Okunma

Yerli ürünler için önemli karar!


18 Eylül 2018 Salı 10:18
Yerli ürünler için önemli karar!

Yeni düzenleme ile birlikte Türkiye’de üretilen ürünlerin Ticaret Bakanlığınca tespit ve ilan eden şekil, logo veya işaretleri kullanma zorunluluğu getirildi. Böylece yerli ürünler etiket ile belirtilecek.

Yerli ürünler rahatlıkla ayırt edilebilecek!

Ticaret Bakanlığı yerli ürünler için önemli bir adım attı. Alınan karar ile birlikte yerli mallar tüketiciler tarafından rahatlıkla ayırt edilebilecek.

Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre, üretim yeri Türkiye olan mallar için bakanlıkça tespit ve ilan edilen şekil, logo veya işaretin bulunması zorunlu hale getirildi.

Yerli ürünlere uygulanacak olan bu etiket uygulamasıyla, malın satış fiyatı ve birim fiyatının uygulanmaya başlandığı tarih de ürünlerin üzerinde yer alacak.

15 gün sonra yürürlüğe girecek yönetmelik ile birlikte, etiketlerin  okunabilir, düzgün eksisiz ve yanıltıcı ve aldatıcı bilgiler içermemesi zorunlu hale getirildi.

Yerli ürünlerde bulanacak olan etiketlerin, tarife ve fiyat listeleri tüketiciler tarafından rahatlıkla görünüp okunabilmesi gerekecek. Ayrıca bu etiketlerin hangi mala ait olduğu açıkça belli olacak.
yazarDeniz Aslan

Teknoloji dünyasının bağrında gencecik bir yazar olan Deniz, teknolojiye olan merakını okurlara aktarmaktan büyük bir zevk duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 yorum - “Yerli ürünler için önemli karar!”

 1. ikspi dedi ki:

  Bir yerden başlamak güzel, inşallah içinde haram malzeme olmayan, yani helal etiketi de olur belirgin bir şekilde. Ne alacağımızı 3-5 metreden anlarız.

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bu güzel evet ama bunu yapacağınıza yerli ürünlerde vergi indirimine gidin,millette yerliye yönelsin,burda üretilen teknolojik ürünler televizyon,telefon, beyaz eşya ucuz mu yani ? İthal lerle aynı para… Fiyat bize yerli olduğunu hissettirmeli her ne kadar birçok parça dışarıdan alınsa da.

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Burdan yerlimi diye dalga geçen adamlara sesleniyorum yerlilikle dalga geçeceğinize üretken olunda kendiniz üretin elin gavuru sizin gibi hazırcı değil

 4. Anonim dedi ki:

  Yerli üretim olabilir ama firma sahibi yabancı ise milli değildir. Yani bu ülkede üretir bu ülkede satar ama kazancı birgün alıp gidebilir. Tek yerli etiketi olmaz milli olmasınında üzerinde durulmalı.

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Tarimi halletsinlerde Coca Cola da Made in Turkey isim hakkindan paralar ABD ye gidior…

 6. Anonim dedi ki:

  Arkadas yazmayayim diyorum yine tutamiyorum urettigin seyin ham maddesini nereden aliyorsun? bugday vs hepsi ithal tarlaya ekmekle yerlimi oluyor? hay beyninizin loplarina.

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Hiç bir şeyden memnun olmayan insanlar haline geldik. Bırakın yapsınlar nesi rahatsiz ediyor sizi

 8. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Paintte tasarlamış olabilirler

 9. Teknoloji Dostu dedi ki:

  İşte buna ihtiyacımız vardı!

 10. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Logo yu tasarladıkları yazılım yerli mi? Logonun formatı? Tasarladıkları bilgisayarın işletim sistemi CPU su. Nasıl yerli olacak? 😀😂

  1. Anonim dedi ki:

   sen yerli misin? Sen olaya o şekidle bakarsan 7 göbek geriye gitsen belkide sen ingiliz çıkarsın.

 11. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Vatana millete hayırlı olsun o zaman

 12. ulas35 dedi ki:

  Motor yerli mi motor 😀

" Yerli ürünler için önemli karar! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yerli ürünler için önemli karar! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yerli ürünler için önemli karar! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "