Yüksek Hızlı Tren seferleri başladı! İşte yeni kurallar!


28 Mayıs 2020 Perşembe 11:20
Yüksek Hızlı Tren seferleri başladı! İşte yeni kurallar!

Corona virüsü ile mücadele tüm hızıyla devam ederken, Türk Hava Yolları’nın iç hat uçuşlarına 4 Haziran tarihinde başlayacağını sizlere duyurmuştuk.  28 Mart’ta ara verilen Yüksek Hızlı Tren seferleri ise bugün itibariyle başladı. Tabi, uçuşlar ile benzer şekilde tren seferlerinde çeşitli tedbirler uygulanıyor.

İki ay aradan sonra gerçekleştirilen ilk sefer 07:00’da Ankara – İstanbul oldu. Trenlerin günde 16 sefer yapması planlanırken, yüzde 50 kapasite ile yolcu taşıyacak. Ankara-İstanbul, Ankara-Eskişehir, Ankara-Konya, Konya-İstanbul hatlarında çalışacak trenler için yaklaşık 2 bin bilet satıldı.

Yüksek Hızlı Tren seferleri başladı: ikramlar kaldırıldı!

Uçaklar ile benzer şekilde ikram yapılmazken, maske takmak zorunlu. Seyahat öncesinde Hayat Eve Sığar uygulaması ile veya SMS aracılığıyla HES kodu almak gerekiyor. Hastalık belirtisi gösterenler sefere alınmayacak. Sosyal mesafeye uyulabilmesi için yolcuların çarpraz bir şekilde oturmasını karar verilirken, her sefer sonrasında trenler dezenfekte ediliyor.

Yüksek Hızlı Tren seferleri

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu seferlerin başlaması konusunda yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

“İlk trenimizi Ankara’dan İzmir’e yolcu ediyoruz. Hayırlı uğurlu olsun. Yüksek Hızlı Tren’in yeniden başlayan seferleri konusunda vatandaşlarımızı sizler aracılığıyla bilgilendirmek istiyorum. Bugünden itibaren Ankara – İstanbul, Ankara – Eskişehir, Ankara – Konya ve Konya – İstanbul hatlarımızda sabah ve akşam birer sefer olmak üzere günde toplam 16 sefer olacak.

Trenlerimizde sosyal mesafe kuralları ve izolasyona dikkat ederek seyrek oturma düzeniyle yolcularımızın yan koltuklarını boş bırakarak yüzde 50 kapasiteyle çalıştıracağız. 411 yolcu kapasiteli trenimizde 185, 483 kapasiteli trenimizde ise 213 yolcumuza hizmet vereceğiz.Trenlerimiz yüzde 50 kapasiteyle çalışıyor diye bilet ücretlerinde herhangi bir artış söz konusu değildir. İnşallah en kısa sürede seferlerimizi yerli üretimimiz olan yerli elektrikli trenimizle hayata geçirmeyi planlıyoruz. ”

Yüksek hızlı tren seferleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Aktif olarak kullanıyor musunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz…
yazarMehmet Ali Ertunç

1997 yılında Hatay’da doğdu. İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitimine devam ederken, 2015'den bu yana ShiftDelete.Net'te çalışıyor. Yazılım geliştirmenin yanı sıra, savunma sanayi ve havacılıkla ilgileniyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Yüksek Hızlı Tren seferleri başladı! İşte yeni kurallar! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yüksek Hızlı Tren seferleri başladı! İşte yeni kurallar! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yüksek Hızlı Tren seferleri başladı! İşte yeni kurallar! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  2. 2 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  3. 3 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  4. 4 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  5. 5 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  6. 6 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  7. 7 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  8. 8 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  9. 9 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  10. 10 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!