Okunma

YTÜ Yıldız Savaşları 2016 Başlıyor


18 Mart 2016 Cuma 15:11
YTÜ Yıldız Savaşları 2016 Başlıyor

Yıldız Teknik Üniversitesi, Robotik ve Otomasyon Kulübü tarafından bu sene üçüncüsü düzenlenecek olan  “Yıldız Savaşları’16” robot yarışması 2-3 Nisan 2016 tarihinde YTÜ Davutpaşa Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleşecektir.  İçerdiği konsept ile Türkiye’de tek olan Yıldız Savaşları’16  robot yarışması, geleceğin robotik teknolojisine yön verecek robot tasarımları ile de izleyicilere görsel bir şov sunacaktır.

İlk iki senesinde 758 robot ve 3500’ten fazla katılımcıyı ağırlayan Yıldız Savaşları, üçüncü senesinde robot ve katılımcı sayısını artırmayı hedeflemektedir. Türkiye’nin dört bir tarafından lise ve üniversite öğrencilerinin, ayrıca ilgili herkesin katılabileceği bu yarışma, YTÜ adına markalaşacak bir organizasyondur. 

Yarışma 6 kategoriden oluşmaktadır. Geleneksel robot yarışması kategorileri Çizgi İzleyen, Mini Sumo ve Serbest Kategorinin yanı sıra,Türkiye’de gerçekleştirilen ilk ve tek robot yarışma kategorisi olan Yıldız Savaşları Özel Kategorisi ile bu alandaki robot yarışmalarından farkını ortaya koymuştur.İlk iki seneden farklı olarak bu sene 3 yeni kategoriyi yarışmacılarımıza sunmaktayız.

Bunlar gerçek bir arazide robotlarının dayanıklılığını kanıtlayacakları Robocross,birbirinden karmaşık labirentlerdeki hedeflere en kısa sürede ulaşmaya çalışacakları Labirent Kategorisi,günlük hayatta can ve mal kaybını en aza indirebilecek nitelikte olan Yangın Söndüren Kategorisidir.

Yıldız Savaşları Özel Kategorisi’nde uzaktan kumandalı robotlar 3m x 5m’lik kapalı arenada kıyasıya mücadele edecektir. Testere, çekiç, ateş gibi saldırı ekipmanları bulundurabilen robotlar, rakibini etkisiz hale getirmeyi amaçlamaktadır. 2’li eşleşmelerin sonunda dereceye giren ilk 3 robot ödüllendirilecek.

16-03/18/ytu-yildiz-savaslar.png

Ayrıca organizasyona destek veren firmalar ile bir fuar alanı oluşturularak öğrenciler ve firmalar arasında bir platform oluşturmak organizasyonun bir diğer amacıdır. Bu amaç ile firma yetkilileri ve akademisyenler tarafından organizasyonda robotik, kontol gibi alanlarda çeşitli seminerler, söyleşiler ve sergiler düzenlenecek.

Katılımcılar; seminerler ve sergiler ile robotik ve kontrol alanlarında fikir sahibi olabilir, bu alanlardaki gelişmeleri takip edebilirler. Ayrıca görsel bir şova dönüşecek olan kategorilerde yarışmacı veya izleyici olarak bulunarak bu heyecana ortak olabilirsiniz.

:: Etkinliğe katılacak mısınız?
yazarEnder Öztürk

Teknoloji ile çocukluğundan beri ilgilenen Ender, kendini mobil, yazılım, donanım ve oyun alanında yetiştirmiştir. Ender, teknoloji dünyasındaki güncel haberleri ShiftDelete.Net okurları ile buluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “YTÜ Yıldız Savaşları 2016 Başlıyor”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    ytü den herkese selamlar

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Ytü candır

" YTÜ Yıldız Savaşları 2016 Başlıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere YTÜ Yıldız Savaşları 2016 Başlıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda YTÜ Yıldız Savaşları 2016 Başlıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "