Reklam paraları YouTube ve TikTok’a akacak


08 Ocak 2021 Cuma 18:10
Reklam paraları YouTube ve TikTok’a akacak

Türkiye’de sosyal medya devlerine yönelik düzenlemeye, bir olumlu cevap daha geldi. YouTube’un Türkiye’de temsilcilik açma kararının ardından TikTok, Türkiye temsilciliği açacak. Duyuru Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan’dan geldi.

Temsilcilik açmayan şirketlerin reklam kısıtlamasıyla karşılaşacağı biliniyor. Hem YouTube hem de TikTok ülkemizde açacağı temsilcilik sayesinde reklam gelirlerini artıracak.

YouTube’un ardından TikTok da Türkiye’de temsilcilik açacak

2020 yılında sosyal medya yasası olarak bilinen 7253 sayılı kanunda yapılan değişikliğe gidildi. Yapılan değişiklik sonrasında 1 milyondan fazla üyesi bulunan yabancı platformlara temsilci atama zorunluluğu getirildi. Verilen süre içerisinde temsilcilik açmayan TikTok’a, daha önce 10 milyon lira ve 30 milyon lira olmak üzere iki kez de idari para cezası kesildi.

Ömer Fatih Sayan, Twitter üzerinden ‘TikTok Türkiye temsilciliği açmayı kabul etti’ açıklaması yaptı. Sayan, diğer sosyal ağların da bir an önce temsilci bildirmelerini ve yükümlülüklerini yerine getirmelerini temenni ettiğini belirtti.

YouTube’dan sonra TikTok’un da temsilcilik açacağını açıklaması her iki şirketin de reklam gelirini önemli ölçüde artıracağı düşünülüyor. Diğer şirketlerin reklam kısıtlamasına takılması nedeniyle birçok firma YouTube ve TikTok’a reklam verecek.

Sosyal medya yasası olarak bilinen 7253 sayılı kanun ile belirlenen ceza süreci

1 – Yükümlülüklerini yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcılarına 10 milyon lira idari para cezası uygulanacak.

2 – Bu cezanın tebliğinden itibaren 30 gün içinde de yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde sosyal ağ sağlayıcıya, bu defa 30 milyon lira idari para cezası kesilecek.

3 – İkinci kez verilen idari para cezasının tebliğinden itibaren 30 gün içinde bu yükümlülük de yerine getirilmezse Türkiye’de mukim vergi mükellefi gerçek ve tüzel kişilerin ilgili sosyal ağ sağlayıcısına reklam vermesi yasaklanacak. Verilen reklam yasağı kararı Resmi Gazete’de yayımlanacak.

Sosyal medya yasası

4 – Reklam yasağı kararının verildiği tarihten itibaren, 3 ay içinde gerekli yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı, sosyal ağ sağlayıcının internet trafiği bant genişliğinin yüzde 50 daraltılması için sulh ceza hâkimliğine başvurabilecek.

5 – Başvurunun kabulüne ilişkin hâkim kararının uygulanmasından itibaren, 30 gün içinde söz konusu yükümlülüğün yerine getirilmemesi durumunda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı, sosyal ağ sağlayıcının internet trafiği bant genişliğinin yüzde 90’a kadar daraltılması için sulh ceza hâkimliğine müracaat edebilecek.

6- Sosyal ağ sağlayıcılar, bu süreçlerin sonunda dahi Türkiye’de temsilcilik açmayı kabul ederlerse, kendilerine o güne kadar kesilen idari para cezalarının dörtte biri tahsil edilecek, reklam yasağı kaldırılacak ve internet trafiği bant genişliğine yapılan müdahale de sonlandırılacak.
yazarDeniz Keskin

1998 yılında doğan Deniz Keskin, medya alanına ilk adımını Aydın Doğan Lisesi’yle attı. İlk deneyimini Hürriyet Gazetesi’nde staj yaparak kazandı. Marmara Üniversitesi’nde eğitimine devam ediyor ve SDN bünyesinde çalışıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
5 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
vaNgohK8
vaNgohK8
13 gün önce

aha yasakçı sansürlü yapıya geçiş başladı Kuzey Kore daha demokratik bir ülke oluyor…

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
13 gün önce

keşke açmasaydı

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
13 gün önce

Avrupa’da ABD’de temsilcilik açtırtıyorlar. Türkiye’nin hakkını savunacağınız yere kötülüyorsunuz. Bir yerde para kazanıyorsan temsilciğini açarsın. Hem ülke şöyle böyle diyorsunuz, hem de muz cumhuriyeti olsun istiyorsunuz. Kendi aklınızdaki hayali vatansever rejiminizde bile bu tür şirketler temsilcilik açmamak için ülkemize düşman kesilecekler.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
12 gün önce

yasakçı sansürlü dediğin uygulama devlet olmanın gereğidir. devlet istemiyorsan devletsiz bir yer bulacaksın sevgili alttaki yorumcu.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
12 gün önce

Soruyorum, kesilen 10 milyon ve 30 milyon cezalar tahsil edildimi? Bence meclisde muhalefet bu soruyu sormali!!

" Reklam paraları YouTube ve TikTok’a akacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Reklam paraları YouTube ve TikTok’a akacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Reklam paraları YouTube ve TikTok’a akacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  2. 2 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  3. 3 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  4. 4 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  5. 5 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  6. 6 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  7. 7 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  8. 8 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  9. 9 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  10. 10 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi