Okunma

Türkiye’nin yerli yolcu uçağını Almanya sahiplendi


23 Ağustos 2019 Cuma 13:01
Türkiye’nin yerli yolcu uçağını Almanya sahiplendi

Türkiye’nin yerli yolcu uçağı projesi için ilk somut adımlar, 2015 yılında atılmıştı. Ülkenin ilk bölgesel jet uçağının müjdesi verildi ve Dornier 328’in temel alındığı uçağın ilk uçuşunun 2019 yılında gerçekleştirileceği belirtildi. Ancak, son birkaç yıldır devam eden belirsizlikler, SNC’nin yayınladığı basın bülteni ile sona erdi.

T24 tarafından yayınlanan ve Dünya gazetesine dayandırılan haberin detaylarına geçmeden önce, SNC olarak kast ettiğimiz şirketin Eren ve Fatih Özmen’in sahip olduğu ABD merkezli Sierra Nevada Corparation olduğunu belirtmeliyiz.

Yerli yolcu uçağı Almanya için üretilecek

2017’nin Ekim ayında Arabianaerospace isimli site tarafından, Savunma Sanayi Müsteşarlığı görevlilerinden elde edilen bilgilere göre projenin iptal edildiğine dair bir haber yayınlanmıştı. Biz de bu önemli gelişmeyi sizlere duyurmuştuk.

Alman Dornier Luftfahrt GmbH’nin ürettiği Dornier 328‘in modernize edilmesine dayanan projenin iptali konusunda bugüne kadar resmi bir açıklama gelmedi.

2017 yılından bu yana zaman zaman rafa kalktığı dile getirilen proje için SNC bir basın bülteni yayınladı. Uçağın Türkiye’de üretiminden vazgeçildiği ve şirketin bundan sonra yoluna Almanya ile devam edeceği belirtildi.

85 ülkede sertifikası olan D-328 uçağının adının D328NEU olarak değiştirileceği ve üretimin Leipzig/Almanya’da gerçekleştirileceği söylendi. Böylece bölgesel yerli yolcu uçağı projesi için uzun süredir devam eden sessizlik bozulmuş oldu.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

25 yorum - “Türkiye’nin yerli yolcu uçağını Almanya sahiplendi”

 1. Neco dedi ki:

  Bizim imanımız var yabancıların teknolojisi ne kadar olursa olsun şmanımız olduğu sürece yenemeyecekler.

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Keltoş babana koş

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Hiç kimse boşyapmasın en iyisi bu

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  😠

 5. Neco dedi ki:

  Bilim boş iştir.

 6. Anonim dedi ki:

  Neden şaşırmıyorum acaba çok ***** bizi kıskanmıştır.

 7. Anonim dedi ki:

  Fazla naz aşık usandırır. Birçok işte nazlı gelin gibi bir ülke

 8. Anonim dedi ki:

  Yemenin malını yerler

 9. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Uçak muçak yok. Almanyanın bizim bişeuimizi sahiplendiğide yok. Yağı akan motorun tamirini yapamayan adamlar uçak mı yapacak. Yok daha neler

  1. Anonim dedi ki:

   🙂 +1

 10. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Palavralik abd lik bisi yok 2 turk bu ucagin modifiye edilip yerli ve milli ucagi olmasi icin devlet ile gorusmeler yapti haliyle yine orali olunmadigi destek verilmedihi icin almanya kapti e olacagi buydu kendi insanimiza istihdam saglamaz destek vermezssen boyle olur kardesim , sadece ureticiler degil beyinler de gucuyor artik yazik memleketin haline dunyaya acilmak icin bir marka olusturmak icin yapilan tum atilimlari devlet ozellikle elinin tersi ile engelliyor yazik.

 11. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Yok yalandır.Dünya bizi kıskanıyor ama bundan haberleri ***** inanın yerli uçağımız gö***** bırakırsan dümeni ilk seferinde batar o ***** olabilir insan ama saf olmayın bir zahmet.

 12. Anonim dedi ki:

  Biz savaş uçağı üreteceğiz 2030 yılında tfx projesini gören türk insanının ağzı açıkta kalacak diyecem ama bu millet gene akıllanmaz hep eleştiri bizden başka dünyada devletini eleştiren millet yoktur.

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Elin abd si marsta yeraltı buzlarını eritip atmosfer pluşturup dünya hayatını Marsa taşımayı düşünüyor ve bu 2027 de başlatacağını söylüyor siz daha yürüyen uçah bile yapamamışsınız 😂😂😂😂

  2. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Ulan cahil gürcistan bile 1 yılda yerli oto yaptı bizde sadece lafı var yıllardır fabrika yeri bile belli değil hükümeti halkıyla alay eden tek millet olduğumuz için böyle insanlar biraz açılı bak olaylarw

  3. Anonim dedi ki:

   Normal yolcu uçağına ilgi göstermeyen bir hükümetin, 2030’da nasıl savaş uçağı yapacağına inanırsın, anlamak mümkün değil.

 13. Anonim dedi ki:

  Muhtemelen abd Türkiye ile işbirliği yapmayı yasaklamış, bunlarda korkmuşlardır.

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   alayına lolo

 14. Anonim dedi ki:

  Seçim için ne palavralar atılıyor, artık yemiyoruz. Böyle olacağı belliydi !

 15. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Saman ihtal eden ülkeden ne bekleyebilirizki.

  1. Anonim dedi ki:

   Açmısın…

   1. Anonim dedi ki:

    Çok açım

  2. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Seni ihraç etsek yeter diğer ülkeler düşünür artık seni ne yapacaklarını.

  3. Anonim dedi ki:

   ihtal önemli tabi özellikle de ihtal

  4. SeKo dedi ki:

   Senin gibi koyunlara saman lazım. O yüzden ihtal ediliyor.

" Türkiye’nin yerli yolcu uçağını Almanya sahiplendi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye’nin yerli yolcu uçağını Almanya sahiplendi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye’nin yerli yolcu uçağını Almanya sahiplendi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "