YouTube’dan binlerce Çinli kanala ceza! İşte nedeni


06 Ağustos 2020 Perşembe 08:00
YouTube’dan binlerce Çinli kanala ceza! İşte nedeni

YouTube Topluluk Kuralları, etkisini ve gücünü sürdürmeye devam ediyor. Politik ve kötü niyetli içerikleri barındıran videolara izin vermeyen popüler video barındırma mecrası düğmeye bastı.

YouTube Topluluk Kuralları Çinli kanalları zorluyor

COVID-19 salgını yüzünden Çin’i hedef alan kişileri kötüleyen ve ABD’nin yaptırımlarına tepki gösteren bazı Çinli kanallar, düşüncelerini YouTube aracılığıyla paylaşmaya devam ediyor. Sosyal medya platformları için hazırladığı raporlarla tanınan Graphika, YouTube ile Çinli kullanıcılar arasındaki dijital savaşı gözler önüne serdi.

“Return of the (Spamouflage) Dragon: Pro Chinese Spam Network Tries Again” isimli bu raporda, ceza alan kullanıcıların Çin tarafından hazırlanan siyasi ideolojiyi dünyaya yaymaya çalıştığından bahsedildi. Graphika, Çinli kullanıcıların Facebook ve Twitter üzerinde de etkili olduğunu söyledi.

YouTube Topluluk Kuralları

YouTube, nisan ayından haziran ayına kadar toplam 2596 adet kanalı cezalandırdığını ve bu kanalların iyi niyetli olmadığını açıkladı. 15 yıllık video barındırma platformu, bu yılın ilk çeyreğinde Çin adına siyasi propaganda yapan 277 adet kanalı devre dışı bırakmıştı.

Ceza alan kanalların Çin’i destekleyen kanallarda yayımlanan görüntülerden yararlandığı ve dili hem Çince hem de İngilizce olan uzun metinler kullandığı belirtildi. Ayrıca bu kanallar tarafından düzenlenen siyasi operasyonların kamufle edilmesi için basketbol ve TikTok videolarından da faydalanıldığı söylendi.

YouTube video paylaşma kuralları

Google, Çin’in yanı sıra Rusya ile İran’ın da sosyal medyada çok aktif olduğunu ifade etti. YouTube nisan ayında 186 adet, mayıs ayında 1312 adet ve haziran ayında 1098 adet kanalın fişini çekti.

Google ile YouTube, ceza alan Çinli kanalların videoları için “eş güdümlü nüfuz operasyonları” tanımlamasını kullandı. Siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz.
yazarEge ERKEK

İlk olarak 2006 yılında forumlara adımını atan içerik üreticisi, 2011 yılında başladığı yazarlık ve editörlük macerasının son durağı olan Shiftdelete.net adına dersini çalışıyor, emek veriyor ve okuyucularını severek işini yapıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “YouTube’dan binlerce Çinli kanala ceza! İşte nedeni”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Bazı arkadaşlar işin ciddiyetinde değil galiba çinliler öyle Amerikalılar gibi insancıl değildir. Abd de insancıl değildir ama çinden beteri yok. Doğu Türkistan demem yeterli olacaktır

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Şu yorumlara bakınca sanırsınız Çin dünyanın en demokratik ülkesi.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  lutfen canli hayvan yiyen cin japon ve kore asmr kanallari icin de aynisi olsun

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  İsrail’i överseniz memnun olurlar.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  ABD’nin işine gelmeyen her şeyi engelleme çabası. Çin, Rusya ve İran’a ait kanalları kapatınca olay kapanmaz. Yeni kanallar açılır, yeniden videolar yayınlanır. Zor mu sanki? Zor olanı, yeni kanallarda abone sayısı artırmak olur.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  İşlerine gelmiyor çoklu babaya sahip bireylerin

" YouTube’dan binlerce Çinli kanala ceza! İşte nedeni konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere YouTube’dan binlerce Çinli kanala ceza! İşte nedeni ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda YouTube’dan binlerce Çinli kanala ceza! İşte nedeni ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Gençlerle füze gönderdik! Gençlerle füze gönderdik!
 2. 2 Twitter'da dolandırıcı reklamlarına tıkladık! Twitter'da dolandırıcı reklamlarına tıkladık!
 3. 3 3.700 TL ile telefon, kulaklık ve akıllı saat aldık! 3.700 TL ile telefon, kulaklık ve akıllı saat aldık!
 4. 4 Yazılımcılara sorulan zor sorular Yazılımcılara sorulan zor sorular
 5. 5 Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme! Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme!
 6. 6 Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme! Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme!
 7. 7 Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor! Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor!
 8. 8 Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları! Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları!
 9. 9 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı! 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı!
 10. 10 Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik! Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik!