Okunma

Yol Aydınlatmasında Aşmış BMW!


08 Ocak 2015 Perşembe 06:20
Yol Aydınlatmasında Aşmış BMW!

BMW’nun M4 Concept Iconic Lights adlı otomobil modeli CES 2015’te tanıtıldı. Bu otomobil, şu anda konsept halinde. Yani seri üretimine dair aşması gereken bazı aşamalar var, ancak bilgisayar kontrollü lazer farları ve özellikleri ile gelecek için ‘neden olmasın’ sorusunu sorduruyor.

Yol aydınlatmasına farklı ve ‘ileri görüşlü’ bir bakış açısı niteliğindeki BMW M4 Concept Iconic Lights, çok özel bir yol metadoliji kullanıyor. Araçta lazer farların yanı sıra arka kısımdaki OLED lambalar da dikkat çekiyor. Park, stop lambaları, dönüş sinyalleri, arka plaka, geri vites lambası… 

TV’lerde kullanılan OLED teknolojisi sayesinde, ışık renkleri değiştirilebiliyor. Kullanılan OLED’ler enerji verimliliğinde oldukça iddialı, 80 derece sıcaklığa kadar sorunsuz çalışıyorlar ve 10 binlerce saat boyunca dayanabiliyorlar. 

15-01/08/ekran_resmi_2015-01-08_01_31_40.jpgOtomobilin farları, tam 650 metre ilerisini aydınlatabiliyor. Otomobildeki ilgi çekici özelliklerden bir diğeri ise ilerdeki tehlikeli noktalara spot atabilmesi. Örneğin 500 metre ilerde yolda bir yaya var, otomobil o noktaya doğru spot atarak sürücüyü uyarıyor. Bu teknoloji için bazı kanuni düzenlemelerin uygulamaya konulması bile gerekiyor.

Otomobilin ışıkları, sollama esnasında da yola izlenmesi gereken sürüş yolunun çiziyor. Bu teknoloji bir hayli karmaşık, ancak geleceğin sürüş deneyimine dair fikir veriyor.

Bilgisayar teknolojisi, otomotiv sektörüne hızla entegre oluyor. Bu teknoloji, hali hazırda süspansiyon, direksiyon yönetimi, sürüş güvenliğini artırıcı, vb. alanlarda ilerlemeye devam ediyor. Otomobilin içinde ise daha esnek ve kullanışlı eğlence sistemleri ile karşımıza çıkıyor. Görünen o ki sıra otomobilin ışıklarla yolu değiştirmesinde…

Gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz.

CES 2015‘e dair diğer öne çıkan haberler için aşağıdaki görsele tıklayınız.

15-01/08/sdn-ces-1420555377-1420663190-1420678273.jpg:: BMW’nin bu konsept modeli hakkında ne düşünüyorsunuz? 

 

 
yazarFerhat Verdi

Gazetecilik mezunu; tüketici elektroniği ve fotoğraf odaklı çok sayıda dergide editörlük yaptı. Mobil işletim sistemlerine, müzik ve tasarıma yoğun ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

15 yorum - “Yol Aydınlatmasında Aşmış BMW!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Fena bir teknoloji..Gavur yapıyor…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Bmw iste 😉

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Türkiye daha yerinde saysın …

 4. SDN Okuru dedi ki:

  BMW yapıyor be

 5. SDN Okuru dedi ki:

  bime gelir mii acaba park sensörünün yanına iyi gider

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Kelimelerin doğru yazılışına biraz daha dikkat edilmeli sanki.

  Consept ? Concept olmalı.
  metadoliji ? Metodoloji.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Harika bişi

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Piyasaya düştüğünde alacağım .

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Almanlar araba işinde 1 numara

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Bence bmw kendini aşmış.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Biz de tofaşa binmeye devam edelim.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  bu arabayı yolda giderken gece görmek lazım ne süper olur beeee b

 13. SDN Okuru dedi ki:

  arabalar sonunda teknolojiye ayak uydurmaya başladı.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Klasik

" Yol Aydınlatmasında Aşmış BMW! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yol Aydınlatmasında Aşmış BMW! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yol Aydınlatmasında Aşmış BMW! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "