Okunma

Yerli yolcu uçağı TRJET için sevindiren haber!


26 Ekim 2017 Perşembe 15:30
Yerli yolcu uçağı TRJET için sevindiren haber!

Türkiye’nin bölgesel uçağı sloganıyla başlatılan TRJET yerli uçak projesinin Savunma Sanayi Müsteşarlığı yetkililerinden elde edildiği iddia edilen bilgilere göre iptal edildiğini geçtiğimiz günlerde sizlere duyurmuştuk.

Temelleri 2015 yılında atılan ve Alman Dornier Luftfahrt GmbH tarafından üretilen Dornier 328‘in modernize edilmesine dayanan TRJET için yapılan resmi açıklama, projenin iptaline dair ortaya çıkan iddiaları yalanlıyor.

TRJET projesinin iptali söz konusu değil!

TRJET yetkilileri, 2015 yılında Savunma Sanayi İcra Komitesi kararının ardından Türkiye’nin bölgesel uçağını üretmek üzere temelleri atılan projenin ile maliyet ve yerlilik oranları dahil tüm proje şartları ve koşulları üzerinde Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile anlaştıklarını belirtiyor.

Hükümetinde mutabık kaldığı araştırmalar sonucunda yeni bölgesel uçağı tasarlamak için Dornier 328 uçağı en uygun altyapı olarak görüldü.

Dornier 328 bölgesel yolcu uçağı

Sonrasında ise Eren ve Fatih Özmen tarafından 100 milyon karşılığında Dornier 328‘in tüm fikri mülkiyet hakları ve operasyonlarının satın alındığı ve böylece TRJet projesinin başarısının garanti altına alındığı ifade ediliyor.

Projenin iptaline dair ortaya atılan iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirten TRJet yetkilileri, resmi makamlardan bu güne kadar herhangi bir iptal bildirimi almadıklarını belirtiyorlar.

Resmi kurumlar tarafından konu hakkında henüz bir açıklama yapılmadı. TRJET projesinin halka tanıtımından bu yana elde edilebilen yeni bir gelişme maalesef bulunmuyor.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Yerli yolcu uçağı TRJET için sevindiren haber!”

 1. erkam dedi ki:

  iphone’un tasarımı %100 apple tarafından yapılıyor gidip başka yerden almıyor sarf mazemeleri başka yerden alıyor.

 2. ilhan dedi ki:

  tamam herşey yerli olsun istiyoruz ama öyle kolay değil işler. hiç uçak teknolojimiz, tecrübemiz yok, hadi yapalım desen de yapamazsın. mevcut teknolojiyi bile patent hakları ile zaten kapatmış adamlar. mecbursun onlardan destek almaya.
  zatem şu %yerli takıntısını bırakmamız lazım. iphone %100 amerikanmı? ekranını işlemcisini vs nerden alıyor. telefonu nerde ürettiriyor.
  mercedes %100 almanmı?
  daha geniş düşünüp icraat yapmamız ve tecrübe kazandıkça, kendi teknolojimizi geliştirdikçe yerlilik oranımızda artar inşallah.
  saygılar.

 3. Kal El dedi ki:

  Alman ucagini al modernize et sonra buna yerli ucak de oldu pasam oldu.

" Yerli yolcu uçağı TRJET için sevindiren haber! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yerli yolcu uçağı TRJET için sevindiren haber! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yerli yolcu uçağı TRJET için sevindiren haber! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "