Okunma

YouTube kanal doğrulama kriterlerini zorlaştırıyor


19 Eylül 2019 Perşembe 23:29
YouTube kanal doğrulama kriterlerini zorlaştırıyor

Popüler video platformu YouTube yakın zamanda kanal doğrulama kriterlerini zorlaştıracağını açıkladı. Çeşitli içerik üreticilerine gelen e-posta ile gündem olan yeni kriterler, yetkililer tarafından tam anlamıyla açıklanmadı.

Youtube onaylı hesap algoritmasını değiştiriyor

YouTube kanal doğrulama konusunda katı kurallar oluşturacak

YouTube uzun süredir kanal doğrulama kriterlerinde değişiklik yapmıyordu. 100.000 abone sayısına ulaşan kanallar direkt olarak başvuruda bulunabiliyorken Ekim ayının sonunda kurallar konusunda büyük değişikliğe gidilecek. Kanal doğrulama izleyici tarafında da güven sağladığı için böyle bir değişikliğe giden firma, para kazanma kriterlerinde de değişiklik yapabilir.

YouTube ilk kurulduğunda kanal doğrulama sistemi basit bir algoritmaya bağlıydı. Video paylaşımı popülerleştikçe şirketin üzerindeki yük artmaya başladı. Özellikle bazı kanalların ırkçı ve nefret söylemi içeren videolarından sonra yetkililer belli değişiklikler yapma kararı aldı.

Onaylı hesapların bu tarz paylaşımlarda bulunması hem kanalların güvenilirliğini hem de şirketin itibarını zedelemeye başlamıştı. Yeni sisteme göre onaylanmamış kullanıcıların arka plan rengi gri olacak. Kanal isminin yanındaki onay kutucuğunun da kalkacağını belirten yetkililer bu şekilde bir kanalın onaylı olup olmadığı daha kolay anlaşılacak dedi.

Kanalların başvurusu olmadan nasıl bir algoritma ile onaylanacağını açıklamayan şirket yetkilileri sorulan çoğu soruya cevap vermekten kaçındı. Ancak edinilen bilgilere göre, oluşturulacak algoritma ile insan faktörü bir arada onaylama gerçekleştirecek. Bu değişikliğin kanal güvenirliği konusunda olumlu etkiye sahip olacağını düşünen yetkililer abone sınırını aşmanın günümüzde çok kolay olduğunu ve bunun bir kriter olamayacağını belirtti.

Bazı kullanıcıların abone satın alarak sistemi kandırmaya yönelik çalışmalarda bulunduğunu belirten şirket, artık onay alınabilmesi için özel içerik üretilip üretilmeyeceğine de bakılacağının altını çizdi. Bu karar ile birlikte ünlüler ve markalar daha kolay onaylı hesaba sahip olabilecek.

Onaylanacak kanalın diğer sosyal medya hesaplarının da inceleneceği ve bu incelemenin onay konusunda büyük rol oynayacağı tahmin ediliyor.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" YouTube kanal doğrulama kriterlerini zorlaştırıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere YouTube kanal doğrulama kriterlerini zorlaştırıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda YouTube kanal doğrulama kriterlerini zorlaştırıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "