YouTube’a Girmenizi Engelleyeceğiz!..


04 Haziran 2010 Cuma 13:30
YouTube’a Girmenizi Engelleyeceğiz!..

Geçtiğimiz pazartesi gününden ünlü arama motoru Google‘ın sunduğu ücretsiz hizmetlerden faydalanmak isteyen internet kullanıcıları bu sitelere standart DNS adresleriyle bir türlü ulaşılamadığını fark etti. Geçici bir hata sanılan  sorunun ilerleyen günlerde devam etmesiyle birlikte internet sitelerinde durumla ilgili çeşitli iddialar dolaşmaya başladı.

Durumla ilgili en ciddi iddia ise haberimizde yer verdiğimiz gibi Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu‘nun (BTK) YouTube yasağını daha geniş çapta uygulamak için yaptığı hamlenin Google‘ı da etkilediği konusundaydı.

BTK yasaklı sitelere girmek için yaygın kullanılan yöntem olarak DNS adreslerini değiştirme eylemeni de geçersiz kılmak istiyordu. 

Bu yüzden YouTube‘ın IP adreslerini banlamıştı. Ancak YouTube Google’ın alt kuruluşlarından biri olduğu için bu ilginç yasak yönteminden etkilendi. BTK bugün sitesinde yaptığı basın duyurusuyla duruma açıklık getirdi. Kurumun açıklamasına göre basına yansıyanlar aslında gerçeği yansıtmıyor, ancak BTK yine de IP adresleri konusunda bir değişiklik yapıldığını kabul ediyor. 

BTK açıklamada ne dedi?

Yasal olmayan sitenin erişimini tamamen kapatmak istediğini belirten BTK yetkilileri bu yüzden ülkemizden YouTube’a erişmek için kullanılan protokol adreslerinde ufak bir güncelleme yapmaya başladı. Kurumun yetkilileri basın duyurusunda aslında Google’ı da hedef aldıklarını şu cümleyle belirtmiş oldu:

“Sonuç olarak www.youtube.com‘a erişim amacıyla kullanılan ve tarafımızca engelleme tedbiri kapsamında güncellenen IP adreslerinin arkasında farklı şirketlere ait alan adı veya çeşitli hizmetlerin barındırılması bu şirketlerin kendi tercihleri ve sorumluluklarındadır.”

Bu konudaki yeni bir iddia ise BTK‘ın vergi ödemeleri konusunda gevşek davranan Google‘ın gözünü korkutmak için böyle bir yolu seçdiği yönündeydi.  Daha önce haberlerimizde yer verdiğimiz iddiayla ilgili detayları buradan okuyabilirsiniz. BTK son açıklamasıyla birlikte YouTube yasağı konusunda ısrarcı olduklarını da resmi bir dille belirtmiş oldu.

:: BTK’ın son açıklamalarını nasıl yorumluyorsunuz? Kurumun yasaklar konusunda bu denli inatçı olması sizce doğru mu?

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “YouTube’a Girmenizi Engelleyeceğiz!..”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  ***** adresi üzerinden Telekomünikasyon Kurumdan bilgi isteme hakkınızı kullanın. Yasaya göre soruya 15 günde içerisinde yanıt vermeleri gerekiyor. Kapasiteleri ne kadar bilmiyorum ama eğer günde 1000 vatandaş bilgi isterse belki bıkarlar bu yasaklamalardan. Örnek soru yazmıyorum çünkü herkes farklı bir soru sorarsa işleri zorlaşır, copy paste yapamazlar.

" YouTube’a Girmenizi Engelleyeceğiz!.. konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere YouTube’a Girmenizi Engelleyeceğiz!.. ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda YouTube’a Girmenizi Engelleyeceğiz!.. ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik! Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik!
 2. 2 SDN ofisinde büyük talihsizlik! SDN ofisinde büyük talihsizlik!
 3. 3 Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde! Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde!
 4. 4 Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış! Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış!
 5. 5 Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme! Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme!
 6. 6 Monster Aryond A27 V1.1 Gaming Monitör inceleme! Monster Aryond A27 V1.1 Gaming Monitör inceleme!
 7. 7 Takipçimize Galaxy Note20 Ultra hediye ettik! Takipçimize Galaxy Note20 Ultra hediye ettik!
 8. 8 iOS 14 ile gelen efsane yenilikler! iOS 14 ile gelen efsane yenilikler!
 9. 9 Galaxy M51'e ilk bakış! - 7.000 mAh batarya! Galaxy M51'e ilk bakış! - 7.000 mAh batarya!
 10. 10 Asus RT-AX82U ve PCE-AX3000 inceleme! Asus RT-AX82U ve PCE-AX3000 inceleme!