YouTube ırkçılık içeren kanallara karşı harekete geçti


30 Haziran 2020 Salı 23:59
YouTube ırkçılık içeren kanallara karşı harekete geçti

Son günlerde oldukça konuşulur hale gelen ırkçılık ve ayrımcılık söylemleri sonrasında YouTube ırkçılık içeren hesaplara karşı savaş başlattı. İnsanlara ırk, renk ve din gibi değerlerle ayrımcılığı hedef gösteren hesaplar mercek altına alındı.

ABD’de George Floyd’un bir polis memuru tarafından öldürülmesi sonrasında dünya genelinde ırkçılık karşıtı söylemler giderek artmaya başladı. Sosyal medyada da bu konuyla ilgili adımlar atılıyor. Öte yandan ırkçılığı ve kendine ait üstünlüğü savunan görüş de var.

YouTube ırkçılık içeren hesapları kapattı

İnsanlığın en büyük problemlerinden biri kabul edilen ırkçılık, 21. yüzyıl içinde de kendisini gösteriyor. Bu konuda internet aracılığıyla propaganda yapıldığını belirleyen YouTube, 25.000 kanalın hizmetten uzaklaştırıldığını belirtti. Ayrıca, büyük takipçi kitlesine sahip ve siyasetçi olan kişilere ait hesaplar da kapatılmış durumda.

Kapatılan hesaplar incelendiğinde ırkçı ve beyaz üstünlükçü savunucusu Stefan Molyneux, Neo-nazi ve beyaz üstünlükçü savunucusu Richard Spencer, Neo-Nazi klan kurucusu David Duke gibi isimler yer alıyor. Ayrılıkçı söylemleriyle tanınan bu hesapların, YouTube kurallarını ihlal ettiği ve kanallarının kapatıldığı bildirildi.

youtube ırkçılık

YouTube ırkçılık konusunda bu adımı attıktan sonra haklı gören taraf olduğu gibi haksız gören taraf da bulunuyor. Bir taraf bu tür düşüncelerin sağlıklı olmadığı ve yayılmaması gerektiğini belirtirken, diğer taraf görüşlerin paylaşılması yönünde. Ancak YouTube ilk görüşe hak vererek insanları dil, din, ırk, mezhep vb. değerlerle ayıranlara izin vermedi.
yazarHasan Burus

Teknolojiyi ve oyunları seven Hasan, İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği okuyor. 2016'dan beri teknoloji haberleri yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
6 ay önce

Önce pedo ile ilgili kanallara karşı harekete geçsinler.

" YouTube ırkçılık içeren kanallara karşı harekete geçti konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere YouTube ırkçılık içeren kanallara karşı harekete geçti ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda YouTube ırkçılık içeren kanallara karşı harekete geçti ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 iPhone 12 Pro Max'i 'zırhlayıp' test ettik! iPhone 12 Pro Max'i 'zırhlayıp' test ettik!
  2. 2 Xiaomi'nin en güçlü telefonu Mi 11 incelemesi Xiaomi'nin en güçlü telefonu Mi 11 incelemesi
  3. 3 Performansı yeterli mi? MSI GL75 Leopard inceleme Performansı yeterli mi? MSI GL75 Leopard inceleme
  4. 4 Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım? Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım?
  5. 5 Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik! Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik!
  6. 6 3D yazıcıda ofis için neler bastık? 3D yazıcıda ofis için neler bastık?
  7. 7 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  8. 8 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  9. 9 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  10. 10 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!