YouTube’un Senatöre Cevabı


20 Mayıs 2008 Salı 21:00
YouTube’un Senatöre Cevabı
Duyarlılıktan bahsettiğimiz noktadaki kinayeyi, ilk baştan vurgulamak isteriz ki bir yanlış anlaşılma olmasın. ABD’li Senatör Joseph Lieberman, YouTube üzerinden yayınlanan ve ABD’nin İslâmi terör korkularını (paranoyalarını, desek daha doğru olur) tetikleyen videoların kaldırılmasıyla ilgili yürüttüğü çalışmada, YouTube’dan ilginç bir yanıt aldı. Gelen yanıta göre, YouTube sadece ifade özgürlüğünü savunduğu için bu tür kampanyaların hedefi oluyor.

Yeni Danimarka: YouTube

İfade özgürlüğünün hakaret seviyesine çıkmasına göz yuman YouTube, kişiler arasındaki farklar sebebiyle nefreti körükleyen videolar hariç her içeriğe izin vermeye devam ediyor. Ülkemizde açılan davaların da temel konusu olan bu tür videolar için YouTube’un cevabı çok kısa ve sorumluluktan kaçar nitelikte.

Senatör Joseph Lieberman iddialarını, "YouTube’daki videolar sayesinde İslamî terör kendisine güçlü bir ses ve yayın aracı bulmuş durumda. YouTube ise bu teröristlere şuursuz biçimde destek veriyor" diyerek dile getiriyor.

YouTube’un cevabı "Biz ifade özgürlüğünü, benimsenmemiş görüşlerin de bir şekilde dile getirilmesini savunuyoruz. İnsanlar arasındaki sosyal, siyasal, dini, fiziki farklılıklarla kişilere ve gruplara sataşan içeriğe ise izin vermiyoruz." şeklinde biraz kaçamak biçimde geldi.

İfade Özgürlüğünün Sınırı Nerede?

Her düşünce, bir grup veya devlet tarafından benimsensin veya benimsenmesin, bir başka düşünceye karşılık olarak ortaya atıldıysa bir çatışmanın çıkması kaçınılmazdır. Dolayısıyla burada, adil bir ortam yaratmak adına, çizilmesi gereken önemli bir çizgi var: İfade özgürlüğünün sınırı.

Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net




yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
12 yıl önce

Kaçamak değil gayet haklı bir cevap, herkesin başka gruplara hakaret etmediği sürece, bahsettiği şey açıkça terör olsa bile fikir beyan etme hakkı vardır, YouTUBE bunu desteklediğini belirtmiş, ki bu kadar etik davranmaları çok hoş. İfade özgürlüğünün sınırı diye bir şey yoktur, insanlar her ne konuda olursa olsun fikirlerini ifade edebilirler, hem YouTUBE , Türkiye mi ki, yok 301, yok “düşünce suçu” diye insanları kafese kapatma ihtiyacı duysun, zira bu yazıda geçen sözler açıkça “YouTUBE ayrılıkçı fikirleri yasaklasın” tarzı bir şey olmuş, eğer YouTUBE böyle bir şey yaparsa gözümde değeri kalmaz açıkçası.

Son olarak sorumluluk reddi zaten YouTUBE sözleşmelerinde belirtilen bir şey, sözleşmeyi kabul etmiyorsanız YouTUBE sitesine girmezsiniz….

SDN Okuru
SDN Okuru
12 yıl önce

Size bütün kalbimle katılıyorum SDN…

" YouTube’un Senatöre Cevabı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere YouTube’un Senatöre Cevabı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda YouTube’un Senatöre Cevabı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  2. 2 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!
  3. 3 İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık
  4. 4 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  5. 5 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik
  6. 6 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  7. 7 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  8. 8 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  9. 9 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  10. 10 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!