Otomobillerden Sonra Çakma Jet!


24 Aralık 2010 Cuma 08:30
Otomobillerden Sonra Çakma Jet!

Çin, nam-ı diğer, Sony’nin, Research In Motion’un, Apple’ın, Microsoft’un ve nice şirketin modellerini, üretici firmalardan önce geliştiren ilginç mi ilginç memleket…Garip hobileri arasında, önü BMW arkası Mercedes otomobiller üretmek olan, kopyacılık sanatının nihai efendileri…

 

İnsan Kopyalama da Yakındır!

Çinlilerin son eylemi ise gerçekten dudak uçuklatıcı: Bir jet uçağını kopyalamak. Evet, ne yazık ki yanlış okumadınız. Shenyang Aircraft Corporation, Rusların SU-33 savaş jetini, bir yıllık dönemde, birebir taklit etti. Başlarda, kalkış sorunları yaşayan ve J-15 ismi verilen jet, problemlerini aştı ve deneme uçuşları da sonuçlandı.

Yeni gelen bilgilere göre, J15, Çin Hava Kuvvetleri’nin değişmez ferdi olmak üzere. Çinliler, bir aşama öteye geçseler ve insan kopyalasalar, kimse şaşırmayacak.

J-15 – 1

Çinli taklit uçağın hızı, öncüsü gibi (daha doğrusu gerçeği gibi), 2300 kilometre/saat olarak belirledi. Malzeme kalitesi ne durumda bilemeyiz ama geliştirdikleri otomobillere benzer rijitlikle üretildiyse, vay pilotların haline!

J-15 -2

 

Çinli J15 uçaklarının, maksimum menzilinin 3000 kilometre olması bekleniyor. Benzin aktarımını havada tamamlayacak ekipmana sahip. İniş hızı 235 ile 250 kilometre arasında değişiyor. Motor ünitesi olarak iki adet AL-31F afterburning turbo bulunuyor. Bu da gerekli hız için fazlasıyla yeterli.

J-15 -3

Kesinlikle, ilk bakışta Rus yapımı SU33 ile ayırt edemeyeceğiniz, kopya sanatının son noktası 18.400 kilo boş ağırlığa sahip. Taşıma haddi ise 30.000 kilo (30 Ton) seviyesinde.

J-15 – 4

Çakma Rus jetinde, 1 × 30 mm Gsh-01 top, 4 adet R27 ve yine 4 adet R73, havadan havaya füze, ECM podları (acil atlayışlar için) ve birkaç farklı havadan yere bomba mevcut. Çift kişilik bazı jetlerin aksine, uçağı, yalnızca ama yalnızca tek usta pilot yönetiyor.

J-15 – Taslak

Asla vazgeçmeyen ve kafalarına taktığı şeyleri gerçekleştiren Çinliler, kopya jetleri üretirken, yukarıdakilere benzer illüstrasyonlardan faydalanmış. Umarız, Rus savaş fenomenine, görünüş haricinde de biraz olsun benziyordur ve sonuç, felaket olmaz.

:: Sizce Çinliler başka neyi kopyalamalı?
yazarBarış Terun

Geçmişte pek çok bilişim ve otomobil dergisinde çalışan Barış, Psikoloji Yüksek Lisansı'nı bitirdikten sonra tüm mesaisini, büyük bir zevkle ShiftDelete.Net'e ayırıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
10 yıl önce

yetmez be sihft delete yetmez türklerde yapsın artıkda amerikden f16 vb uçaklar almayalım…yetmez be yetmezzzzzz…..
sevgiyle,

" Otomobillerden Sonra Çakma Jet! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Otomobillerden Sonra Çakma Jet! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Otomobillerden Sonra Çakma Jet! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım? Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım?
  2. 2 Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik! Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik!
  3. 3 3D yazıcıda ofis için neler bastık? 3D yazıcıda ofis için neler bastık?
  4. 4 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  5. 5 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  6. 6 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  7. 7 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!
  8. 8 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  9. 9 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  10. 10 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2