YouTube videolarda ‘hafif küfür’e izin verdi


19 Nisan 2021 Pazartesi 01:06
ABONE OL
YouTube videolarda ‘hafif küfür’e izin verdi

YouTube, videolar için uyguladığı reklam kurallarında değişikliğe gitti. Yeni politikaya göre şirket, içerik üreticilerin korkulu rüyası olan sarı dolar konusunda daha töleranslı olacak. Yetişkinlere yönelik videoların belirli kurallar çerçevesinde para kazanmasına izin vereceğini ifade eden YouTube, hafif ve sansürlü küfürlere de müsaade edeceğini belirtti.

YouTube, sert reklam politikasını hafifletti 

YouTube’da küçükten büyüğe her yaştan izleyiciye hitap eden videolar yer alıyor. Bu sebeple sert bir politika benimseyen YouTube, bazen basit argo kelime barındırdan videolara bile yaptırım uygulayabiliyor. İçerik üreticiyi kademeli olarak uyaran şirket, aynı zamanda videonun para kazanma özelliğini devre dışı bırakıyor. Sarı dolar simgesi yerleştiriyor.

Yeni YouTube reklam kuralları, işte bu yaptırımları biraz hafifletti. Google artık yetişkinlere yönelik unsurların mizah amacıyla yer aldığı içeriklerde para kazanmaya izin verecek. Aşk, flört temalı şakalar ve dans görüntüleri gibi yetişkinlere hitap eden içeriklere sarı dolar simgesi yerleştirilmeyecek.

youtube reklam kuralları

YouTube içerik üreticilerini yeni kurallardan haberdar etmeye başladı

YouTube, hafif düzeyde küfürlerin yanı sıra sansürlenen ve kısaltılan argo kelimelerin yaptırıma tabi olmayacağını açıkladı. Yeni kurallarını bu aydan itibaren yürürlüğe sokan şirket, ne tür videoların para kazanabileceğini birkaç örnekle detaylandırdı.

YouTube izin vereceği içeriklerin bir kısmını şöyle sıraladı:

Hafif küfürler: Kısaltılan, sansürlenen ya da hafif küfür (“lanet olsun” veya “kahretsin” gibi) içeren başlık, küçük resim ya da video. Orta düzeyde küfür içeren video. Ağır küfürlerin (sinkaflı küfürler gibi) başlangıçtan sonra sık olmayacak şekilde kullanıldığı veya yaklaşık olarak ilk 30 saniyede en fazla iki kez kullanıldığı video ya da sinkaflı küfür içeren müzik videosu.

Sansürlü küfürler; bipleme veya kelime söylenirken sesi kısma, yazılı kelimeleri siyah çizgiler, simgeler veya post prodüksiyonda eklenen metinlerle kapatmayı ifade eder.

Kısaltılmış küfür; orijinal ifadedeki harflerin bir araya getirilerek oluşturulduğu kısaltmaları kapsar.

Eğer bahsedilen tarzda küfür, argo, yetişkinlere yönelik içerikli unsurlar videonun ilk 30 saniyesinde kullanılıyorsa, içerik üretici ondan para kazanabilecek. Ancak daha ağır küfürlerin yer aldığı videolar ne olursa olsun para kazanmaya kapalı olacak. Google bu kurallara uymayan içeriklerde reklamların devre dışı bırakılacağını belirtti.
yazarFaruk Doğan

2000 yılında Hatay'da doğdu. Birçok teknoloji sitesinde çeviri ve freelance editör olarak çalıştı. Teknoloji editörlüğü kariyerini ShiftDelete.Net ailesinde sürdürüyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
7 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Realhas
Realhas
26 gün önce

Kötü olmuş.

mehmetk
mehmetk
26 gün önce

oradakinin lanet olsun veya kahretsin olduğuna emin misiniz?

Doğruluk
Doğruluk
26 gün önce

Dünya her geçen saniye daha da iğrençleşiyor.

yiğit
yiğit
26 gün önce
Yanıtla  Doğruluk

Katılmıyorum bence 0 küfür sınırı herkese göre değil küfür etmeyi tamamen bırakacak birileri yok mizah arasına koyulmuş şekilde kullanılabilir film sahneleri vs. Çokta takmamak lazım mizah amaçlı ise olur ancak nefret söylemi ise sarı dolar ya da ciddi ise video kaldırılması olmalı.

yiğit
yiğit
26 gün önce

iyi olmuş bence 0 sınırı herkese göre değil küfür etmeyi tamamen bırakacak birileri yok mizah arasına koyulmuş şekilde kullanılabilir film sahneleri vs. Çokta takmamak lazım mizah amaçlı ise olur ancak nefret söylemi ise sarı dolar ya da ciddi ise video kaldırılması olmalı.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
25 gün önce

Murat Abi GF zaten ana avrat sövüyor hep

Liqiud Snake
Liqiud Snake
25 gün önce

Not yet İts not over yet

" YouTube videolarda ‘hafif küfür’e izin verdi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere YouTube videolarda ‘hafif küfür’e izin verdi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda YouTube videolarda ‘hafif küfür’e izin verdi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  2. 2 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  3. 3 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
  4. 4 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!
  5. 5 Telefon ile sahte para testi yaptık! Microcase inceleme Telefon ile sahte para testi yaptık! Microcase inceleme
  6. 6 Apple Watch almak için 5 sebep! Apple Watch almak için 5 sebep!
  7. 7 Bayram harçlıkları ile alınabilecek teknolojik ürünler Bayram harçlıkları ile alınabilecek teknolojik ürünler
  8. 8 ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik
  9. 9 Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme! Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme!
  10. 10 Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması