Yerli ve milli torpido ORKA için ilk adım


27 Aralık 2020 Pazar 18:19
Yerli ve milli torpido ORKA için ilk adım

Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) öncülüğünde geliştirilen yerli ve milli torpido ORKA, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının hafif torpido ihtiyacını karşılayacak. 324 milimetre Torpido Geliştirilmesi Projesi (ORKA) olarak isimlendirilen proje, ROKETSAN’ın ana yükleniciliğinde geliştirilecek.

Projeyle birlikte bu alandaki dışa bağımlığın sona ereceği aktarılıyor. Proje için ilk adım olarak imzalar atıldı. Törene SSB Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, MSB, ROKETSAN ve ASELSAN yetkilileri katıldı. Söz konusu projenin su üstü platformlar ve deniz hava araçlarında kullanılacak olan sisteme yönelik olduğu aktarıldı.

Yerli ve milli torpido ORKA için imzalar atıldı

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının hafif sınıf torpido ihtiyacına yönelik geliştirilen proje, Deniz Kuvvetleri envanterinde olan su üstü ve uçan platformlarda kullanılacak. Böylelikle Deniz Kuvvetleri Komutanlığında görevde bulunan gemi ve helikopterlerde ORKA kullanılacak.

Hassas güdüm, navigasyon, gelişmiş arama hücum yeteneklerine sahip olacak olan yerli ve milli torpido ORKA, aldatma ve karıştırma özelliklerini bünyesinde de barındıracak. Böylelikle ORKA’nın hedef üzerinde yüksek etkinlik sağlayacağı aktarılıyor. ORKA’nın geliştirilmesinde, önümüzdeki yıl AKYA Ağır Sınıf Torpido Projesindeki kazanımların etkili olacağı aktarılıyor. Bu proje de ROKETSAN tarafından geliştiriliyor.

yerli ve milli torpido orka

Söz konusu projede ROKETSAN ana yüklenici ve ASELSAN ana alt yüklenici olarak görev alacak. Söz konusu torpidolarla birlikte Türkiye’nin denizlerde hakimiyetinin artırılması ve dışa bağımlığın azaltılması amaçlanıyor.

yerli ve milli torpido orka

ROKETSAN 1998 yılında ve ASELSAN 1975 yılında, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı tarafından kuruldu. Her iki firma da TSK’nın ihtiyaçlarını karşılamak üzere savunma sanayii ürünleri geliştirmeleri ve diğer alanlarda çalışmalarına devam ediyor.
yazarHasan Burus

Teknolojiyi ve oyunları seven Hasan, İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği okuyor. 2016'dan beri teknoloji haberleri yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Yerli ve milli torpido ORKA için ilk adım konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yerli ve milli torpido ORKA için ilk adım ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yerli ve milli torpido ORKA için ilk adım ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  2. 2 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  3. 3 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  4. 4 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  5. 5 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!
  6. 6 HP ZBook Create G7 incelemesi HP ZBook Create G7 incelemesi
  7. 7 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3
  8. 8 Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video) Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video)
  9. 9 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak simülatörü yaptık 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak simülatörü yaptık
  10. 10 Hangi uygulama ne kadar verimizi alıyor? (Video) Hangi uygulama ne kadar verimizi alıyor? (Video)