Okunma

Yüksek Hızlı İnternet Ne Kadar Gerekli?


06 Ekim 2012 Cumartesi 06:00
Yüksek Hızlı İnternet Ne Kadar Gerekli?

İşimiz gücümüz, hayatımız teknoloji oldu. Teknoloji sayesinde hayatımıza giren kavramlardan biri de internet. Önceleleri 14 Kbps hızlarla başlayan internet maceramız bugünlerde 10, 20 ve hatta 100 Mbit hızlarıyla devam ediyor.

Elbette internetin hızlanması güzel bir gelişme. Üstelik bu gelişme sadece sabit hatlarda değil mobil internette de yaşandı. Günümüzde neredeyse sabit hatlarla bağlandığımız hızları mobil internette de ulaşabiliyoruz. Hızlı internet gerçekten güzel ve bizim gibi işi gücü internet olan ve bu alandan ekmeğini çıkaranlar için önemli bir gereklilik.

Herkese gerekli mi?

Ancak şu bilinen bir gerçek ki kullanıcıların ezici bir çoğunluğu interneti e-postalarını kontrol etmek, Facebook’ta arkadaşlarını dürtmek ve haber okumak gibi temel işlemler için kullanıyor. Bu tip bir kullanım için de 20 Mbit gibi bir hıza gerek yok.

Bazılarınız belki bana kızacak ama böyle bir kullanım için çok yüksek hızlara gerek yok. Bu tip kullanıcıların çoğu da zaten aylık 4-6 GB gibi kotalı internet çözümlerini kullanıyorlar. Bu tip kullanım alışkanlıklarına sahip kullanıcılar için 4-6 Mbps bağlantı fazlasıyla yeterli olur ve oluyor da.

Her ne kadar ben evde 20 Mbit internetle bağlansam da bu hıza gerçekten ihtiyaç duyduğum çok az durumla karşılaştığımı belirtmek isterim.

Memnun olmayanlar kim?

Sürekli daha yüksek hızları talep edenler ise ağırlıklı olarak bu işle profesyonel anlamda ilgilenenler. İnternetten sürekli bir şey indiren ya da işi gereği indirme ya da yükleme (download/upload) yapanlar.

Servis sağlayıcılar farklı düşünüyor

Olaya internet servis sağlayıcılar tarafından bakacak olursak genele yönelik çözümler üretildiğini görüyoruz. Bu çözümler ise zaman zaman yüksek hıza ihtiyaç duyan kullanıcıları memnun etmeyebiliyor.

Kota sorunu

Türkiye’de internet hızı konusunda altyapısal sorunları olan bölgeleri bir kenara bırakacak olursak yeterli olduğunu söyleyebiliriz. Ancak internetle ilgili asıl sorun kota. 10-20 Mbps gibi yüksek internet hızlarını sunup 6 GB ya da 10 GB gibi komik kotalarla HD film ya da YouTube‘da video izlemek pek mümkün değil. Bu konuda servis sağlayıcılara iş düşüyor ama onlar da bu konuda pek hevesli görünmüyorlar. Yani kısa vadede çözülmesi mümkün görünmeyen bir sorun var ortada.

Kullanıcının mağdur olduğu bu sistem için acilen bir çözüm bulmak gerekiyor. Çünkü yüksek hızları verip düşük kotalarla bunu sınırlamak pek mantıklı görünmüyor.

:: Sizce yüksek hızlı internet ne kadar gerekli? Tıklayın forumda tartışalım.

 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

114 yorum - “Yüksek Hızlı İnternet Ne Kadar Gerekli?”

 1. Anonim dedi ki:

  benim kini hızı 23mbps turk telekom baya da hzılı pıngımde 7

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Sinirsiz olması Şart

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Sizinki yine iyiymiş.Benimki 50 kb tı aşmı***** bıktırdı artık.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  benim internetim 2 mbps 🙁

 5. SDN Okuru dedi ki:

  benim indirme hızım 906 kb iyimi?

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Bızım 54 mb 60 tl fayet hızlı lol falan hıc pıng gırmıyo

 7. SDN Okuru dedi ki:

  laptopumdan film seyretmetyi indirmeyi youtubedan müzik dinlemeyi faceden beğeni yapmayı hızlı en azından vvından hızlı yapmak istiyorum fikri olan yada uygun tarifede paket bilgisii olan varmııııııııııııı

 8. SDN Okuru dedi ki:

  gecen bakmistim bir sitede japonyada 60 mgbt internet 24 tl ***** artik operatorlere meil ***** kota istemiyoruz

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Dsmart internetim var. 10 mbps sözleşmem var ama bu hız hiçbir zaman 7 mbpsyi geç***** hızla değil kopmadan film izlemek gazete bile okuyamı***** telefon hattı kalmadı değiştirmediğim ne bilgisayar ama önleyemedim bu yavaşlığı.O yüzden yorumunuza katılmı***** Türksattan 25 mbpslik internet alıyorum üstelik dsmarttan 30 lira daha ***** tv 10 mbps 25mb kota 89 tl/TÜRKSAT tv 25mbps 75 mb kota 58tl

 10. SDN Okuru dedi ki:

  interneti çok kullanırım indirme ve upload yaparım sol 3mbps hız verdi gerçekten çok yavaşş..
  nasıl 20 veriyor başkalarına anlamıyorum..

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Garajda ferrari kullanmak .s

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Hızım 8 mbit 1 gece dowload 50 gb hop ertesi gün 3 mbit 8 mbit le dowload hızı en fazla 2.6 mbit 3 mbit de ise 380 kb ayda bir gün mutlu olmakta güzel

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Hem çağı yakaladık edebiyatı yapıp hem de düşük hızla internet hizmeti vermek yanlıştır. Altyapı, maalesef ihtiyaçların altında kalıyor, kimse kusura bakmasın ama kendisini Amerika ve Avrupa ile kıyaslamasın.

 14. latifix dedi ki:

  ben yıllardır bu hızla bağlanıyorum işkence gibi arayınca da santrale uzaksınız vik vik vik…

  uydu net varsa bağlan, hızı 1,1 fakat ping değeri 25’den yukarı çıkmıyor, yani çok çabuk tepki veriyor, mesela ttnetin 2 mb’inden daha hızlı…

" Yüksek Hızlı İnternet Ne Kadar Gerekli? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yüksek Hızlı İnternet Ne Kadar Gerekli? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yüksek Hızlı İnternet Ne Kadar Gerekli? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "