Okunma

Yüksek teknolojili kalem geliştirildi!


12 Şubat 2018 Pazartesi 09:30
Yüksek teknolojili kalem geliştirildi!

Yüksek teknolojili (hi-tech) kalem, kardiyak hastalıkların teşhisini kolaylaştıracak. Doktorlar ve cerrahlar yüksek teknolojili kalem ile teşhis doğruluğunu artıracak.

Yüksek teknolojili cerrahi kalem

ABD’deki Boston Çocuk Hastanesi uzmanları, cerrahi bir kalem geliştirdi. Kalem, kan pompalanmasından sorumlu olan kasların bulunduğu kalbin duvarlarına ince lazer ışını yönlendirerek çalışıyor. Küçük çaplı bu tarama ile hastanın kalp krizi geçirme ihtimalinin olup olmadığı testpit ediliyor.

Kalp hücrelerinde mitokondrinin oksijen kaynağı tükendiğinde kas hücrelerinin ölme riski artıyor. Bu da olası bir kalp krizine neden oluyor. Tüm bu olaylar gerçekleşirken ilgili bölgede elektron birikmesi yaşanıyor. Araştırmacıların geliştirdiği bu kalem, elektron birikmesini inceleyerek kalp krizi durumunu inceliyor.

Yüksek teknolojili

Sıçanlar üzerinde yapılan testlerde kalemin yüzde 97 doğrulukla çalıştığı tespit edildi. Ayrıca, olası bir kalp krizi durumu bu kalem aracılığıyla 10 dakika önceden öngörülebiliyor. Dolayısıyla acil müdahale vb durumlarda doktorlar için yüksek doğruluklu bir çözüm sağlıyor.

Yeni nesil kalem hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Yüksek teknolojili kalem geliştirildi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yüksek teknolojili kalem geliştirildi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yüksek teknolojili kalem geliştirildi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "