Okunma

Neredeyse uçak kadar hızlı Maglev treni tanıtıldı!


24 Mayıs 2019 Cuma 19:00
Neredeyse uçak kadar hızlı Maglev treni tanıtıldı!

Çin‘in önde gelen tren üreticisi, yolcularını çok yüksek hızlarda taşıyacak yeni prototip Maglev treni tanıttı. 600 km/s hızlarına kadar ulaşabilen yüksek hızlı tren, üretime başlamadan önce test sürecine girecek.

Neredeyse uçak kadar yüksek hızlı tren : Maglev treni!

Yaklaşık 600 km/s hızlarına kadar ulaşabilen prototip tren, özellikle şehirler arası yolculukta önemli avantajlar sağlayacak. Tipik bir uçak yolculuğunda öncesi ve sonrası ile yaklaşık dört buçuk saat süren Pekin ve Şangay arası yolculuk, bu trenle birlikte üç buçuk saate kadar inecek. Üstelik uçakların yaklaşık 880 – 926 km/s hızlarına kadar ulaşabilmesine karşın!

yüksek hızlı tren maglev treni

Bunun en büyük nedeni, az önce de söylediğimiz gibi uçak yolculuğundaki gerçekleşen ritüeller. Belirli bir saatte havaalanına gitmeniz, orada beklemeniz, daha sonra da bagajı almak için beklemeniz gibi vakit alan bu süreçler, Maglev treninin avantajlı bir konuma gelmesine sebep oluyor.

Çinli şirket CRRC tarafından ilk kez 2015 yılında açıklanan prototip, yüksek hızına rağmen hala en hızlısı değil. Japonya, Çin’in 373 mph hıza ulaşacak treninin aksine 375 mph hıza sahip maglev treni ile şu an dünya hız rekoruna sahip. Çin’in prototip treninin ise 2021 yılında üretime girmesi bekleniyor.

Maglev treni nasıl çalışır?

Maglev treni (Manyetik Levitasyon Treni), süper iletken mıknatısların birbirini itme gücüne dayalı sistemle çalışmaktadır. Temel prensibi manyetik kaldırma kuvvetine dayalı olan tren, hareketini elektromıknatıslar sayesinde gerçekleştirir.

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Neredeyse uçak kadar hızlı Maglev treni tanıtıldı!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  O görüntüyü asla unutmicam… Tren rayının altındaki toprak kaymış, ray havada duruyor… Neresi mi? Türkiye de tabiki. O kazayı hatırlayın…

 2. Anonim dedi ki:

  aklıma gelmişdi bu sistem 😀

 3. Anonim dedi ki:

  çık ihaleye, koy şunu her yere yurtiçinde olsun bitsin 😎 sağa sola köprü vs yapacağına :-/

  1. SeKo dedi ki:

   Bidon kafalilik dedikleri bu olsa gerek. Saga sola köprü keyif icinmi yapildi bre gafil? Senin gibilere hizmet degil hezimet yakisir. O hizli tren gelse ülkeme, buseferde baska biseyden dem vurup aglarsin. Bence sus ve otur oturdugun yerde!

  2. Anonim dedi ki:

   Gördük olan hızlı treni bre gafil…çok hızlı…öbür tarafa ışınlıyo…

  3. Anonim dedi ki:

   Seko kapa gagani uza

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Asya Teknolojisi işte her zaman olduğu gibi Asya teknolojide çok iyi

" Neredeyse uçak kadar hızlı Maglev treni tanıtıldı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Neredeyse uçak kadar hızlı Maglev treni tanıtıldı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Neredeyse uçak kadar hızlı Maglev treni tanıtıldı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "