Okunma

YouTube izleyicileri daha fazla söz sahibi olacak


27 Haziran 2019 Perşembe 08:30
YouTube izleyicileri daha fazla söz sahibi olacak

Bazı kullanıcıların şikayetçi olduğu video önerileri konusuna el atan YouTube, “öneriler ve tercihler” hakkında dile getirilen istekleri dikkate aldığını belirtti. Ünlü video izleme platformu, izleyicilerin videolar üzerinde daha fazla söz sahibi olması gerektiğini savunuyor.

YouTube video önerileri için üç değişiklik planlıyor

YouTube, izleyicilere “ana sayfadaki videolar” ile “sıradaki videolar” üzerinde daha fazla kontrol yetkisi verme planını açıkladı. Marka tarafından yapılan açıklamaya göre önümüzdeki günlerde kullanıcılar, kendi sayfalarında hangi videoların görünüp hangilerinin görünmediği konusunda özel bir tercih yapabilecek. İlgili plan, üç aşamadan oluşuyor.

İlk değişiklik, YouTube’un keşfetme özelliği ile ilgili. İzleyenler, bundan böyle, video konularını ve konularla ilgili görüntüleri daha kolay bir şekilde keşfedecekler. Kişiselleştirilmiş önerileri temel alan bu yeni fonksiyon, kişisel zevkler doğrultusunda aranan videoların daha hızlı bir biçimde bulunmasını sağlayacak. Yeni özellik, doğrudan ana sayfada aktifleşecek. Değişim, ilk önce, “YouTube app for Android” (Android için YouTube uygulaması) yazılımına gelecek. iOS severler ise bunun için biraz beklemek zorunda.

YouTube video izleme

Kullanıcıların kendi videoları üzerinde daha iyi bir kontrol sahibi olmasını sağlayacak başka bir araç ise, özel olarak seçilmiş bir kanaldan video önerilmesinin durdurulmasını kolaylaştıracak. Bunu kullanmanız için atmanız gereken adım çok basit. Ana sayfadaki bir videonun yanında bulunan üç noktalı menüye tıklayın ve önünüze gelen ekrandan “kanal önerme” (“do not recommend channel“) şıkkını seçin.

YouTube video tercihi

Bu yeni özellik, bugün itibariyle Android ve iOS için YouTube uygulamasında global olarak kullanıma sunulacak. Son fonksiyon, diğer izleyiciler hakkında bilgi vermeye odaklı bir seçenek olarak dikkatleri üzerine çekiyor. Zira bu işlevsellik sayesinde kullanıcılar, daha önce görmedikleri kanallardan kendilerine önerilen videolar hakkında daha fazla bilgi alacaklar. Bu öneriler, ziyaretçilerin ve kanal sahiplerinin kendileriyle benzer ilgi alanlarına sahip olan diğer izleyicilerin geçmişte neleri sevdiklerini ve neleri izlediklerini temel alacak. Videonun altındaki küçük bir kutu, önerilen bu videolar hakkında daha fazla veri sunacak. iOS için aktif olan yazılım, Android için henüz aktif değil.
yazarEge ERKEK

İlk olarak 2006 yılında forumlara adımını atan içerik üreticisi, 2011 yılında başladığı yazarlık ve editörlük macerasının son durağı olan Shiftdelete.net adına dersini çalışıyor, emek veriyor ve okuyucularını severek işini yapıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “YouTube izleyicileri daha fazla söz sahibi olacak”

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Nice

" YouTube izleyicileri daha fazla söz sahibi olacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere YouTube izleyicileri daha fazla söz sahibi olacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda YouTube izleyicileri daha fazla söz sahibi olacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "