Okunma

YouTube’a Yüz Mozaikleme Özelliği Geldi


18 Temmuz 2012 Çarşamba 17:51
YouTube’a Yüz Mozaikleme Özelliği Geldi

İnternet kullanıcıları arasında hayli popüler olan ve neredeyse alanının tekeli olmayı başaran YouTube cephesi çalışmalarını sürdürüyor. Son olarak kendi komedi kanalını açarak online yayın yapan ünlü serilere rakip olmayı hedefleyen servis, daha sonra görsel sosyal ağ Pinterest’e üye olarak site dışı trafiğini arttırmayı hedefledi.

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de hayli popüler olan platform Andorid yazılımını güncellemenin yanı sıra hatırlayacağınız üzere video düzenleme aracını elden geçirmişti. Kritik düzenlemelerin ardından yetenekleri arttırılan sistem şimdi de yüz mozaikleme” ile karşımıza çıkıyor.

Kişilerin yükledikleri videolarda gizlilik ve anonim yapıyı korumalarını sağlayan fonksiyon ilk etapta yüz algılama için ilgili görüntüyü tarıyor. Bulunan suratlar çerçeve içerisine alınarak mozikleme işlemi gerçekleştiriliyor. Fakat gerek zayıf ışık gerek kamera açısından ötürü kimi zamanlar yüz tanıma sistemi tam anlamıyla çalışmıyor.

YouTube’un Amacı Oldukça Farklı

Video hazinesi YouTube’un bu sefer aslında oldukça farklı bir hedefi var. Bildiğiniz gibi dünya genelinde yaşanan çoğu siyasi ya da son dakika gelişmelerine (örneğin Muammer Kaddafi’nin yakalanması) ait görüntüler ilk olarak YouTube’a yükleniyor. Buradan kısa süre içerisinde milyonlara ulaşan kayıtlar adeta gündem maddesi haline geliyor. Haliyle hem ziyaretçi oranları artıyor hem de sitenin sanal alemdeki gücü bir kez daha yineleniyor.

Durumun farkında olan YouTube ekibi ise bu kozunu daha etkin kullanmak için bahsi geçen yeniliği duyurdu. İnsanların video yüklerken gizlilik konusunda daha cesaretli olmalarını isteyen yetkililer bunun için bahsi geçen yeniliği duyurdu.

Kullanıcı paneline yerleşen fonksiyon tek tıkla kullanılabiliyor. Bakalım YouTube’un “gizlilik” konusundaki bu adımı amacına ulaşabilecek mi.

:: YouTube’un yeniliği sizce güncel olaylara dair yüklenen video sayısını arttıracak mı?

 
yazarCihan PEHLİVAN

'Teknoloji tutkusu dinmek bilmeyen öğrenci' olarak tanınan yazarımız, sosyal medya ve internet gündemini adeta bir gölge gibi takip ediyor. Ek olarak çeşitli yazılım ve servis incelemeleriyle SDN okurlarına faydalı ipuçları veriyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “YouTube’a Yüz Mozaikleme Özelliği Geldi”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    @SDN OKURU: Geri alabiliyorsun zaten yaptığın değişiklikleri. Saklar o yüzden.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    acaba mozaiklenmemis ham goruntuyu saklar mi, google ?

" YouTube’a Yüz Mozaikleme Özelliği Geldi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere YouTube’a Yüz Mozaikleme Özelliği Geldi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda YouTube’a Yüz Mozaikleme Özelliği Geldi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "