Okunma

Time’a İnat Yılın Adamı Assange Oldu


23 Aralık 2010 Perşembe 10:00
Time’a İnat Yılın Adamı Assange Oldu

Dünyanın en saygın haber dergilerinden Time‘ın her sene aksatmadan düzenlediği ‘yılın adamı‘ kapağı geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Yarışmanın standartlarında değişikliğe giden dergi editörleri bu yıl internet oylarnı da juri olarak seçeceklerini duyurmuştu.

Uzun süre Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Lady Gaga‘nın birinciliği götürdü anketteki dengeler WikiLeaks olayından sonra bir anda değişmişti.

Julian Assange büyük bir oy farkıyla halk tarafından birinci seçilmişken, Time editörleri yılın adamı olarak Facebook CEO‘su Mark Zuckerberg‘i bu unvanla ödüllendirdi.

Bir yanda Amerika’ya savaş açan Assange öteki yan da ise George W.Bush ile röportaj yapan Zuckerberg’in bulunması dünya komuyoyunda büyük tepkilerin yaşanmasına neden oldu.

 

 

Time’a Tepkiler Büyüyor

Sonuçlar açıklandığı zaman, ilk tepki halk tarafından geldi. Sosyal ağ ve haber siteleri üzerinden anketin doğruluğunu inanmadığını belirten milyonların sesine dünyanın en büyük gazeteleri destek vermeye başladı.

Dün Fransız Le Monde gazetesi Julian Assange’ı yılın adamı sıfatıyla manşetini taşıdı. Ülkenin en prestijli gazetelerinden biri olan Le Monde WikiLeaks kurucusuna destek veren tek yayın organı değil.

Der Spiegel, New York Times, The Guardian, El Pais gibi dünyada ünlü gazetelerde Assange’ı manşetlerini taşıyarak yılın adamı ilan ettiler.

Bu olay sadece WikiLeaks‘in başlattığı sanal savaşın tek bir cephesini oluşturuyor. Gazeteler, vatandaşlar, hacker’lar ve bürokratlar bu sanal savaşın tarafları olmaya devam edecek gibi gözüküyor…

:: Sizce yılın adamı kim olmalı?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Time’a İnat Yılın Adamı Assange Oldu”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    tabiki, Assange

" Time’a İnat Yılın Adamı Assange Oldu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Time’a İnat Yılın Adamı Assange Oldu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Time’a İnat Yılın Adamı Assange Oldu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "