerli modellerde istenilen harekliliği yaratamayacağını öngörüyorlarmış. Vergi zammı için henüz bir oran belirlemeyen Ekonomi Bakanlığı‘nın yerli üreticilerden gelen bu talebi kısa süre içerisinde Bakanlar Kurulu‘na sunması bekleniyor.

Öte yandan Ekonomi Bakanlığı yetkilileri yaptıkları açıklamalarda ortada dolaşan yüzde15‘lik vergi rakamının doğruyu yansıtmadığını ve bu rakamın ancak taban oran olabileceğini belirttiler.

15-07/06/2.jpg

Zamlar 3 ila 5 Yıl Geçerli Olacak

Ekonomi Bakanlığı, yapılacak olan vergi zammında Dünya Ticaret Örgütü mevzuatına uygun davranılacağının altını çizdi ve bu zammın 3 ila 5 yıl arasında yürürlükte kalacağını açıkladı. Tabi ülkemizdeki her verginin ilk olarak geçici olarak duyurulup, sonra kalıcı olduğu gerçeğini de unutmamak gerekir.

Gelecek olan vergi zam sonrasında telefon pazarında nasıl bir ivme olacağını araştıran Ekonomi Bakanlığı, MOBİSAD‘a bu konuda bir rapor hazırlattı. Hazırlanan rapora göre pazarın yüzde20 oranında daralacağı belirtilirken “Türkiye’de güçlü bir yerli üretime yönelik sanayi yok” ifadesi ise dikkat çekti.

Vergi uygulamasına karşı itiraz eden yabancı firmaların bu tutumunun, mevcut durumu değiştirmeyeceğini açıklayan yetkililer bu firmalara bir tavsiyede bulunarak “eğer zam yapmak istemiyorlarsa kar marjlarını düşürerek telefonlarını aynı fiyattan satabilirler” açıklamasında bulundular.

:: Yapılacak olan vergi zammı konusundaki düşünceleriniz neler?
yazarOsman Tufan

Oyunculuk serüveni 1996 yılında 16 bitlik oyunlarla başlayan Osman, tam bir oyun tutkunu. Oyun dünyasını ve teknolojiyi yakından takip etmekte olan Osman, Xbox 360'a sahip fakat gözü PlayStation 4'te.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

221 yorum - “Yerli Üreticiler Yüzde 30 Ek Vergide Diretiyor”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  anca bilmeyen adama satarlar venusu

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Bunda bari zam yapmayın ya araçlardan alıyon zaten 2000cc den

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Vestel'in telefonları zaten satılmıyordu şimdi hiç satılmaz.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  V.E.S.T.E.L. ALMAYIN ALDIRMAYIN!!! Montaj yaparak yerli elektronik ürün mü yapmış oluyorlar?

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu durumdan en çok Ahmet Davutoğlu rahatsız! Önce devlet başkanları yabancı elektronik eşya kullanmayı bıraksın!

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  vestel almayacam kesinlikle gerekirse 3bin tl bi telefona veririm vestel almam yinede

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Vestel kokuları alıyorum. Vestel üretici değil ki, yurtdışından getirdiği parçaları burada biraraya getiriyor, mamülleme yapıyorlar. Gerçekten üretirsin %30'u iste ama üretmiyorlar. Burada işçi çalıştırdığı için %5-10 ister anlarım ama bu kadarı fazla, satamadıkları için bu kadar bağırıyorlar.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Çok komiksiniz ya ne yerli malından bahsediyorsunuz Vestel mi yerli malı? Neyi tamamen kendi üretiyor bi söyleyinde alalım. iPhone gibi bir cihaz türk malı olduda biz başka cihazlara mı yöneldik? Veya Samsung diyelim , var mı böyle ürettiğimiz cihazlar varda biz mi almadık.

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  bu vergiden daha fazlası araba, tarım, tekstil sektörlerinde var. bunlardan vergiler kalksa türkiyede üretim biter. yunanistan gibi iflas ederiz.

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Vestel'den başka yerli üretici var mı? Artı o da birçok parçasını Çin'den alıyor. Zenginler birleşip halkı nasıl yolacaklarını düşünüyor yazık vatandaşa!!!

