Okunma

Yosundan Elektrik Ürettiler


17 Mart 2014 Pazartesi 16:00
Yosundan Elektrik Ürettiler

Tasarımcı Fabienne Felder, uçakları çimle kaplamak istiyor. Kendisinin vizyonuna göre yolcular çimliklerde oturacak ve yosunlar havayı temizlerken aynı zamanda koltukların arkasındaki televizyonların elektriğini sağlayacak.

Felder’in çılgın olduğunu düşünebilirsiniz ancak Cambridge Üniversitesi’nden Dr. Paolo Bombelli ve bitki bilimci Ross Dennis, kendisinin vizyonuna dayanarak geliştirdikleri düzenekle saksıda yetişen yosunlardan elektrik ürettiler.

Fotomikrobiyal yakıt hücreleri, özellikle saksıda yetişen bitkileri minyatür bir güç kaynağına çeviriyor ve güneş ışığından elektrik üretiyorlar. Her ne kadar geleneksel fotovoltaik güneş hücreleri kadar verimli olmasalar da daha doğa dostu bir çözüm.

Bombelli ve Dennis birlikte çalışarak Moss Table adlı bir icat geliştirerek saksıda yetişen yosunlarla küçük bir LCD ekrana güç sağlamayı başardılar. Bu küçük bir gelişme gibi görülse de büyük bir potansiyele sahip.

Bilim insanları, aynı buluşları ile bir radyoyu çalıştırmayı da başardılar. Hatta radyoya, İngilizcedeki yosun (moss) sözcüğünden esinlenerek Moss FM adını verdiler. Bitkilerin elektrik üretiminde kullanılması, karbon salınımını önemli ölçüde azaltacaktır.


Yeşil enerji
, hiç bu kadar yeşil olmamıştı. Bu gelişme ile artık yeşillenme devri başlayabilir. Binaların dış cephelerini yeşillikle kaplayacağımız günler aslında sandığınızdan çok daha yakın.


::
Sizce bu gelişme elektrik sorununa çözüm olur mu?
yazarAhmet Vural

Birçok farklı ekonomi ve bilişim yayınında yazarlık ve çevirmenlik yapmış olan Ahmet SDN'de popüler teknolojiden silikon plakalara kadar geniş bir yelpazede haberleriyle bizlerle.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 yorum - “Yosundan Elektrik Ürettiler”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Matrix olacak yakında 🙂

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Nükleer enerji şart gençler, bunlarla zaman kaybetmeye değmez 🙂

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Ben bu fotosentezden üretilen elekrik enerjisini 4 yıl önce okuduğum bilim ve teknil dergisinde görmüştüm. Hatta bununla ilgili çalışmalar insanların da fotosentez yapabileceğini söylüyor.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  petrol bitince dunya rahat nefes alıcak.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  tamda benim aklıma gelmişti 🙂

 6. SDN Okuru dedi ki:

  bizim insanımız bedava elektriği bulmuş biz hala başkalarının elinden bekliyoruz.

  sitesi burda

  *****

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Verim çok düşük oluyor ve bu nedenle günlük kullanıma yansımıyor. Birgün güzel birşey bulunacağını düşünüyorum, araştırmaya devam.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Petrol icin savaslar entrikalar ***** yosuna suya bora goz actirir mi hic…

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Abartsalar hayata geç se de şu tedaş tan kurtulsak.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Buyuk karteller izin vermez böyle seylere

 11. masterbaba dedi ki:

  nedense hep lafta kalı***** ***** />

  29.10.2011

  İskoçya’da yosundan dizel yakıt ü***** />

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Artık gerçekten değişim vakti dünya giderek kötüleşmeden aksine güzelleştirmek elimzde

" Yosundan Elektrik Ürettiler konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yosundan Elektrik Ürettiler ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yosundan Elektrik Ürettiler ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "