Okunma

Yıldıza İnen Philae Doodle Oldu!


12 Kasım 2014 Çarşamba 22:15
Yıldıza İnen Philae Doodle Oldu!

Google özel günler için hazırladığı Doodle’larına bir yenisini ekledi ve uzay araştırmaları için bir tarihi dönüm noktası olan Philae keşif aracının kuyruklu yıldıza inmesini Doodle yaparak bu tarihi anı ölümsüzleştirdi.

Avrupa Uzay Ajansı tarafından Gerasimenko kuyruklu yıldızına gönderilen Rosetta uzay aracı, bugün söz konusu kuyruklu yıldıza iniş yaptı. İlk kez bir kuyruklu yıldıza iniş yapan Rosetta uzay aracının modülü Philae, “Temas sağlandı. Artık yeni evim 67P” diyerek tarihi mesajı Twitter üzerinden tüm dünyaya duyurdu.

14-11/13/philae-doodle.Jpeg 

Burada inişini canlı olarak aktardığımız uzay aracının yolculuğu 10 yıl önce başlamıştı. O günden bugüne kadar geçen sürede yıldızın çevresi ve çekirdeği ile ilgili bilgiler toplayan uzay aracı, bugün yedi saatlik bir yolcuğun ardından kuyruklu yıldıza inişini gerçekleştirdi.

14-11/13/philae-1415830152.Jpeg

10 Yıl süren yolculuk ve başarılan ilkler!

Yolculuğu 10 yıl süren 450 milyon kilometre ötedeki kuyruklu yıldızda yapılacak proje, iki açıdan bir ilk olacak. Eğer bu proje başarıyla sonuçlanırsa, ilk kez Dünya’dan bu kadar uzak bir uzay görevi yerine getirilmiş olacak ve ilk kez bir kuyruklu yıldız bu kadar çok yakından tanıma imkanı edinmiş olunacak. 

:: Bu tarihi an hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarBekir Can Yumrutepe

Küçüklüğünden bu yana teknoloji tutkunu olan Bekir Can, 2014 yılının Ağustos ayından bu yana ShiftDelete.Net bünyesinde haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 yorum - “Yıldıza İnen Philae Doodle Oldu!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  yapılacak deneyler evrim teorisine büyük katkı sağlayacak kim bilir belkide öyle sonuçlar çıkacak ki tamamen çürütecek….

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Olay önemli değil ama Doodle olması mı önemli ?

 3. SDN Okuru dedi ki:

  “Kafasına sıkacağız” deyen kadını uzaya gönderirsek ilerleriz bence…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  herkese hayırlı olsun keşif aracı kuyruklu yıldıza indi bakalım bundan sonra bizleri da neler bekliyo

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Geri dönebilirse paranın … koyacak desene 😀 haberi kısaltarak bu gibi anlatabilirdiniz 😀 😀

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Gelişmiş ülkeler yapıyor biz bakıyoruz, ne zaman bizde onlar gibi gelişeceğiz

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Mükemmel bir olay

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Harika

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Adamlar insanlık için uğraşıyor uzaya gidiyor, gezegenler arasın yolculuk yapıyor. bizde, pkk-işid ortadoğu uğraşıp duruyoruz

 10. SDN Okuru dedi ki:

  ancak doodle olması haber oluyor…

 11. SDN Okuru dedi ki:

  bize bir yararı olmaz bunun

 12. SDN Okuru dedi ki:

  10 YIL BOÞA GEÇMEMÝÞ. DÜÞÜNDÜRÜCÜ güzel ***** src="images/smilies/set1/001_***** border="0" alt="" title="001 Wub" class="inlineimg" />

" Yıldıza İnen Philae Doodle Oldu! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yıldıza İnen Philae Doodle Oldu! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yıldıza İnen Philae Doodle Oldu! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "