YouTube ırkçılık içeren kanallara karşı harekete geçti


30 Haziran 2020 Salı 23:59
YouTube ırkçılık içeren kanallara karşı harekete geçti

Son günlerde oldukça konuşulur hale gelen ırkçılık ve ayrımcılık söylemleri sonrasında YouTube ırkçılık içeren hesaplara karşı savaş başlattı. İnsanlara ırk, renk ve din gibi değerlerle ayrımcılığı hedef gösteren hesaplar mercek altına alındı.

ABD’de George Floyd’un bir polis memuru tarafından öldürülmesi sonrasında dünya genelinde ırkçılık karşıtı söylemler giderek artmaya başladı. Sosyal medyada da bu konuyla ilgili adımlar atılıyor. Öte yandan ırkçılığı ve kendine ait üstünlüğü savunan görüş de var.

YouTube ırkçılık içeren hesapları kapattı

İnsanlığın en büyük problemlerinden biri kabul edilen ırkçılık, 21. yüzyıl içinde de kendisini gösteriyor. Bu konuda internet aracılığıyla propaganda yapıldığını belirleyen YouTube, 25.000 kanalın hizmetten uzaklaştırıldığını belirtti. Ayrıca, büyük takipçi kitlesine sahip ve siyasetçi olan kişilere ait hesaplar da kapatılmış durumda.

Kapatılan hesaplar incelendiğinde ırkçı ve beyaz üstünlükçü savunucusu Stefan Molyneux, Neo-nazi ve beyaz üstünlükçü savunucusu Richard Spencer, Neo-Nazi klan kurucusu David Duke gibi isimler yer alıyor. Ayrılıkçı söylemleriyle tanınan bu hesapların, YouTube kurallarını ihlal ettiği ve kanallarının kapatıldığı bildirildi.

youtube ırkçılık

YouTube ırkçılık konusunda bu adımı attıktan sonra haklı gören taraf olduğu gibi haksız gören taraf da bulunuyor. Bir taraf bu tür düşüncelerin sağlıklı olmadığı ve yayılmaması gerektiğini belirtirken, diğer taraf görüşlerin paylaşılması yönünde. Ancak YouTube ilk görüşe hak vererek insanları dil, din, ırk, mezhep vb. değerlerle ayıranlara izin vermedi.
yazarHasan Burus

Teknolojiyi ve oyunları seven Hasan, İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği okuyor. 2016'dan beri teknoloji haberleri yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “YouTube ırkçılık içeren kanallara karşı harekete geçti”

 1. Anonim dedi ki:

  Önce pedo ile ilgili kanallara karşı harekete geçsinler.

" YouTube ırkçılık içeren kanallara karşı harekete geçti konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere YouTube ırkçılık içeren kanallara karşı harekete geçti ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda YouTube ırkçılık içeren kanallara karşı harekete geçti ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Redmi Note 9 Pro vs Mi Note 10 Lite Redmi Note 9 Pro vs Mi Note 10 Lite
 2. 2 Bu hafta hangi videolar geliyor? SDN ofis içi Bu hafta hangi videolar geliyor? SDN ofis içi
 3. 3 WhatsApp mesajlarını başka telefona aktarma nasıl yapılır? WhatsApp mesajlarını başka telefona aktarma nasıl yapılır?
 4. 4 SDN Ofisinden sırlar - Editörler daş mı yesin? (Video) SDN Ofisinden sırlar - Editörler daş mı yesin? (Video)
 5. 5 Xiaomi Redmi Note 9 vs Xiaomi Redmi Note 9 Pro Xiaomi Redmi Note 9 vs Xiaomi Redmi Note 9 Pro
 6. 6 MacBook'u hurdaya çeviren hatalar! MacBook'u hurdaya çeviren hatalar!
 7. 7 GeForce Now ile telefondan AC Syndicate oynadık! GeForce Now ile telefondan AC Syndicate oynadık!
 8. 8 Yurtdışı telefon fiyatları vs Türkiye fiyatları - Şaşırtıcı Yurtdışı telefon fiyatları vs Türkiye fiyatları - Şaşırtıcı
 9. 9 POCO F2 Pro ile ilk karşılaşma POCO F2 Pro ile ilk karşılaşma
 10. 10 99 TL'ye soğuk hava verdiğini iddia eden fan inceleme! 99 TL'ye soğuk hava verdiğini iddia eden fan inceleme!