YouTube, COVID-19 politikasını güncelledi


14 Ekim 2020 Çarşamba 19:30
YouTube, COVID-19 politikasını güncelledi

YouTube, son dönemin en büyük sorunu olan COVID-19 hakkında yanlış bilgilerin yayılmamasına önem gösteriyor. Geçtiğimiz günlerde Youtube, salgın aşısı hakkında yapılan yanıltıcı içerikleri kaldırarak koronavirüs yanlış bilgilendirme politikalarını güncelledi.

Aylık ziyaretçisi neredeyse 2 milyarı aşan video paylaşım platformu, artık Dünya Sağlık Örgütü veya yerel sağlık yetkililerince oluşturulan “uzman fikir birliği” ile çelişen içerikleri kaldıracak. Bu yasaklamaların arasında, aşının bir insanı kısır bırakabileceği ya da öldürebileceği gibi iddialar da yer alıyor.

YouTube, COVID-19 içeriklerine hassas yaklaşıyor

YouTube, önceden sadece yanlış koronavirüs kuralları ve tedavileri hakkında içerikleri yasaklıyordu. Ancak geçtiğimiz günlerde yayınlanan güncelleme ile birlikte özellikle aşı ile ilgili yanıltıcı içeriklere önem verdiğini gösterdi. Şirket tarafından açıklanan resmi sayılara göre, Şubat ayından bu yana koronavirüs hakkında 200.000’den fazla yanıltıcı içerik YouTube’dan kaldırılmış. Yapılan bu politika değişikliği ile birlikte platform üzerinde bulunan büyük teknoloji şirketlerinin bile yoğun incelemelerle karşı karşıya kalıyor.

Araştırmacılar virüs aşısı için çalışma rekabetine girdikçe, pek çok platformda da yanlış bilgiler ortaya çıkmaya başlıyor. Bu yılın başlarında YouTube, Plandemic isimli ve içeriğinde COVID-19’un planlı bir salgın olduğunu iddia eden videoları engellemekte bir hayli zorlanmıştı. Facebook tarafından geçtiğimiz Salı günü yapılan bir açıklamada, insanlara aşı hakkında yanlış bilgi veren ve onları caydıran reklamlara izin vermeyeceğini duyurmuştu. YouTube ise zaten geçtiğimiz sene aşı karşıtı videolarda reklam yayınlanmasını durdurmuştu. YouTube tarafında aşılama karşıtı herhangi bir içerik zararlı içerik olarak kabul ediliyor.

Devletler ise büyük teknoloji şirketlerine çoktan baskı yapmaya başladı. Geçtiğimiz sene Kaliforniya’da bir Demokrat temsilci, Google’ın CEO’suna platformlarında bulunan yanıltıcı içeriklerin kaldırılmasını istediği açık bir mektup yazmıştı.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “YouTube, COVID-19 politikasını güncelledi”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  YouTube hangisinin doğru olduğunu nereden biliyor, belki esas yanıltan kendileri. Oyuna YouTube de dahil olmuştur gibi.

" YouTube, COVID-19 politikasını güncelledi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere YouTube, COVID-19 politikasını güncelledi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda YouTube, COVID-19 politikasını güncelledi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 2. 2 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 3. 3 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 4. 4 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 5. 5 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 6. 6 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 7. 7 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 8. 8 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 9. 9 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 10. 10 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?