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Bundan sonra eve yerli mal elektronik sokmam eş dost akraba kimseyede aldırmam inşallah beter olur yerli firmalar

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Sanki bi telefona 3000 tl veren adam zamlardan sonra vestel venüs alacak hiç akıl yok şu adamlarda

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  yerli üreticilerin yöneticileri hangi telefonları yada tabletleri kullanıyor konusu güzel olmazmıydı.. habercilik için bile kullanılabilir.. sonra yuzde 30 vergi istediklerinde şak diye çıkarıcaksın karşılarına..

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Yerli üreticiler kimlerdir? Özellikle hangisi? Ona verecek çok cevabımız var, Ortada Vestel lafı dolaşıyor. Daha da Almam.

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Tamamını kendin üretsen, ya da Apple gibi başkasına ürettirsen ama işlemcisini vs kendin tasarlasan tamam da… Çinden parça getirtip burada monte ederek yerli mi oluyorsun? 3 kuruş fazla veririm yine Vestel almam!!!

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  asla almam aldirmam cevreme artik vesteli casper i hem dandik sat hem pahali olsun hemde parcalarin parasi zaten yurtdisina gidecek parasi neyse verir camindaki boru bile turk mali olmayan bir telefon alirim tiksindim ulkeden

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  Yerli telefon mu? İşlemcisi çinden. bellek mutemelen samsung güney koreden. chipler de ucuz olsun diye çinden. parçaları alıp birleştirmenin adı yerli üretim sanırım. hoş onu bile doğru düzgün birleştirip adam gibi bir yazılımla önümüze telefon koyabilmiş değil sözde yerli üreticiler. önce adam gibi teknolojiye yatırım yapın kendi işlemcimizi yongamızı üretelim. sonra o iphone , samsung fanı olanların icabına bakarız.

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  teşvik dediğin devletin bi girişimidir arkadaş ben ödemem bana ne, teşvik etmek istiyorsan yerlilere vergi indirimi yaparsın.. hem teşvik kılıfına sokayım hemde daha çok çalayım deyip yabancıya ek zam koyuyosan bu haraç kesmekten farksız.. açıkçada söylüyorum bundan sonra da şu elektronikleri vergisi ödenmiş bi şekilde acentadan alırsam namerdim, tüm alışverişimi gümrük ve kaçağa yönlendiricem.. adamı zorla anarşist de yapar bunlar.. kimseyi kötüye teşvik etmiyorum ama açıkça duyurayım ben bu zihniyete vergi ödemem ve ödemiyorum artık..!!

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  ***** türkiyeye izine ***** esim iphone 6+ 16gb spacegrey ***** güzel fiyattan ***** sifirini alip ***** apple ürünlerini getiririm benden sony samsung ve diger ürünlerini talep ***** 12 de istabbul dan eskisehir ***** olan varsa burdan bana yazabilir.

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  aynı vergiler hatta daha fazlası yerli araba, tekstil, et, gıda, inşaat vb tüm sektörlerde var. burada kızanların neredeyse hepsi ve ailesi aynı vergiler sayesinde iş sahibi. bu vergiler kalktığı anda türkiyede üretim biter ve yunanistana döneriz.

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  vestel yada yerli firmalar yapsın s6 iphone 6 yada htc vb modelleri gibi alalım ama yok yok venüs müs oymuş buymuş yemezler vergileri dayayın alan her türlü alır yurtdışından getirtin arkadaşlar….

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  Yerli ureticinin calisanina zam yaptigini duyan var mi ? Zengin yoksulu somuruyor,devlet ise zengini koruyor. Taksit sayisini azaltip bankalari zengin eden zihniyetten ne beklenir.

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  Her şey zamanla gelişir ilk iphone bak şimdiki iphone bak yerli cihazdada durum bu

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  milleti nasıl soyarız derdindeler nasıl bir ülkede yaşıyoruz ya yazık

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  İsterde 10 bin olsun ben yine yabancı alacağım inadına. Yeter yahu, milleti vergi safsatasıyla yediniz.

