Okunma

Yeşilay’dan sigaraya karşı sanal gerçeklik çözümü!


05 Mart 2018 Pazartesi 21:00
Yeşilay’dan sigaraya karşı sanal gerçeklik çözümü!

Günümüzde eğitimden eğlenceye kadar onlarca farklı alanda kullanılan ve her geçen gün hayatımızda yer edinmeye devam eden sanal gerçeklik teknolojisi bu kez Yeşilay tarafından oldukça iyi bir amaç için kullanıldı.

Sigara, alkol ve uyuşturucu gibi bağımlılıklar ile mücadele eden kurum, sigara ve tütün ürünlerine olan bağımlılığının ciğerlere verdiği zararı insanlara daha iyi bir şekilde gösterebilmek için sanal gerçeklik teknolojisinden yararlandı.

Yeşilay sigara bağımlılığa karşı sanal gerçeklikten yararlanıyor!

1-7 Mart tarihlerinde düzenlenen Yeşilay Haftası nedeniyle ülke genelinde çeşitli etkinlikler gerçekleştiriliyor. 3 Mart’ta Kadıköy Meydanı’nda kurulan alanda bağımlılıklara karşı bilinçlendirme çalışmaları yapıldı. Tütün bağımlılığı ile ciğerlerin aldığı zararın 3 boyutlu olarak gösterilmesi ise yoğun ilgi gördü.

Yetkililer tamamen Türk yapımı bir simulasyon yazılımı kullandıklarını belirtiyor. Böylece soluk borusundan alyuvarlara kadar tütün mamüllerinin kullanımı sonrasında akciğer içinde oluşan tüm zararlar gözler önüne seriliyor.

Ayrıca, sanal gerçekliğin bağımlılıkların azatılması konusunda büyük bir rol oynadığı belirtiliyor. Simulasyonu deneyen insanların ilk andan itibaren büyük bir şaşkınlığa uğradıklarını dile getiren yetkililer, bugüne kadar dünya genelinde benzer bir uygulamanın yapılmadığını belirtiyorlar.

 :: Sigara bağımlılığına karşı gerçekleştirilen bu çalışma hakkında ne düşünüyorsunuz?yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Yeşilay’dan sigaraya karşı sanal gerçeklik çözümü! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yeşilay’dan sigaraya karşı sanal gerçeklik çözümü! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yeşilay’dan sigaraya karşı sanal gerçeklik çözümü! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "