Okunma

YSK seçmen sorgulama nasıl yapılır?


24 Haziran 2018 Pazar 10:55
YSK seçmen sorgulama nasıl yapılır?

24 Haziran‘da gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekili seçimleri için en merak edilen konuların başında hangi sandıkta oy kullanacağımız bilgisi yer alıyor. YSK tarafından yollanan seçmen kağıtları ellerine geçmeyenler, yine YSK tarafından sunulan “Nerede oy kullanacağım?” hizmetini kullanabilirler. Biz de sizler için YSK seçmen sorgulama işleminin nasıl yapılacağını adım adım anlatıyoruz.

YSK “Nerede oy kullanacağım?” ile seçmen sorgulama nasıl yapılır?

Seçmen kağıdınız gelmeden de internet sitesi üzerinden kolayca hangi sandıkta oy kullanacağınızı öğrenebilirsiniz. Buradaki bağlantı üzerinden Seçmen sorgulama ekranına gelebilir ve “Nerede oy kullanacağım?” sorusuna kolayca çözüm bulabilirsiniz. Hatta buradaki seçmen bilgilerinin çıktısını alarak normalde kullanmanız gereken seçmen kağıdının yerine geçmesini sağlayabilirsiniz.

Eğer Yurt dışında ikamet ediyorsanız; “Yurt Dışı Seçmen Sorgulama” sekmesinden oy kullanabileceğiniz tarih aralıklarını, oy kullanacağınızı adresi ve diğer bilgileri sorgulayabiliyorsunuz. Yurt dışında 7 Haziran‘da başlayan oy verme sürecinin 24 Haziran‘a kadar devam edeceğini de belirtelim.

YSK Seçmen Sorgulama nasıl yapılır?

  • Öncelikle sorgulama tipini belirlemeniz şart. Burada yeni kimlik kartlarımı yoksa standart nüfus cüzdanı mı kullandığınızı seçmeniz gerekiyor.
  • Nüfus cüzdanınızda da yazan, “Nüfusa Kayıtlı Olduğu İl” bölümünü doğru bir şekilde doldurmalısınız.
  • Her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşında bulunan 11 haneli T.C. kimlik numaranızı yazmanız gerekiyor.
  • Yine nüfus cüzdanınızın arka yüzünde bulunan “Nüfusa Kayıtlı Olduğu Sıra No” bölümünü doğru bir şekilde yazın.
  • Son olaraksa görsel doğrulamayı, dikkatli bir biçimde girin.

Bu bilgilerin hepsini doğru ve eksiksiz girdiğiniz takdirde, nerede oy kullanacağınızın bilgisi anında ekranınıza gelecektir.
yazarEmin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" YSK seçmen sorgulama nasıl yapılır? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere YSK seçmen sorgulama nasıl yapılır? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda YSK seçmen sorgulama nasıl yapılır? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "