MQ-9B yine rekor fiyata satıldı!


30 Nisan 2021 Cuma 21:39
ABONE OL
MQ-9B yine rekor fiyata satıldı!

ABD Dışişleri Bakanlığı, Avustralya‘ya tanesi 137 milyon dolardan 12 adet MQ-9B SkyGuardian silahlı insansız hava aracının satışına onay verdi. Anlaşma gelişmiş bileşenler ve mühimmatları da içeriyor.

ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Dışişleri Bakanlığı, Avustralya’ya tahmini maliyeti 1.651 milyar dolar olan uydudan kontrollü MQ-9B SİHA ve ilgili ekipmanlarının satışına onay verilmesine karar verdi” ifadelerine yer verildi.

F-35’ten daha pahalıya satılan SİHA: MQ-9B

Satış paketine 12 MQ-9B insansız hava aracı ile birlikte 15 çok spektrallı hedefleme sistemi, 16 SAR radarı, 15 iletişim istihbarat sistemi (COMINT), 36 dahili GPS sistemi ile birçok ek ekipmanın dahil olduğu belirtildi. Buna rağmen adet başına 137 milyon dolara tekabül eden MQ-9B, bu birim fiyatıyla 90 milyon dolar civarında bir fiyatı olan 5. nesil F-35‘ten bile daha pahalıya satılmış oldu.

MQ-9B Atlantik

MQ-9B Atlantik üzerine uçarken

Amerikan General Atomics şirketinin geliştirdiği MQ-9B daha önce Tayvan ve BAE’ye de yüksek fiyattan satılmıştı. Tayvan‘a tanesi 150 milyon dolardan 4 adet, BAE‘ye tanesi 165 milyon dolardan 18 adet MQ-9B gönderilmişti.

Türkiye’nin 90’larda aldığı GNAT-750 insansız hava araçları, bu İHA’ların ilk versiyonları olarak biliniyor. 2016 ortasına kadar Türkiye de ABD’den MQ-9 istemiş, ABD satmaya yanaşmamıştı. Halen Türkiye’nin yerli üretim SİHA‘ları bu seviyeye gelemedi. İlerleyen yıllarda AKINCI’nın muadil olacağı söylenebilir.

ABD, SİHA’lara stratejik bir önem atfedip çok az ülkeye silahsız İHA satmaktaydı. Çin‘in dünya İHA/SİHA pazarını ele geçirmesinin ardından bu tutumu gevşeteceğini açıkladıktan sonra ihracat haberleri peş peşe geliyor.
Abone ol
Bildir
guest
9 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
17 gün önce

Yav hehe onların ki bizimkisini döver mis dünkü ağzı süt kokanlara bakın

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
16 gün önce
Yanıtla  Adem Duygu

Doğru söylediniz adem bey; Bizim ülkemizdeki her bireyim dışa bağımlılığı ve dış kaynakları övme politikası var..

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
17 gün önce

Abd yi şişirmeye bayılıyorsunuz admin abd li misiniz?

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
17 gün önce

abd iha sı jet motorlu maliyet korkunç,bizim ihalarin en büyük avantajı fiyat performans ürünü olmaları. tb2 4milyon usd sanırım,avustralya o paraya abd den 12 alıyor,bizden ise yaklasik 400 tb2 siha satın alabilirdi.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
17 gün önce

abd iha sı jet motorlu maliyet korkunç,bizim ihalarin en büyük avantajı fiyat performans ürünü olmaları. tb2 4milyon usd sanırım,avustralya o paraya abd den 12 alıyor,bizden ise yaklaşık 400 tb2 iha satın alabilirdi

Kemal
Kemal
17 gün önce

12 tane ne islerine yarayacakki? gecen gun londra ve washionton tekrar anlasti gibi haberler vardi, galiba bunun sonucunda avustralyadan kamyonla dolar goturup basarak degerini dusurdukleri paranin itibarini kurtarmaya calisacaklar.

" MQ-9B yine rekor fiyata satıldı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere MQ-9B yine rekor fiyata satıldı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda MQ-9B yine rekor fiyata satıldı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Redmi AirDots 3 elimizde! Fiyatını hak ediyor mu? Redmi AirDots 3 elimizde! Fiyatını hak ediyor mu?
  2. 2 Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik! Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik!
  3. 3 Ofis için ON AIR tabelası yaptık Ofis için ON AIR tabelası yaptık
  4. 4 iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi? iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi?
  5. 5 Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme
  6. 6 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
  7. 7 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
  8. 8 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  9. 9 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  10. 10 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?