YouTube’da çocuk istismarı videoları için hamle


02 Haziran 2020 Salı 10:30
YouTube’da çocuk istismarı videoları için hamle

En popüler sosyal ağlardan birisi olan YouTube’da çocuklara yönelik içerik hazırlayan bazı kanallarda tüyler ürperten başlıkta videoların yer aldığı görülmüştü. Bir süredir sosyal medyanın da gündeminde yer alan YouTube’da çocuk istismarı videoları için bakanlıktan hamle geldi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın hareket geçtiği kanallar videolar için soruşturma başlatıldı.

YouTube’da çocuk istismarı videoları için soruşturma

Çocukların büyük bir çoğunluğunun YouTube’da vakit geçirdiği biliniyor. Bu sebeple birçok içeriğe maruz kalan çocuklar için ebeveynlerin de çok dikkatli olması gerekiyor. Platformda yayımlanan bazı videolar gerçekten de kan donduran başlıklar ve içeriklere sahip. Yakın zaman önce de ”Gerçek Hikâyeler, Hikâyem Bitmedi, İşte Benim Hikâyem ve Hayatın Penceresi” adını taşıyan dört hesap gündem oldu.

Söz konusu kanalların videolarına ekledikleri başlıklar gerçekten de kabus gibi. Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre, her biri en az 300 bin ya da en fazla 4 milyon izlenme oranlarına sahip videolarda “Annem kapıyı çalmadan girdi, üvey babamla beni gördü” gibi başlıklar yer alıyor. Özellikle bu videoların sosyal medya üzerinden yayılmasının ardından ”çocuk istismarı YouTube’da” adlı başlıklar gündem oldu.

YouTube-da cocuk istismari

Hukukçuların da söz konusu duruma el attığı olay sonrası Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın harekete geçtiği duyuruldu. Çocuk istismarı içerikli videoları paylaşan 4 kanal hakkında hem YouTube ile hem de ilgili makamlarla iletişime geçilerek savcılığa başvuruda bulunuldu.

Aile Bakanlığı’nın yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

”Gündem olan YouTube kanalında yer alan içeriklerde aile ve toplum yapımızı bozan genel ahlak kurallarına aykırı ve çocuk cinsel istismarı içeren ifadelerin yer aldığı tespit edilmiştir. Bakanlık olarak erişimin engellenmesi için YouTube ve ilgili kurumlar ile iletişime geçilmiş ve savcılığa başvuruda bulunulmuştur”.

Sadece Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı değil aynı zamanda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu(BTK) da devreye girdi. Zararlı içeriklerin engellenmesi için alınan önlemler kapsamında adımlar atıldığı söylendi.

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından (EGM) ise sosyal medyada ‘genel ahlak kurallarına’ aykırı yayın yapan kanalların birçoğunun kapatıldığı, suç teşkil ettiği değerlendirilen içeriklerin de kaldırıldığı bildirildi.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
4 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
7 ay önce

YouTube çocuklar için çok tehlikeli bir mecra olmaya başladı. Yetkililerin buna önlem alması lazım.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
7 ay önce

tamam amca. söyleriz önlem alırlar….

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
7 ay önce

13 yaşındaki bir kız çocuğunu kadın olarak kabul eden İstanbul sözleşmesi gibi bir kabusu kanun olrak kabul eden sistem ve bakanlık buna nasıl bir çözüm getirecek gerçekten merak ettim

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
7 ay önce

Tehlikeli olan şey çocuğa ilgi duyan sapıklar dır. Onlar olmasa böyle içerikler de olmaz. El ayak kesip, idam etmek gibi cezalar anayasa ya eklenmesi lazım.

" YouTube’da çocuk istismarı videoları için hamle konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere YouTube’da çocuk istismarı videoları için hamle ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda YouTube’da çocuk istismarı videoları için hamle ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Pandemi döneminde bankacılık nasıl değişti? Pandemi döneminde bankacılık nasıl değişti?
  2. 2 iPhone 12 Pro Max'i 'zırhlayıp' test ettik! iPhone 12 Pro Max'i 'zırhlayıp' test ettik!
  3. 3 Xiaomi'nin en güçlü telefonu Mi 11 incelemesi Xiaomi'nin en güçlü telefonu Mi 11 incelemesi
  4. 4 Performansı yeterli mi? MSI GL75 Leopard inceleme Performansı yeterli mi? MSI GL75 Leopard inceleme
  5. 5 Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım? Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım?
  6. 6 Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik! Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik!
  7. 7 3D yazıcıda ofis için neler bastık? 3D yazıcıda ofis için neler bastık?
  8. 8 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  9. 9 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  10. 10 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi