Hızlı internet ile uçuş güvenliği artıyor!


23 Haziran 2017 Cuma 18:00
Hızlı internet ile uçuş güvenliği artıyor!

Özellikle okyanus ötesi olarak adlandırılan uzun uçuşlarda yolculara internet hizmetinin sunulması, bilgisayar veya tablet gibi cihazlar ile uçakta çalışılabilmesine ve keyifli vakit geçirilebilmesine imkan tanıyor.

Ülkemizin bayrak taşıyıcı havayolu şirketi olan Türk Hava Yolları’da 2012 yılında aktif hale getirdiği internet hizmetini, geniş gövdeli Boeing 777-300 ER ve Airbus A330-300 uçakları ile gerçekleştirdiği uzun uçuşlarda yolculara sunuyor.

Uçağın üzerinde yer alan antenler kullanılarak uydulardan sağlanılan internetin hızının artmasının, sadece daha konforlu bir uçuş sunmakla kalmadığı ve uçuş güvenliğini artırdığı ifade ediliyor.

Yüksek hızlı internet ile uçuş verilerine anlık erişim!

Havacılık üzerine çalışmalar yürüten ve JetWave teknolojisi ile uçaklarda 50 Mbps’a kadar internet sunmayı hedefleyen Honeywell, 2025 yılında 25 bin uçağın Wi-Fi bağlantısına sahip olacağını belirtiyor.

17-06/23/honeywell-connected-flight-onboard-wifi-23.jpg

Lufthansa, Singapore Airlines ve Qatar Airways gibi havayolu şirketlerinin uçaklarında JetWave teknolojisine yer verilmesi için çalışmalar başlarken, Honeywell tarafından özelleştirilmiş bir Boeing 757 ile gerçekleştirilen test uçuşunda 30 Mbps gibi hızların rahatlıkla görüldüğü ifade ediliyor.

Daha hızlı internet bağlantısının sunulması, uçuşlar sırasında YouTube’dan yüksek kalitede video izlemek veya FaceTime görüşmeleri gerçekleştirmek anlamına gelse de, çok daha büyük bir faydası var.

Yüksek hızlı internet bağlantısı ile uçuş ve hava durumu verilerine anlık olarak ulaşabilen pilotlar, türbülans gibi olayları çok daha kolay bir şekilde fark ederek, yüksek bir irtifaya çıkarak veya farklı bir doğrultuda uçuş gerçekleştirerek bunun önüne geçebilecekler.

Ayrıca, yolculuk sırasında uçakta yer alan binlerce sensör tarafından üretilen verinin internet ile havayolu şirketine aktarılmasının, yaşanan gecikmeleri büyük oranda azaltacağı iddia ediliyor.

:: Sizce, uçaklarda yüksek hızlı internet için çok beklemek gerekecek mi?
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Hızlı internet ile uçuş güvenliği artıyor!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  1-2 hafta önce kardeşim amerikaya gitti thy ile uçaktayken rahatlıkla facetime konuşması yapabildik

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Elektrik neyse internet te o değerde artık.

" Hızlı internet ile uçuş güvenliği artıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Hızlı internet ile uçuş güvenliği artıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Hızlı internet ile uçuş güvenliği artıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme! Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme!
 2. 2 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
 3. 3 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
 4. 4 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 5. 5 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 6. 6 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 7. 7 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 8. 8 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 9. 9 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
 10. 10 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!