Okunma

Yerli ve milli yapay zeka için geri sayım başladı!


04 Nisan 2018 Çarşamba 15:50
Yerli ve milli yapay zeka için geri sayım başladı!

Türkiye’nin en geniş kapsamlı teknoloji etkinliği olan Turkcell Teknoloji Zirvesi‘nde yerli ve milli yapay zeka duyurusu gerçekleştirildi. Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, yerli ve milli yapay zeka için çalışmalara başlandığını ve çok yakında geleceğini müjdeledi. Terzioğlu ayrıca; 10. genel müdür yardımcım diye lanse ettiği dijital asistanı Alexa’nın, Türkçe dil seçeneğine sahip olacağını belirtti.

Yerli ve milli yapay zeka çok yakında geliyor

Gelecek yıl yerli ve milli yapay zeka şovu yapacaklarının altını çizen Terzioğlu, veri güvenliği hakkında bir takım açıklamalarda da bulundu. Terzioğlu’na göre; petrol ne ise veri de aynı şey. Nasıl petrol işlendikten sonra değerleniyorsa, veri de işlendikten sonra petrolden kat ve kat daha fazla değerleniyor. Veri analizi yapan firmaların, ülkelerde kaç kişinin yaşadığını ve sosyal medya davranışlarından neler elde edileceğine baktığını söyleyen Terzioğlu, verilerimizi Türkiye sınırları içerisinde tutmamız gerektiğinin ve bunun için çalışmalara çoktan başladıklarını dile getirdi.

Veri güvenliği hakkındaki açıklamaları değerlendirecek olursak; yakında gelecek olan yerli ve milli yapay zeka ilk olarak sesli asistanlar ile hayatımıza giriş yapacak. Sesli asistanların topladığı verilerin ya cihaz içerisinde ya da Türkiye sınırları içerisinde saklanacağını düşünüyoruz.

Yerli ve milli yapay zeka

Turkcell Teknoloji Zirvesi’nde sahne alan yapay zekanın babası olarak kabul edilen Stuart J. Russell, 5 yıl sonra yapay zekaya sahip robotların sokaklarda dolaşacağını söyledi. J. Russell; yapay zekaya sahip robotlar, çamaşır yıkayacak, tarlada ekin biçecek ve size yemek pişirecekler dedi. Yapay zekanın insanlığın sonunu getireceği komple teorilerine onlardan ne istiyorsak ona göre programlamalıyız şeklinde yanıt veren J.Russel, yapay zekanın hata payının yüzde 2’ye kadar düştüğünü belirtti.

Bu yıl 9’uncusu düzenlenen Turkcell Teknoloji Zirvesi, 35 bin ziyaretçi ve 500 bin dijital takipçi tarafından takip edildi. Türkiye.Bugün.Şimdi mottosu ile yola çıklan zirvede yerli yapay zekanın müjdelenmesi sevindiri bir haber. Umarız çalışmalar en kısa sürede tamamlanır ve global firmalara rakip olabilecek bir düzeyde kendi yapay zekalı ilk cihazımızı tanıtırız.

:: Yerli yapay zekadan beklentileriniz neler?
yazarEnder Öztürk

Teknoloji ile çocukluğundan beri ilgilenen Ender, kendini mobil, yazılım, donanım ve oyun alanında yetiştirmiştir. Ender, teknoloji dünyasındaki güncel haberleri ShiftDelete.Net okurları ile buluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Yerli ve milli yapay zeka için geri sayım başladı!”

 1. Mehmet dedi ki:

  milli yazilim dili varmi ?

  1. Ali dedi ki:

   ptt messenger ne oldu?

 2. efkan dedi ki:

  Bizimkiler kaynak kodları aşırıp üzerini makyajlayıp satma konusunda becerikli.

 3. Fatih Kara dedi ki:

  Alexa Türkçe olacak demedi, Alexa’nın benzerini Türkçe olarak yapacağız dedi.

 4. Sercan dedi ki:

  Hangi yerli ve milli yazılım dili ile yapacaklar acaba? Tam yerli olsun yani onu demek istedim.

" Yerli ve milli yapay zeka için geri sayım başladı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yerli ve milli yapay zeka için geri sayım başladı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yerli ve milli yapay zeka için geri sayım başladı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "