Yurt dışı sitelerden alışverişlere vergi geliyor!


12 Haziran 2017 Pazartesi 13:00
Yurt dışı sitelerden alışverişlere vergi geliyor!

Yurt dışı sitelerden yapılan alışverişler de ayrı bir uygulamaya geçiliyor. Bugün yapılan duyuru ile birlikte yeni bir dönem başlıyor.

Yurt dışı sitelerden yapılan alışverişlerden vergi alınacak!

Bugün yapılan Nabi Ağbal ile yapılan açıklama ile birlikte yabancı sitelerden vergi alınacağını açıkladı. Maliye Bakanı, yeni başlayacak dönem hakkında kullanıcıları da bilgilendirdi. Peki nasıl bir vergi sistemi baş başa kalacağız?

Her geçen gün büyüyen internet ticaretinin altını çizen Maliye Bakanı, Türkiye’ye vergi vermekle mükellef olmayan e-ticaret sitelerinden vergi alınacağını belirtti ve bu vergi formülünü kısaca açıkladı.

Bakanlık,merkezi yurtdışında olan bir internet sitesi eğer Türkiye’de mükellef değilse alışveriş yapılırken belli bir oranda stopaj kesileceğini söyledi.

Elektronik ticaretin büyümesinden dolayı ülkemize mükellef olmayan e-ticaret sitelerine vergi uygulaması ile birlikte alışveriş yaparken sitelerden bankalar üzerinden belli bir stopaj kesilecek. 

17-06/12/yurt-disi-sitelerinden-vergi-alinacak.jpg

Bu konu hakkında bir örnek veren Ağbal,Örneğin İrlanda’da faaliyet gösteren bir internet sitesi var. Türkiye’de işyeri yok. Türkiye’de yapılan işlemler var. Normalde vergileme hakkı Türkiye’de. Biz de Türkiye’den yurtdışına gidecek paralardan stopaj keseceğiz. Yurtdışındaki kuruluşa ödemeyi yaparken bankaya (bu firmaya yapılacak her türlü işlemde otomatik olarak keseceksin) diyeceğiz” dedi.

Ağbal, “Vergi dairesine kayıtlı olup elektronik ticareti yürüten firmalarımız var. Bu işletmeler bakımından tevkifat yapılması yanlış olur. Biz bunu yapmak istemiyoruz. Ülkemizde vergi mükellefi olanlardan kesersek zorluk çıkarmış oluruz halbuki biz elektronik ticareti destekliyoruz. Daha çok yurtdışına yapılan satışlarda bir tevkifat çalışması var. Türkiye’de vergi mükellefi olan hiçbir şirkete bunu yapmayacağım” dedi.

Stopaj kesintisinin alıcıya yani tüketiciye ait olmayacağını vurgulayan Ağbal, “Yurtdışındaki firma yurtiçinde mükellefiyeti yok ben bu durumda banka ya da aracı kurumlara  diyeceğim. Ödeme transferi yapılırken alınacak. Ben bu ülkede vergi mükellefi olsun istiyorum. Elektronik ticaret üzerinden stopaj yapılsın istemiyoruz ama bu ülkede vergi mükellefiyeti olmadan para kazanırım diyorsanız kusura bakmayın, stopaj alırız. Yoksa bu çalışmaların hiçbirinde elektronik ticarete ilave vergi getirmek gibi bir bakış açımız yok ama elektronik ticaret yapan herkes de vergisini versin. Stopajı araç olarak kullanacağız. Herkes bu ülkede vergi mükellefi olmak zorunda. Bunu yapmayan işletmelerle de Maliye olarak gerekli mücadeleyi yapacağız” diye konuştu. Ağbal oranın henüz belirlenmediğini söyledi

:: Uygulanacak olan vergi uygulaması hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarDeniz Aslan

Teknoloji dünyasının bağrında gencecik bir yazar olan Deniz, teknolojiye olan merakını okurlara aktarmaktan büyük bir zevk duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
73 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

2019'da bye bye

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

Duyanda herkesin derdi yurtdışından ürün almak sanacak. Kaldıki almazsın olur biterHep ezber laflar söylemekle olmuyor bu işler

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

Her şeyi yaptılar birde bu mu kaldı? Her şeyi vergiye bağladılar artık yeter.

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

Yani Google, Facebook ve bilumum Türklerin sırtından gelir sağlayıp vergi ödemeyen firmalar vergisini ödeyecek. Bu gelişmenin anlamı bu. Yaşasın!

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

Yurtdışından vergisiz satın almalarda sınır değer €30'ya indirilmişti çoktan. Artık kimse Türklerin kanını sülük gibi ememeyecek. Ne kadar satış o kadar vergi. Dünyanın salağı biz değiliz, vergimizi namerte kaptıralım.

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

Durun daha iyi gunler bunlar tadini cikarin. Birkac seneye telefon alamazsak firmalar ulkeyi terkederse sasirmam yolun basindayiz…

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

sorun alınan bu verginin nereye gittiğidir. eğer ki vatandaşın cebine giriyorsa biz neden hissetmiyoruz. Vallahi ölüm gerçek ve hesap mutlaka var. 1 kuruşum boşa harcandıysa helal etmiyorum

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

Türkiye kendi savaş uçağını yapmaya başlıyor. Bu amaçla 10.000 mühendis yetiştirilecek. Vergi parasıyla olacak bu iş, borç alarak olmayacak.

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

Sanki çok az vergi veriyormuşuz gibi bunu bile savunanlar ***** vergi kesilmesi demek ürüne zam demek. Ama yetmez vurun kırbacı vurun istikrar müthiş..

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

Devletim boxerım duruyo tek gel onuda al rahatla tek o kaldı.Anladık suriye saray para kalmadı gelin alın rahatlayın.

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

Yurt dışı ticareti bitirmek için herşeyi yapıyo adamlar illa Türk sitelerinde 10 kat pahalıya almak zorunda bırakcaklar bizi tek amaçları bu.

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

Ne kadar bencil insanlar var.
Yurt dışı ticaret bireysel alımları bitirirsen canlanır, resmi ithalat olur.
ABD'de kurumlar vergisi %39, Türkiye'de %20.
Saman ithal eden ülke elektron mikroskobu ihraç ediyor.
Yurt dışından mal alıp, malın kendisinden fazla kargo parası ve de gümrükçü parası, vekalet parası verdik, malın fiyatı çıktı 5 katına.
Bir mal ancak toplu alım olduğunda ucuzlar, onun için de bireysel alımların toplu alımımın müşterisini kısmaması lazımdır.
Türkiye 80 milyon nüfusuyla kimsenin vazgeçemeyeceği bir piyasadır.

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

Elektronik ticareti destekliliyoruz lafı yanlış. Yurtdışından alınan elektronik ticarete karşıyız demek istiyorlar esasında. zaten gümrük limitin 30 avro olmuş. Daha neyin vergisi bu kardeşim? Madem vergi getirdin o zaman limiti yükselt ki vergilerden para kazan. Resmen mantığın öldüğü yerdeyiz.

" Yurt dışı sitelerden alışverişlere vergi geliyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yurt dışı sitelerden alışverişlere vergi geliyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yurt dışı sitelerden alışverişlere vergi geliyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  2. 2 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  3. 3 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  4. 4 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  5. 5 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  6. 6 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  7. 7 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  8. 8 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  9. 9 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  10. 10 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!