 26. Ziyaretçi dedi ki:

  Yahu yeter be! Bu ne arkadaş! Zam, zam, zam! Başınızı yesin zam!

 27. Ziyaretçi dedi ki:

  Tmm qualcom veya mediatek yerine vestel kendi cipini uretsin veya kendi ekranini uretsin o zaman P koyun ama herseyi dışardan Alıp baskı devreye monte etmek yerli ürün oluyorsa sizin ben taaa

 28. Ziyaretçi dedi ki:

  Buradan telefon almak yerine uçakla günübirlik Avrupa'ya gidip telefon alıp gelmek daha ucuza geliyor artık. Bir dahaki telefonumu böyle alacağım

 29. Ziyaretçi dedi ki:

  orrrospu cocukları. kaliteli ürün sattılar da biz almadık sanki.

 30. Ziyaretçi dedi ki:

  devlet her fırsatı değerlendirerek vatandaşın omzundaki vergi yükünü daha da arttırıyor. maaşımızın yarısı vergiye gidiyor. sürekli vergi zammı yapacağına yerli üretime vergi indirimi yapsa aynı şey olmuş olur ama halkını düşünen kim.

 31. Ziyaretçi dedi ki:

  Yerli konsol yada s6 iphone 6 kalitesinde cihaz yapamıyorlarsa o zaman bu cihazlara zam yapamazlar önce rakip cihaz yapsınlar ondan sonra diğer markalara zam yapıyorlarsa o zaman eyvallah yine bu kadar kızmayız

 32. Ziyaretçi dedi ki:

  Adam bize gülüyor : )

 33. Ziyaretçi dedi ki:

  Siz önce adam gibi telefon yapın ondan sonra zam isteyin millete tuğla gibi cihazları satmaya çalışmayın kimse kusura bakmasın neredeyse tüm yerli telefonları kullandım ne adam gibi destek nede servis daha sonra aldım iPhone 5 s bakıyorum keyfime

 34. Ziyaretçi dedi ki:

  yerli üreticiyi korumak adı altında ülkede üreteni olmayan araba için çocuk koltuğuna %80 vergi getiren bu haraç çetesinden her şey beklenir.

 35. Ziyaretçi dedi ki:

  Madem yerliye önem verilecek adamlarda uygun fiyatta güzel işlemcili ve tasarımlı telefonlar yapsın Venüs tuğla gibi telefon özelligi yok 700 800 lira onu alacagina daha uygun samsung yada sony falan alırsın islemcisi iyi tasarimi güzel olan boyle fiyata boyle telefonlar degmez

 36. Ziyaretçi dedi ki:

  Sanki iPhone’a 3.000 TL verebilen adam %15 zam geldi diye bundan vazgeçip Vestel copu alacak. Bunlarda kus kadar beyin yok. Sadece kendilerinden nefret ettirdiler. Bundan sonra kaliteli urun dahi "ithal etseler" insanlar bnlardan bir cop dahi almamali.

 37. Ziyaretçi dedi ki:

  Tel sartla Kabul ederim. Vestel in caldigi yani babami dolandirdigi tv, buzdilabi ve camasir makinesini iade edene kadar.. Cinliler sizden 10 Kat kaliteli urun yapiyor. Sizden slip 2 sene kullanacagima 2 Kat Para verip 20 sene kullanirim.

 38. Ziyaretçi dedi ki:

  Zam yapacaklarına vestelin fiyatlarını düşürsünler

 39. Ziyaretçi dedi ki:

  Yerli üretimi teşvik bahane halkı daha ne kadar soyabiliriz diye her geçen gün yeni kılıflar uyduruyorlar. UYAN TÜRKİYEM

" Yerli Üreticiler Yüzde 30 Ek Vergide Diretiyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yerli Üreticiler Yüzde 30 Ek Vergide Diretiyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yerli Üreticiler Yüzde 30 Ek Vergide Diretiyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Demon's Souls oynanış videosu yayınlandı! Demon's Souls oynanış videosu yayınlandı!
 2. 2 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 3. 3 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 4. 4 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 5. 5 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 6. 6 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 7. 7 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 8. 8 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 9. 9 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 10. 10 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!